Read untitled text version

EKONOMI: EKONOMI: "KOSOVA E BUKUR" UL PAPUNËSINË

f10

SPORT: SPORT: FEMRAT E KOSOVËS SHKRUAJNË HISTORINË

f29

KREJT ZI

Isa Mustafa sheh vetëm zi për njëqind ditët e para të Qeverisë Thaçi. E quajti të paskrupullt, mashtruese, të dështuar, pa strategji dhe të dëmshme për qytetarët. Akuzoi se Qeveria ia "prangosi" vartësit komunalë të dyshuar për keqpërdorime. Zyrtarët e Qeverisë nuk i kanë komentuar akuzat e Mustafës. f4-5

Dr. hajnat

Buxheti në rrezik

Policia ka arrestuar shtatë të punësuar në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Rahovec. Ata dyshohet e kanë vjedhur çfarë u ka ardhur përdore, madje edhe aparate mjekësore. Prangosja e tyre është bërë për shpërdorim të y y detyrës zyrtare. f7

Express

www.gazetaexpress.com

E premte

3 qershor 2011 2011 0

Fondi Monetar Ndërkombëtar alarmon për rrezikun e një deficiti të lartë buxhetor, prej 5 për qind të GDP-së, si pasojë e shpenzimeve të mëdha për autostradën, rritjen e pagave dhe shtyrjen eventuale të privatizimit të PTK-së. Si zgjidhje, rekomandon ndërtimin e një rezerve sigurie. Reagon edhe Komisioni Evropian. | FAQE 10-11 Gjykimet e Mladicit dhe Karadzicit ofrojnë një mundësi që të ndalojnë rrëshqitjen e rajonit përsëri në gjakderdhje. Shkruan: Paddy Ashdown | FA Q E 3 Përmendoreve të shumta në kryeqytet së shpejti do t'iu shtohet edhe një. Modeli do të jetë i njëjtë si deri më tani, ai shkel-e-shko. Megjithëse as lokacioni, e as personi të cilit i dedikohet shtatorja e re nuk e meritojnë një qasje të tillë. Sikur që s'e merituan as përmendoret e tjera në Prishtinë. Shkruan: Faton Raçi | FA Q E 2

OpED Ballkani në BE është interesi ynë

KOMENT

N° 2243 Viti VI · Kosovë 0.20 ¤, Shqipëri 50 Lek · E përditshme e pavarur kosovare

Një imazh shkel-e-shko

ARRATISET NGA ISHULLI?

Udhëtoni kudo me IPKO-në!

Flisni me tarifat më të lira për Roaming në mbarë botën.

I shumëkërkuari Enver Sekiraqa dyshohet se i ka ikur policisë irlandeze, që po e mbante nën vëzhgim që nga nëntori i kaluar. Zyrtarisht lajmin nuk e konfirmojnë autoritet e Dublinit, e as ato të Prishtinës. Arratisja e Sekiraqës ndodh në kohën kur dy vendet po merreshin me procedura burokratike të ekstradimit të tij. f8-9

Pressing

Fjalët tona

Në krye të kësaj qeveria ka njerëz të paskrupullt.

Isa Mustafa,

Kryetar i LDK-së, i bëri këto komente gjatë një konference, ku e vlerësoi me nota kritike punën 100-ditëshe të Qeverisë së Kosovës.

2

E premte, 3 qershor 2011

Kryeredaktor: Leonard Kerquki [email protected] Politikë: Bekim Greiçevci [email protected] Nacionale dhe siguri: Jeton Musliu [email protected] Ekonomi: Arben Hyseni [email protected] Bota: Arsim Buxhovi [email protected] Arte: Faton Raçi [email protected] Editorialet dhe Shkurt e Shqip: Arben Idrizi [email protected] Sport: Valdet Hasani [email protected] Fotografia: Atdhe Mulla [email protected], Drejtore e marketingut: Vjollca Musa, [email protected] redaksia: [email protected] tel: 038 76 76 76, ; fax: 038 76 76 78; Shtypi: Lindi Printing Center: MediaWorks.

Faton.

@gazetaexpress.com

Raçi

Prioritet kemi krijimin e lehtësirave për bizneset.

Hashim Thaçi,

Kryeministër i Kosovës, gjatë një takimi me një delegacion të zgjeruar të afaristëve zviceranë dhe gjermanë.

Një imazh shkel-e-shko

Përmendoreve të shumta në kryeqytet së shpejti do t'iu shtohet edhe një. Modeli do të jetë i njëjtë si deri më tani, ai shkel-e-shko. Megjithëse as lokacioni, e as personi të cilit i dedikohet shtatorja e re nuk e meritojnë një qasje të tillë. Sikur që s'e merituan as përmendoret tjera në Prishtinë.

Për përmendoret në Prishtinë s'mund të thuhet as që janë të punuara mirë, as që mirëmbahen mirë dhe as që e zbukurojnë vendin ku qëndrojnë. Për më tepër, disa nga to kanë edhe mangësi serioze në realizim, disa janë dëmtuar që në ditën e parë të vendosjes, e disa falë kontributit të pakursyer të vetë qytetarëve. Qoftë edhe një shëtitje e shpejtë nëpër vendet që do të duhej të ishin pika reference të qytetit, mjafton për t'u ndjerë keq. Kështu, për shembull, përmendores kushtuar heroit tonë kombëtar, Skënderbeut, shpata iu saldua me një copë armature që në ditën e parë të ardhjes nga Tirana, ngase ishte thyer diku në rrugëtim e sipër. Që prej atëherë askujt s'iu kujtua që, të paktën, ta kamuflonte më mirë këtë "detaj". Ndërkohë, dora e ngritur lart e shtatores së ishpresidentit amerikan, Bill Clinton, megjithëse e konceptuar që të `përshëndesë' kalimtarët e rastit, të duket sikur një dorë e veshur me një dorezë bejsbolli dhe e ngjitur pastaj për trupin e një njeriu shtatshkurtër, fytyra e të cilit më shumë i ngjan kryeministrit të vendit, sesa atij që i dedikohet. Tutje, as pushka dhe bombat në përmendoren e heroit tonë të luftës së fundit, Zahir Pajazitit, nuk duket të jenë pjesë e `natyrshme' dhe në proporcion me trupin dhe gjymtyrët e luftëtarit, para të cilit përkulen shokët e tij të gjallë pothuaj në çdo festë shtetërore. Nuk e di, ndoshta edhe falë materialit më të fortë të përdorur, por këto tri përmendore megjithatë janë larg më të ruajtura sesa ajo e akademikut Fehmi Agani. Edhe pse shtatorja e tij qëndron në oborrin e Universitetit të Prishtinës, nga i cili në të ardhmen presim të dalin kuadro që do ta zhvillojnë këtë vend, ajo pasqyron një imazh krejt tjetër. Figura e akademikut të vrarë nga forcat serbe vërtet ende qëndron në këmbë, por kjo s'mund të thuhet për asnjë element tjetër përcjellës të përmendores. Jam shumë i bindur që shumë kolegë të dikurshëm të profesorit Agani për çdo ditë kalojnë andejpari, por jo edhe që mërziten fort për gjendjen e monumentit kushtuar atij. Rektori i Universitetit të Prishtinës sigurisht që pranë Aganit kalon përditë, derisa bën rrugën e përditshme për në zyrën e tij. Njësoj siç përditë e sheh edhe objektin fantazmë të Kishës Ortodokse të ndërtuar nga regjimi i Milosevicit, e cila "zbukuron" një pjesë bukur të madhe të kompleksit universitar që nis pak metra nga e njëjta zyrë. Nëse edhe s'i takon atij drejtpërdrejt që të ndërmarrë diçka për meremetimin e përmendores së ish-kolegut dhe për zgjidhjen e çështjes së kishës lugat brenda oborrit të shtëpisë që e menaxhon, besoj që rektorin Rugova askush s'e ndalon që, të paktën, të kërkojë asistencë zyrtare nga Kuvendi Komunal ose Ministria a Arsimit në këtë drejtim.

10 qershori të shpallet festë gjithëkombëtare.

Kreshnik Spahiu,

Nënkryetar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë i Aleanca Kuq e Zi, në forumin e hapur me një sërë të ftuarish nga fusha e drejtësisë, diplomacisë dhe historisë.

MOTI

Sot

PRISHTINË

Max: Min:

Nesër

23 °C 13 °C

Max: Min:

24 °C 12 °C

Gazeta Express është botim i MediaWorks, LLC Adresa: Dardania 1/1 Prishtinë, 10000, Kosovë E-Mail: [email protected] Tel. +381 (0)38 76 76 76; fax: 038 76 76 78 www.gazetaexpress.com

Megjithëse, nga ana tjetër, rektori Rugova nuk duket që heziton në dhënien kontributit të tij modest për "zbulimin" e mëtejshëm të hapësirës universitare. Një juri e kryesuar nga ai, pjesë e së cilës (shpresoj shumë, vetëm për shkak të ndonjë presioni eventual nga shefi i universitetit) ishin edhe profesoresha e Fakultetit të Arteve, piktorja Zake Prelvukaj, dekani i këtij fakulteti, skulptori, Adem Rusinovci, profesori i Fakultetit të Arkitekturës, Xhelal Lonçari dhe ai i Departamentit të Historisë, Selim Daci, përzgjodhi ditë më parë fituesin e konkursit për ngritjen e një shtatoreje kushtuar atdhetarit, Hasan Prishtina, në oborrin e Rektoratit të UP'së. Natyrisht që shijet janë të ndryshme, por përshtypja e parë për zgjidhjen ideore të projektit fitues nuk duket se ndryshon shumë nga përmendoret e përshkruara më lart. Një shtatore e stilit soc-realist, e lartë rreth tri metra, dhe me një çmim prej rreth 100,000 eurove, zor se do ta hijeshojë oborrin e Rektoratit më shumë se vargu ekzistues i projekteve të ngjashme përgjatë gjithë kryeqytetit - të realizuara sipas parimit shkel-e-shko. Të mos keqkuptohemi, askush nuk po e konteston kontributin patriotik deri në vrasjen e tij të Hasan Prishtinës, por lokacionin dhe mënyrën e realizimit të projektit si të tillë. Kjo, ngase një universitet ­ cilido qoftë ai ­ nuk do të duhej të shndërrohej në një vend për shprehjen e një pseudo-patriotizmi populist, e as për realizimin e ideve të tjera të çfarëdollojshme personale. Çka nëse nesër, ta zëmë, projekti i rektorit frymëzon ndonjërin prej dekanëve të shumtë të fakulteteve të UP'së që edhe ata të shpallin konkurse të ngjashme për ngritjen e shtatoreve të heronjve tanë kombëtarë përpara mësonjëtoreve të tyre? Në çka do të ngjasonte ky universitet? Në një park përkujtimor? Gjithsesi, është shumë në rregull që, nëse veç mendohet për vendosjen e ndonjë shtatoreje apo përmendoreje brenda universitetit, ajo të përfaqësojë ndonjë figurë që dha kontribut të drejtpërdrejtë për avancimin e tij, ose ndonjë figurë jodomosdoshmërisht njerëzore që asocion një tempull të dijes. Fundi i fundit në Prishtinë tash disa dekada ekziston një shkollë fillore me emrin e atdhetarit të shquar. A s'do të ishte, pra, shumë herë më me vend që shtatorja kushtuar Hasan Prishtinës të vendosej para saj? Me aq sa di, ka vite që para shkollës me emrin e tij qëndron një bust që mezi bije në sy. Nëse qëllimi ka qenë shfaqja e respektit ndaj figurës së Hasan Prishtinës, atëherë lokacioni i përmendores është huqur plotësisht. Pra, e tëra që së shpejti do të përfitojmë si kolektiv do të jetë edhe një përmendore tjetër, e realizuar si gjithë të tjerat, shkel-e-shko.

E premte, 3 qershor 2011

3

Gjykimet e Mladicit dhe Karadzicit ofrojnë një mundësi që të ndalojnë rrëshqitjen e rajonit përsëri në gjakderdhje. Bismarku dikur ka thënë: "Ballkani nuk i vlen as eshtrat e një grenadieri pomeranez".

Ballkani në BE është interesi ynë

Paddy Ashdown

Shekulli i fundit dëshmoi se, që nga fushëbetejat e Luftës së Parë Botërore e deri te varrezat masive në Srebrenicë dhe Kosovë, Ballkani mund t'iu kushtojë evropianëve shumë më tepër se këto eshtra. Ballkani Perëndimor nuk është më territor që zgjerohet përtej kufijve të Evropës, por është një ishull i paqëndrueshmërisë dhe eksportit potencial të krimit. Sjellja e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian nuk është më zgjerim përtej kufijve tanë aktualë - është proces i përfundimit të unifikimit të BE-së. Ekzistojnë disa arsye të forta përse është në interesin tonë ta bëjmë këtë. Së pari, është mënyra e vetme për t'u siguruar se nuk po rrezikohemi nga ky destabilitet në mesin tonë. Së dyti, rajoni është vendi i vetëm në Evropë me popullatë të vjetër myslimane, që është e përkushtuar për standardet evropiane po aq sa në besimin islam. Dhe, siç ka thënë lideri i myslimanëve të Bosnjës, Alija Izetbegovic, nuk ka kundërthënie në mes të këtyre dyjave. Njëmbëdhjetë Shtatori, 7 Korriku, e më pas ka qenë dështimi i Perëndimit në Bosnjë ai që i mundësoi Al Qaedas rekrutimin e rreshterëve më efektivë. Në dialogun e ri dhe më shpresëdhënës ndërmjet Evropës dhe botës islamike, myslimanët evropianë të Ballkanit janë një aset jetik, si urë dhe kanal i mirëkuptimit për të dyja palët. Për t'u siguruar se ata do të bëhen pjesë e integruar e BE-së, e jo një enklavë e ndarë brenda saj, duhet rikonfirmuar se Evropa jonë është një hapësirë vërtet multikulturore dhe multireligjioze. Lënia e tyre jashtë do të dëmtonte vizionin dhe kapacitetin tonë për një dialog konstruktiv me botën islamike - mu në momentin kur "pranvera arabe" premton më tepër sesa që do të mendonim ndonjëherë. Së fundi, ky është një rajon i pasur edhe me resurse natyrore dhe me kapacitete humane. Ata janë njerëz të aftë, me intelekt të lartë dhe me histori kulturore, kontributi i të cilëve do ta pasuronte BEnë, ndërsa përjashtimi do ta varfëronte. Por, natyrisht, këtu ekziston një problem. Mbase përmblidhet në dy biseda që kam pasur gjatë ditëve të errëta të luftës së Bosnjës. E para ka qenë në gusht të 1993-shit, kur kam takuar Ratko Mladicin gjatë bombardimit në shkallë të gjerë të Sarajevës nga ana e tij. "Mund ta marr qytetin kur të dua", qe mburrur ai. "Atëherë, pse nuk po e merr?", e pata pyetur. "...sepse jam stërvitur me parimet ruse. Nëse ke rastin ta vrasësh një armik apo ta plagosësh, plagose. Një njeri i vdekur mund të varroset për 20 minuta nga dy njerëz. Ndërsa, për një të plagosur duhet të kujdesen 10 persona për shumë javë. Përderisa Sarajeva po vdes për bukë, komuniteti ndërkombëtar do t'i bëjë të gjitha përpjekjet për ta mbajtur gjallë dhe nuk do të ndalet për të më penguar mua nga ajo që dua të bëj", pati thënë Mladic. Biseda e dytë ishte kur u ktheva nga Sarajeva në po atë vit dhe bëra thirrje për intervenim urgjent, me qëllim që të ndaloheshin vrasjet. Një zyrtar i lartë i Qeverisë britanike m'u përgjigj: "Oh jo, Paddy. Në Ballkan, gjithnjë kanë luftuar me njëri-tjetrin. Dhe do ta bëjnë gjithmonë. Përgjigjja më e mirë është t'i lëmë të digjen vetë". Ia kujtova atij se nëse ka pasur një rajon, që gjithnjë ka luftuar mes vete, për mijëra vjet, me një kosto të pallogaritshme, me gjak e mizëri ­ nuk ka qenë Ballkani, por ne, evropianët perëndimorë. Ne në BE gjetëm shpëtimin nga historia jonë. Si mund t'ua mohojmë atyre? Radovan Karadzic dhe Ratko Mladic tani do të ndjekin rrugën e 14 kriminelëve të tjerë të luftës, që tashmë janë përballur me drejtësinë në Tribunalin e Hagës. Këta nuk janë të vetmit njerëz që kanë torturuar dhe vrarë. Ka edhe shumë të tjerë dhe ata i përkasin - mos të harrojmë - të gjitha palëve në luftë. Por, ata që tash janë në Hagë, kanë qenë arkitektët e tmerreve të Ballkanit. Gjykimi i tyre i ofron rajonit një shans unik që të mos strehohet më në të kaluarën dhe të përqendrohet në ndërtimin e së ardhmes së vetme që ofron paqe dhe prosperitet - anëtarësimi i plotë në BE dhe në NATO. Por, që kjo të ndodhë, edhe BE-ja duhet ta luajë lojën e saj. Brukseli duhet të ndalet së besuari se sjellja e këtij rajoni në BE, do të jetë e njëjtë me sjelljen e Hungarisë e Polonisë dhe të demokracive të reja të Evropës së vjetër lindore. Ky është një rajon që ka dalë nga konflikti dhe politika duhet të reflektojë mbi këtë. Në Ballkan, nuk ka rëndësi ajo që ndodh, por lidhjet mes gjërave që ndodhin. Bashkimi Evropian do të arrijë më shumë kur në vend të politikave individuale për shtetet, të adoptojë një politikë të koordinuar rajonale me qëllim që edhe ta ndjekë atë. Në qendër të kësaj politike është mirëkuptimi për Bosnjën, që shumë më tepër se Kosova, është çelësi i paqes në Ballkan. Kështu ka qenë në mesin e viteve '90, kështu mbetet edhe sot. Bosnja sot po rrëshqet rrezikshëm kah shpërbërja. Dhe, sikurse edhe më herët, kjo nuk ka gjasë të ndodhë pa gjak. BE-ja duhet të tregojë se do t'i përdorë të gjitha mjetet për të penguar ndarjen e Bosnjës dhe të përgatitet që të veprojë kundër atyre që kanë lejuar për kaq kohë të gjatë dobësimin e shtetit dhe shpërbërjen e tij. Ajo që Karadzic dhe Mladic bënë në përpjekjet e tyre për të ndarë Bosnjën, më në fund i çoi ata në Tribunal. Do të ishte ironi e tmerrshme, ndërsa ata qëndrojnë në gjyq për krimet e tyre, që për shkak të mosgatishmërisë së Brukselit për të vepruar me vendosmëri, të tjerët të kenë sukses në atë që Mladic e Karadzic dështuan. Kam kaluar katër vjet duke ndjekur Mladicin në Bosnjë. Mendoj për nënat e pikëlluara në Bosnjë dhe gëzimin e tyre kur ai më në fund është në gjyq. Por, potencialet e këtij momenti do të jenë tretur, po qe se këtë nuk e festojmë vetëm si një akt drejtësie, por edhe si një mundësi politike. (Times)

Mirëserdhët në botën HD!

4

E premte, 3 qershor 2011

Politikë

redaktor: bekim greiçevci e-mail: [email protected] tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Stefanovic pa leje në Veri

Kryenegociatori serb për bisedimet me Kosovën, Borislav Stefanovic ka shkelur të enjten në pjesën veriore të Mitrovicës.Stefanovic në këtë pjesë të Kosovës ka hyrë pa lejen e institucioneve të shtetërore, ndërsa që do të takohet me udhëheqësit e bllokuesve të rrugëve si dhe me përfaqësuesit e strukturave paralele serbe, që veprojnë në veri të Kosovës dhe Mitrovicës, ashtu edhe me të ashtuquajturit kryetarë të komunave serbe në veri të Kosovës. Lidhur me këtë vizitë, zyrtarë të policisë së Kosovës kanë theksuar se policia nuk ka asnjë informacion se ku gjendet Stefanovic. Bëhet e ditur se për shkak të festës komunale, është ndërprerë bllokada e rrugës në Zubin Potok, kurse biznesmenët, siç paralajmëron KiM radio, do të takohen me Stefanovicin, i cili po qëndron në veri të Kosovës.

Isa Mustafa sheh vetëm zi për njëqind ditët e para të Qeverisë Thaçi. E quajti të paskrupullt, mashtruese, të dështuar, pa strategji dhe të dëmshme për qytetarët. Akuzoi se Qeveria ia "prangosi" vartësit komunalë të dyshuar për keqpërdorime. Zyrtarët e Qeverisë nuk i kanë komentuar akuzat e Mustafës.

KREJT ZI

Faton Ismajli

[email protected]

Prishtinë, 2 qershor Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka lëshuar akuzat më të rënda në drejtim të funksionimit njëqindditësh të Qeverisë Thaçi II. Qeverinë e drejtuar nga Hashim Thaçi e ka quajtur të paskrupullt, mashtruese, të dështuar, pa strategji, të dëmshme për shtetin dhe që po e varfëron dhe diskrediton qytetarin. Në një konferencë për media, të mbajtur të enjten në zyrat e Shtabit të LDK'së, Mustafa ka numëruar "dështimet" e Qeverisë së koalicionit PDK ­ AKR, e cila është formuar në fund të shkurtit. Derisa ka hedhur kritikat në drejtim të Ekzekutivit, Mustafa ka prezantuar një pjesë të ekspertëve të LDK'së të cilët do ta vlerësojnë punën e koalicionit qeveritar. Në këtë grup nuk është parë asnjë nga zyrtarët e LDK'së që kanë qenë pjesë e pushtetit të kaluar. "LDK'ja vlerëson se Qeveria Thaçi II, gjatë njëqind ditëve të para të këtij mandati, është marrë vetëm me vetveten, dhe përfun-

dimisht me vetveten. Gjatë këtyre njëqind ditëve, nuk pati asnjë përparim në zhvillimin ekonomik. Nuk është shënuar progres në zvogëlimin e papunësisë dhe varfërisë. Nuk pati progres në rritjen e numrit të njohjeve për Kosovën në vendet e tjera", ka vlerësuar Lideri i LDK'së. "Kjo Qeveri nuk është për qytetarin, nuk është për shtetin, por është për vetveten. Ajo i tregoi prirjet e saj për pranga dhe u dëshmua se është Qeveri e prangave. Është qeveri që di të diskriminojë dhe të diskreditojë qytetarët e saj për epshet e saj pushtetmbajtëse. Një qeverisje e tillë nuk i nevojitet Kosovës", ka shtuar Mustafa. Ai ka thënë se i vetmi "sukses" i Qeverisë është shtimi i numrit të pozitave qeveritare, të cilat i

quajti si vende azili për njerëzit e koalicionit qeverisës. "Shtimi i posteve është bërë jo për ta qeverisur mirë Kosovën, por për të siguruar azil për koalicionin e brishtë qeveritar. Unë dyshoj se z. Thaçi diti se kush çfarë punon dhe çfarë duhet të punojë në Qeverinë e tij, gjatë këtyre njëqind ditëve", ka thënë ai. Kryetari i LDK'së dhe i Prishtinës përsëri është ndalur te arrestimet e gjashtë vartësve të tij në Komunë, nën dyshimin se kanë keqpërdorur pozitën zyrtare. Këto arrestime, Mustafa ia ka atribuuar Qeverisë. "Qeveria Thaçi, po ashtu, shprehu prirjet e saj të njohura për të keqpërdorur njerëzit nga institucionet e pavarura të Kosovës, të cilat u ndërtuan me mund gjatë kësaj periudhe për të

Mburret për marrëveshjen me Thaçin

Lideri i LDK'së ka folur edhe për marrëveshjen PDK, LDK dhe AKR për tejkalimin e krizës politikë për zgjedhjen e Presidentit. Ai ka thënë se mburret me këtë marrëveshje pasi ka arritur të tejkalojë krizën politike. "Unë mburrem me Marrëveshjen, të cilën e kemi bërë, sepse ajo marrëveshje s'është bërë në interes të asnjë subjekti politik. Por është bërë në interes të vendit dhe të stabilitetit të shtetit", ka thënë ai.

burgosur, për të luftuar dhe për të paralizuar kundërshtarët e tij politikë", ka thënë ai. Por, çka ka bërë Qeveria për Kryeqytetin në njëqindditëshin e punës së saj? Isa Mustafa ka dhënë versionin e tij. "Na i ka burgosur njerëzit që kanë punuar në infrastrukturë, na ka bllokuar për një periudhë të gjatë që ne të mos mund të punojmë, sepse kemi qenë të bllokuar totalisht. Na i ka lëshuar një pjesë të policisë në qafë, e cila e ka penguar punën e organeve dhe asgjë tjetër nuk na ka ndihmuar", ka akuzuar Mustafa. Lideri i LDK'së ka qenë kontradiktor në akuzat e bëra në drejtim të Qeverisë dhe vlerësimet për punën e policisë dhe institucioneve të drejtësisë. Kësaj radhe, Mustafa i ka tërhequr fjalët e veta për policinë dhe drejtësinë, për të cilat më herët kishte thënë se po i shërbejnë PDK'së dhe Qeverisë. "Ne kemi besim në Policinë e Kosovës në përgjithësi, kemi besim në organet e drejtësisë. Në qoftë se nuk kemi besim në organet e drejtësisë, atëherë ne e humbim besimin në shtetin e Kosovës.

E premte, 3 qershor 2011

POLITIKË 5

Edita Tahiri viziton Greqinë

Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri ka udhëtuar të enjten për në Greqi, ku do kërkojë nga Athina thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. Në një njoftim të Qeverisë, thuhet se qëllimi i vizitës është thellimi i marrëdhënieve mes dy vendeve, forcimi i perspektivës euroatlantike të rajonit dhe rëndësia e dialogut teknik për paqen dhe stabilitetit e rajonit. "Gjatë qëndrimit Athinë, zëvendëskryeministrja Tahiri do të ketë takime me përfaqësues të lartë të shtetit grek, si dhe me përfaqësues të jetës politike, akademike dhe të biznesit grek. Zëvendëskryeministrja Tahiri do të zhvillojë një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Dimitris Droutsas", thuhet në njoftimin e Qeverisë. Sipas komunikatës, Tahiri do të takohet me përfaqësues të qeverisë të angazhuar për integrime evropiane, pastaj me personalitete të rëndësishme të jetës politike, akademike dhe të biznesit si dhe do të zhvillojë edhe një takim të veçantë në institutin për studime evropiane "ELIAMEP", institut ky i cili ishte angazhuar në vazhdimësi për zgjidhjen e drejtë të çështjes së Kosovës.

Takohet me Bidenin

Presidentja Atifete Jahjaga është takuar të enjten me Nënpresidentin amerikan, Joseph Biden. Në festën kombëtare të Italisë, Jahjaga është takuar me presidentë të shteteve të ndryshme.

Por, konsiderojmë se strukturat informale nuk mund të veprojnë brenda institucioneve kushtetuese dhe institucioneve ligjore dhe të gjitha ato duhet ta marrin përgjegjësinë së bashku me ne për zbatimin e ligjit në Kosovë", ka thënë ai. Shefi i LDK'së kësaj radhe nuk është lëshuar në akuza kundër SHIK'ut. "Sa i përket Prishtinës, nuk mund të them ka apo s`ka SHIK, mirëpo unë konsideroj se në Prishtinë duhet të veprojnë institucionet legjitime", ka thënë ai.

Lideri i partisë më të madhe opozitare ka rezervuar kritika edhe për politikën e jashtme dhe mungesën e njohjeve. "Në këtë Qeveri nuk u qartësua se kush udhëheq politikën e jashtme të vendit. Po rezulton se njohjet e Kosovës gjatë këtyre njëqind ditëve ishin zero. Prandaj, edhe rezultatet e politikës së jashtme nuk mund të jenë më të mëdha, sepse zeroja, edhe në mbledhje, edhe në shumëzim e jep numrin zero", ka thënë ai. Për bisedimet me Serbinë,

Ekspertët e Isës

Lideri i LDK'së ka prezantuar Ekipin për qeverisje demokratike, në mesin e të cilëve deputetin Arben Gashi, Nënkryetarin e Komunës së Prishtinës, Avdullah Hoti, Adnan Abrashin, Kujtim Shalën, Vjosa Osmanin, Xhavit Beqirin, Gazmend Muhaxhirin, dhe ish-udhëheqësi i QKU'së, Avdyl Krasniqi. "LDK'ja para interesave partiake do të ketë shtetin e Kosovës. Këtë do ta bëjmë edhe nëpërmjet Ekipit për qeverisje demokratike. Ky ekip do t'i rrijë karshi qeverisjes jodemokratike dhe do t'i mbrojë interesat e qytetarëve dhe interesat e Kosovës", ka deklaruar Mustafa.

Mustafa ka përsëritur se janë të dëmshme dhe nuk i ndihmojnë Kosovës, derisa ka shfaqur dyshime se ato po rrëshqasin nga teknike, në politike. "Bisedimet po marrin kahen e një procesi të pastër politik në dobi të Serbisë dhe në dëm të Kosovës", shtoi Mustafa Një pjesë të vlerësimeve, lideri i LDK'së ia ka kushtuar fushës së ekonomisë. Sipas vlerësimeve të Mustafës, Qeveria e ka dëmtuar shtetin me ngrirjen e raporteve me Fondin Monetar Ndërkombëtar, duke humbur milionat e premtuara nga organizatat ndërkombëtare. "Prandaj, edhe ky rast tregoi se krerët e kësaj qeverie janë të paskrupullt. Ata tentojnë të mashtrojnë dhe të shikojnë në sy. Ata humbjen e shpallin si fitore. Ata rënien e shpjegojnë si ngritje dhe ata shkëputjen e marrëveshjes e shpjegojnë si lidhje të një marrëveshje të përparuar dhe të qëndrueshme", ka thënë ai. Ndryshe, Expressi ka kontaktuar me tre zyrtarë të PDK'së që janë në Qeveri për t'i komentuar akuzat e LDK'së, mirëpo asnjëri prej tyre ka dashur të flasë.

Prishtinë, 2 qershor Presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga, e cila po qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Italisë, me ftesë të Presidentit Giorgio Napolitano, të enjten mori pjesë në manifestimin qendror të festimit të 150-vjetorit të bashkimit kombëtar italian. Në ceremoninë madhështore, të përcjellë edhe me paradë ushtarake, Presidentja Jahjaga ishte e ulur krahas Presidentes së Zvicrës, Micheline CalmyRey, Presidentit të Afganistanit, Hamid Karzaj, nënkryetarit të SHBA'së, Joseph Biden, Presidentit të Kroacisë, Ivo Josipovic e të tjerë. Presidentja Jahjaga u takua dhe bisedoi me nënkryetarin e SHBA'së, Joseph Biden. "Biden e përgëzoi Presidenten Jahjaga për zgjedhjen e saj në krye të vendit. Ai e quajti zgjedhjen e Presidentes Jahjaga një moment shumë të rëndësishëm në angazhimin e vazhdueshëm të integrimit sa më të shpejtë të Kosovës në strukturat euroatlantike dhe përparimin e

përgjithshëm të vendit", thuhet me një kumtesë të Presidencës. Nënkryetari Biden theksoi marrëdhëniet shumë të mira mes SHBA'së dhe Republikës së Kosovës, të cilat do të zhvillohen më tej, sepse SHBA'ja e ka përkrahur dhe do të vazhdojnë edhe më tej ta përkrahë Republikën e Kosovës në të gjitha drejtimet. Presidentja Jahjaga falënderoi z. Bajden për përkrahjen e SHBA'së për Republikën e Kosovës që është vendimtare dhe që vlerësohet shumë nga populli dhe institucionet e Republikës së Kosovës. Presidentja Jahjaga u takua edhe me Presidenten e Konfederatës së Zvicrës, Michelin Calmy-Rey, koprincin e Andorrës, arqipeshkvin e Joanit, Enric Vives i Sicilisë, Presidentin e Kroacisë, Ivo Josipoviq, Presidentin e Maqedonisë, Gjorgji Ivanov, Presidentin e Sllovenisë, Danilo Turk, Presidentin e Afganistanit, Hamid Karzai, Presidentin e Hungarisë, Pal Shmit, e shefa të tjerë shtetesh, pjesëmarrës në manifestim.

6

E premte, 3 qershor 2011

Serbia duhej ta njihte Kosovën

Ismail Kadare ka thënë se Serbia është dashur të jetë shteti i parë që do të duhej ta kishte njohur Kosovën. Shkrimtari me famë botërore ka dhënë arsyet pse shteti që bëri krime mbi shqiptarët e Kosovës duhej të lëvizte në njohjen e shtetit të ri. "Serbia ka bërë krime në Kosovë. Njohja e Kosovës do të ishte akti i parë i heqjes dorë nga doktrina që i polli këto krime. Mosnjohja e Kosovës do të thotë një shpallje publike se Serbia nuk heq dorë nga një e kaluar që s'e nderon. Në rastin e Kosovës është edhe më keq. Mosnjohja e Kosovës është mospranimi i lirisë së një populli tjetër, e kjo do të thotë mospranimi i ekzistencës së tij", ka thënë ai. Kadare ka thënë se të gjithë duhet ta kuptojnë pozicionin e Serbisë. "Do të doja që Evropa, gjithë bota, të thellohej më shumë se ç'do të thotë mosnjohje e Kosovës nga Serbia. Kjo mosnjohje nuk është një aksident diplomatik, mirëpo është shumë më keq", ka thënë ai. Sipas vlerësimeve të Kadaresë, Serbia përpos Kosovën, e pengon edhe vetveten me mosnjohjen e shtetit të ri.

E kundërshtojnë në Serbi

Përfaqësues të partive politike në Serbi e kanë quajtur joserioz propozimin e Ivica Dacicit se Kosova duhet të ndahet mes Serbisë dhe Shqipërisë. Kryenegociatori serb, Borko Stefanovic tha se deklarata të tilla janë folklor politik.

Prishtinë, 2 qershor ­ Ministri i Brendshëm i Serbisë dhe Kreu i Partisë Socialiste Ivica Dacic ka nxitur reagime të ndryshme pas deklarimeve të tij se Serbia duhet të bisedojë me Shqipërinë rreth ndarjes së Kosovës. Përfaqësues të partive politike në Serbi i kanë cilësuar këto deklarime si të pamatura, joserioze dhe në kundërshtim me Kushtetutën e Serbisë. Dacic në një intervistë për mediat serbe ka thënë se Serbia ka gabuar që nuk ka biseduar rreth Kosovës me Shqipërinë, pasi që sipas tij, Serbia duhet ta ndajë Kosovën me Shqipërinë. Lideri liberaldemokrat, Cedomir Jovanovic ka deklaruar se ideja e Dacicit është e pakuptimtë . Sipas tij, deklarata të tilla flasin për kaosin brenda koalicionit qeverisës në Serbi dhe për fazën përfundimtare të një politike pa vizion. Ai ka shtuar se Dacic duhet të

jetë më i përgjegjshëm pasi që ai nuk është vetëm lider i SPS'së, por edhe zëvendëskryeministër. Jovanovic ka vlerësuar se nëse ka ndarje të Kosovës, temë tjetër e ndarjes do të ishte ndarja e Bosnjës, Serbisë dhe raportet me Maqedoninë. Një reagim ka ardhur Lideri i "Serbisë së Re" Velimir Ilic, i cili ka thënë se deklarata e re për ndarjen e Kosovës flet që Qeveria e ka humbur plotësisht busullën."Është shumë keq kur individët nga Qeveria fillojnë të japin deklarata krye në vete, aty më askush nuk e di se cili është qëllimi i Qeverisë" ka thënë Ilic. Ai ka thënë se nuk e kupton tre-

gimin e Dacicit për Shqipërinë. Sipas Ilicit, Serbia e ka si kapital të vetin Rezolutën 1244."Nuk mund tani të paraqitemi me tregimin që të negociojmë me Shqipërinë. Çka do të ndodhte pas kësaj, nesër ndoshta do të negocionim me Bullgarinë, me Rumaninë dhe vendet e tjera në rrethinë për disa çështje të pasqaruara rreth territorit" ka thënë Ilic. Anëtari i Kryesisë së SNS (Partia Përparimtare Serbe), Igor Mirovic ka thënë se propozimi që ka bërë Dacic është joserioz.."Do të ishte shumë i varur nga fuqitë e mëdha, nga interesat e tyre. Një shprehje ad hoc e kësaj ideje pa një shqyrtim më të gjerë

është shumë joserioz", ka thënë ai. Milos Jovanovic nga Partia Demokratike e Serbisë (DSS) ndërkaq ka reaguar dukë thënë se propozimi është antikushtetues."Nëse autoritetet nuk munden të luftojnë për Kosovën dhe Metohinë dhe për tërësinë territoriale të Serbisë, le t'ua lënë njerëzve që kanë vullnet për këtë, të cilët janë të aftë dhe që kanë strategji se si t'ia dalin në krye kësaj pune", ka thënë ai. Rreth opsionit të Dacicit, ka folur edhe shefi i delegacionit serb në bisedimet me Kosovën, Borko Stefanovic. Ai ka thënë se qytetarët duhet t'i dëgjojnë vetëm politikanët që kanë

informata të rëndësishme dhe që janë kompetentë. Stefanovic ka theksuar se politikanët nuk duhet me anë të deklaratave të ndryshme të shkaktojnë konfuzion rreth çështjes së Kosovës duke precizuar se Qeveria e Serbisë për këtë çështje ka qëndrim unik. Kryenegociaotori serb ka shtuar se i kupton deklaratat e disa politikanëve që duan t'ia japin vulën e tyre zgjidhjes së krizës. "Gjithçka tjetër është pjesë e folklorit politik". Ai megjithatë nuk e ka përjashtuar mundësinë që kjo temë të diskutohet në bisedimet për shkak se, sipas tij, pala serbe dëshiron të jetë konstruktive.

S'ka status special

Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj ka mohuar mundësinë që Veriut t'i jepet status special. Në një intervistë për gazetën franceze "Le Monde", Hoxhaj ka kërkuar më shumë presion ndaj Beogradit.

për gazetën franceze "Le Monde", ai ka mohuar këtë mundësi duke bërë krahasime me marrëveshjen e Daytonit. "Absolutisht jo. Një status special do të ishte njësoj sikur të ndërrohet marrëveshja e Deytonit në Bosnjë. Edhe në vitet 1990, kur ishim të okupuar nga regjimi serb, vizioni ynë ka qenë të krijojmë një shtet heterogjen dhe assesi monoetnik. Etniciteti nuk është më problem në vendin tonë", ka thënë Hoxhaj. Ai po ashtu është shprehur krenar që Kosova po e zbaton planin e Ahtissarit, plan

Prishtinë, 2 qershor ­ Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka deklaruar se për veriun e Kosovës nuk do të ketë status special. Në një intervistë

i cili ofron garancitë më të mira për integrimin e minoriteteve", ka thënë Hoxhaj. Ai ka shtuar se Veriu është pjesë e Kosovës derisa ka kërkuar presion mbi Beogradin. "Veriu është pjesë e Kosovës. Aty kemi një prezencë të strukturave paralele serbe. Ky është një problem politik. Është misioni EULEX, i cili ka përsipër këtë rajon. Në përgjithësi ky mision po i kryen punë të mirë në vend, mirëpo mund të bëjë më shumë në Veri. Bashkësia ndërkombëtare duhet të bëjë më shumë presion ndaj Beogradit që të mos flitet më për këto struktura paralele. Serbia nuk mund të ketë "një këmbë" në

Republikën Serbe në Bosnjë, "një këmbë" në veri të Kosovës dhe "një këmbë" në Bruksel", ka shtuar Hoxhaj. Ai ka komentuar edhe rreth dialogut Beograd-Prishtinë nën ombrellën e BE'së duke mohuar idenë e ndarjes së Kosovës. Ministri Hoxhaj ka thënë se dialogu është teknik dhe është një instrument i mirë, i cili ka për qëllim zgjidhjen e problemeve praktike. Në pyetjen rreth luftimit të korrupsioni dhe krimit të organizuar në Kosovë, ai ka thënë se Bashkësia Ndërkombëtare ka ndërtuar institucionet kosovare nga zeroja dhe se për tri vjet nuk mund të ketë mrekulli.

Nacionale

Redaktor: Jeton Musliu · e-mail: [email protected] tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

E premte, 3 qershor 2011

7

Dënohen vrasësit e Shqipe Hajrës

Mitrovicë, 2 qershor - Zaim Hajra është dënuar me tetë vjet burgim, për veprat penale të vrasjes dhe të bartjes, kontrollit dhe posedimit/përdorimit të paautorizuar të armëve. Kurse kushëriri i tij, Muhamet Hajra, u dënua me tre vjet burgim për veprën penale të bartjes, kontrollit dhe posedimit/përdorimit të paautorizuar të armëve. Vendimi është dhënë në Gjykatën e Qarkut të Mitrovicës, nga një një trup gjykues i përbërë prej gjykatësve të EULEX-it. Më 28 nëntor 2009, në fshati Rakinicë të Skenderajt, dy të dënuarit kanë qëlluar për vdekje Shqipe Hajrën (motra e Zaimit). Prokurori i EULEX-it dhe avokati arritën një marrëveshje ndërgjyqësie, që u pranua nga gjykata gjatë një seance të dëgjimit publik, të mbajtur më 30 maj. Aktgjykimi për dënim është lëshuar më 31 maj.

Policia

Kapet kidnapuesi

Podujevë, 2 qershor - Është arrestuar një person në Podujevë, pasi që po mbante në femër në një banesë në Fushë Kosovë, pa dëshirën e saj. Policia raporton se i dyshuari është dërguar në qendrën e mbajtjes.

Arrestohet se rrahu vajzën

Prishtinë, 2 qershor - Policia ka arrestuar një person, pas dyshimit se i njëjti ka ushtruar dhune fizike ndaj vajzës së tij, duke i shkaktuar lëndime trupore. Viktimës i është ofruar ndihma mjekësore, ndërsa me urdhër të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje.

DR. HAJNAT

Policia ka arrestuar shtatë të punësuar në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Rahovec. Ata dyshohet e kanë vjedhur çfarë u ka ardhur përdore, madje edhe aparate mjekësore. Prangosja e tyre është bërë për shpërdorim të detyrës zyrtare.

Nebih Maxhuni

[email protected]

E çon minën në polici

Skenderaj, 2 qershor - Një banor i lagjes "28 Nëntori" në Skenderaj ka hasur në një mjet të dyshimtë në fshatin Polac, të cilin më pas e ka çuar në oborrin e Stacionit Policor në Skenderaj. Për rastin është njoftuar njësia e KFOR-it për dominim, e cila ka dalë në vendin e ngjarjes dhe e ka marrë mjetin e dyshimtë.

Arrestohet kërcënuesi

Prishtinë, 2 qershor - Është arrestuar një person, pasi ka kërcënuar nëpërmjet telefonit një femër, duke e penguar dhe shqetësuar. Pas intervistimit, i dyshuari është dërguar në mbajtje.

Prishtinë, 2 qershor -- Në mënyrën më të poshtër e të paturpshme, shtatë mjekë nga Rahoveci dyshohet se kanë shitur gjithçka nga Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në këtë qytet, në mënyrë që të përfitojnë materialisht. Pa pikë turpi, këta mjekë, sipas policisë, dyshohet se kanë marrë derivate për nevoja të tyre personale, kanë shitur pajisje medicinale nga automjeti i emergjencës, si pajisjen e aparatit EKD, defibrilator monitor dhe pajisjet përcjellëse. Por, mjekët hajna nuk janë ndalur me kaq. Ata dyshohet edhe për shitjen e pajisjeve të rëntgenit, ngritjen e gradave pa kritere të përcaktuara, si dhe pagesa për punë jashtë orarit të

punës së kujdestarisë, të cilat janë dhënë në kundërshtim me rregulloren. Policia ka konfirmuar se të dyshuarit janë arrestuar për për shpërdorim dhe përvetësim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare.

Të arrestuarit

Policia nuk i ka dhënë identitetet e plota të të arrestuarve, por Express ka arritur të sigurojë ato. Të arrestuarit janë: Ejup Zeka, lindur më 1960 Avdyl Hoxha, lindur më 1962 Rexhep Vuçitërna, lindur më 1954 Agim Ejupi, lindur më 1975 Fatmir Daka, lindur më 1972 Selajdin Rama, lindur më 1962 Shani Vuçitërna, lindur më 1959

"Të enjten në orët e pasdites, hetuesit policorë nga drejtoria për hetimin e krimeve ekonomike dhe korrupsionit kanë bërë arrestimin e shtatë personave nën dyshimin e bazuar se kanë kryer veprat penale shpërdorim i detyrës zyrtare nga neni 339 dhe Përvetësimi gjatë ushtrimit të detyrës nga neni 340 i Kodit Penal të Kosovës", ka njoftuar Policia e Kosovës. Të gjithë të dyshuarit kanë qenë punonjës në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Rahovec. Burime të Expressit brenda Policisë kanë thënë se të gjithë të dyshuarit janë arrestuar në vendin e tyre të punës. "Të gjithë këta janë arrestuar në QKMF. Hetimet ndaj tyre kanë filluar gjashtë muaj më parë. Për të gjitha marifetet dhe dallaveret që kanë bërë janë të dëshmuara

me fakte dhe prova materiale, janë të dokumentuar edhe me letra", thotë burimi për gazetën. Policia zyrtarisht ka thënë se hetimet lidhur me këtë rast kanë filluar muaj më parë dhe njësiti hetimor në Prizren, gjatë hetimeve të zhvilluara, ka siguruar prova të mjaftueshme se të arrestuarit dyshohet se kanë kryer veprat penale, duke shpërdoruar detyrën zyrtare në mënyra të ndryshme. Hetimet në lidhje me këtë rast janë duke vazhduar, ndërkohë që në konsultim me prokurorin publik të Qarkut në Prizren, të gjithë të dyshuarve iu është caktuar masa e ndalimit policor prej 48 orësh.

Keqpërdorimet të cilat i kanë bërë këta të dyshuar janë

Shpërdorimit me derivate (kanë marr derivate për nevoja private), shitja e pajisjeve medicinave nga automjeti i emergjencës (pajisje aparati EKG, defibrilator monitor dhe pajisjet përcjellëse), shitja e pajisjeve të rëntgenit, ngritja e gradave të punëtorëve pa kritere më parë të përcaktuara, pagesat për punë jashtë orarit të punës (kujdestarit të cilat janë dhënë në kundërshtim me rregulloren).

FOTO: ASTRIT IBRAHIMI

8

NACIONALE

E premte, 3 qershor 2011

KFOR e quan të papërgjegjshme deklaratën e KMDLNJ'së

Prishtinë, 2 qershor - Zëdhënësi i KFOR'it, Dr. Hans-Dieter Wichter, nëpërmjet një deklarate për media, ka shfaqur indinjatën e tij ndaj deklaratës së KMDLNJ'së për situatën e krijuar në Veri pas protestave të qytetarëve serbë. "Fuqishëm e kundërshtoj qasjen e KMDLNJ'së kundër KFOR'it dhe Komandantit të KFOR'it në lidhje me bllokadën e rrugës në Zubin Potok. KFOR'i gjithmonë ka vepruar me kujdes dhe në përputhje me situatën, në të mirë të shmangies së eskalimeve. Pasi që ka pas liri të lëvizjes në rrugë gjatë gjithë ditës, përveç prej orës 11:00 deri ne 12:00 para dy ditësh, atëherë nuk mund të flitet për bllokadë të rrugës por vetëm për ndërprerje të trafikut si shprehje e protestimit. Ne ndërkohë bllokada e rrugës është hequr dhe rruga është e lirë për komunikacion. Protestat duhet toleruar në një shoqëri demokratike deri në një situate të caktuar, posaçërisht kur dhuna mund të shmanget", thuhet në deklaratën e KFOR'it. "Komandanti i KFOR'it ka vepruar me mençuri. Kështu që qasja e KMDLNJ'së është e papërgjegjshme dhe e rrezikshme pasi që i trazon njerëzit. KFOR'i do të vazhdojë të veprojë përgjegjshëm", ka theksuar Wichter. Të enjten, KMDLNJ shprehu shqetësimin lidhur me gjendjen e banorëve të veriut të Kosovës, si pasojë e bllokadës së rrugëve nga grupe qytetarësh serbë.

Dyvjeçaren e mbyt rrethoja

Shtime, 2 qershor ­ Një rrethojë druri, e pusit, e ka mbytur një vajzë dyvjeçar, në fshatin Petrovë të Shtimes. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e të enjtes, përderisa babai dhe xhaxhai i vajzës po e ngarkonin rrethojën në kamionetë. Rrethoja ka rrëshqitur nga kamioneta dhe e ka zënë fëmijën. Familjarët menjëherë e kanë dërguar vajzën në Shtëpinë e Shëndetit në Shtime, ku mjeku vetëm ka konstatuar vdekjen.

Një 65 vjeçar vdes në aksident

Gjilan, 2 qershor - Një 65 vjeçar ka humbur jetën në aksident trafiku, në magjistralen GjilanKamenicë, përballë qendrës tregtare "Drini Market". Aksidenti dyshohet të ketë ndodhur në momentin kur një kamion e ka goditur viktimën, duke i shkaktuar plagë vdekjeprurëse. Me vendim të prokurorit të Qarkut, trupi i pajetë i viktimës është dërguar në Qendrën e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë. Ndaj të dyshuarit, ndërkaq, është caktuar masa e ndalimit për 48 orë.

ARRATISET N

I shumëkërkuari Enver Sekiraqa dyshohet se i ka ikur policisë irlandeze, që po e mbante nën vëzhgim që nga nëntori i kaluar. Zyrtarisht lajmin nuk e konfirmojnë autoritet e Dublinit, e as ato të Prishtinës. Arratisja e Sekiraqës ndodh në kohën kur dy vendet po merreshin me procedura burokratike të ekstradimit të tij.

Jeton Musliu

[email protected]

Gjendet i varur në litar

Mitrovicë, 2 qershor - Një 33 vjeçar është gjetur i varur në litar, në fshatin Rashan të Mitrovicës. Rasti cilësohet si vetëvrasje. Bazuar në raportet e hetuesve policorëdhe vlerësimit të prokurorit publik, pas këqyrjes së vendit të ngjarjes, nuk janë identifikuar gjurmë të përdorimit të dhunës apo elemente tjera që do të karakterizonin rastin si vepër penale. Viktima ishte gjetur i varur në litar, nën pullazin e një objekti

shtesë të shtëpisë, nga motra e tij, e cila menjëherë ka alarmuar fqinjët e parë, të cilët kanë reaguar duke prerë litarin dhe me urgjencë kanë dërguar në Eergjencë.

Policia sulmohet me gurë

Zveçan, 2 qershor - Një automjet zyrtar, me shenja të dukshme të Policisë së Kosovës, është sulmuar me gurë në magjistralen Mitrovicë-Leposaviq, përkatësisht në fshatin Rudare të Zveçanit. Tre policë, dy serbë dhe një shqiptar, kanë njoftuar se së paku dy persona të panjohur e kanë sulmuar automjetin e tyre me gurë, në kohën kur ishin në lëvizje.

NJOFTIM

Njoftohen të gjithë maturantët e vitit 1996 të të gjitha shkollave të mesme të Prishtinës se 15 vjetori i maturës do të mbahet më datën 10 qershor në Hotel Grand. Pagesa 35 euro. Për më tepër informata kontaktoni 044 244 896 ose vizitoni faqen e Facebook Prishtina Hs Reunion.

Prishtinë 2 qershor -- Dyshohet se një nga personat më të kërkuar nga drejtësia kosovare, Enver Sekiraqa, sërish është në arrati. Deri më tash ishte njoftuar për mundësinë e identifikimit të tij nga policia irlandeze dhe se i njëjti ndodhej në arrest shtëpiak. Kjo kishte bërë që Ministria e Drejtësisë së Kosovës, menjëherë të nis drejt Irlandës dosjen e tij me anë të së cilës kërkohet që ky person të ekstradohet. Derisa kjo kërkesë u është dorëzuar autoriteteve irlandeze në fund të vitit të kaluar, në Prishtinë, së paku publikisht, nuk është pranuar asnjëherë se ata kanë marrë përgjigje zyrtare. Por ndërkohë, burime të Expressit në Prishtinë, tregojnë se i shumëkërkuari Enver Sekiraqa, tashmë ndodhet sërish në arrati. Pa qenë në gjendje të japin detaje të mënyrës së arratisjes së këtij personi i cili akuzohet për vepra të rënda penale, burime të gazetës tregojnë se Sekiraqa është arratisur sërish. Gazeta ka kontaktuar zyrtarë të Shërbimit Kombëtar të Policisë së Irlandës, të cilët nuk pranojnë të flasin fare në lidhje me këtë rast. "Ne nuk mund të komentojmë rastet individuale", është përgjigja e vetme që jep një nga zëdhënësit

e kësaj policie. Pavarësisht shpjegimit se për cilin rast bëhet fjalë dhe kërkesës për të konfirmuar ose jo një arratisje të tillë, zyrtari irlandez përsërit përgjigjen e njëjtë. Pak a shumë, kështu thonë edhe zyrtarë të ndryshëm në Prishtinë të cilët janë të përfshirë direkt ose indirekt në procese të tilla. Veton Elshani nga zyra për marrëdhënie ndërkombëtare në Policinë e Kosovës, kur pyetet për këtë rast, drejton gishtin nga Ministria e Drejtësisë. "Pyesni në Ministrinë e Drejtësisë", thotë shkurt Elshani. Por në këtë dikaster, nuk kanë asnjë përgjigje, pavarësisht se

kërkesën për ekstradim të Enver Sekiraqes e kanë dërguar në Irlandë më shumë se pesë muaj më parë.

Interpoli

Sipas të dhënave të paraqitura në faqen zyrtare të Interpolit,Enver Sekiraqa është i lindur me 18 nëntor 1973 (37 vjeç), në Prishtinë. Ai është i gjatë 1.83 cm kurse kërkohet me dyshimin se ka kryer veprat penale të krimit të organizuar ndërkombëtar, vjedhje, krime seksuale etj. Flet arresti ndërkombëtar është lëshuar në vitin 2007, nga ish UNMIK-u.

E premte, 3 qershor 2011

NACIONALE

9

Lajme të mira

Rrënime objektesh pa leje ne Lagjen Kalabria

Prishtinë, 2 qershor - Inspektorati i ndërtimit i Komunës së Prishtinës ka rënuar të enjten kate të dy objekteve për banim individual në Lagjen Kalabria. Ato ishin ndërtuar muaj më parë, përkundër vërejtjeve dhe pezullimit të punimeve nga inspektorët e ndërtimit. Rrënimi është bërë nga punëtorët e kompanisë kontraktuese, në asistencë të Policisë së Kosovës. Gjatë ditës së enjte inspektorët, po ashtu, kanë vazhduar me lirimin e hapësirave publike të uzurpuara në qendër të kryeqytetit. Drejtoria për Inspeksion në Komunën e Prishtinës do të vazhdojë me rrënime dhe lirime të hapësirave publike edhe gjatë ditëve të ardhshme.

NGA ISHULLI?

Mbron Gecin

[email protected]

Dëshmitari i mbrojtjes, Sokol Dobruna, ka mbrojtur me fanatizëm luftën e UÇK-së dhe pjesëtarët e saj. Duke dëshmuar në gjykimin e Sabit Gecit, ai tha të enjten se këto gjykime po bëhen me qëllim të denigrimit të UÇKsë nga ata që gjithnjë kanë qenë kundër luftës. Nexhmije Ahmeti kolumne të saj e ka quajtur

Prishtinë, 2 qershor -- Ishkryetarit të Gjykatës Ushtarake të UÇK-së, Sokol Dobruna, nuk i janë kujtuar shumë detaje për kohën sa ishte në burgun e Dubravës me Sabit Gecin. Ky person është ftuar nga pala mbrojtëse që të dëshmojë në gjykatë me rastin e gjykimit të Sabit Gecit dhe Riza Aliaj, ish ­ pjesëtarë të UÇK-së. Në pyetjet e avokatit Mahmut Halimi. Sokol Dobruna e ka përshkruar të akuzuarin Geci si njeri të qetë dhe se nuk ka pasur konflikt me askënd gjatë kohës sa kanë qenë bashkë si të burgosur. Dobruna është pyetur edhe nga i akuzuari Geci i cili gjatë gjithë kohës e ka quajtur "Baca Kolë". Edhe në pyetjet e tij, Dobruna ka thënë se Sabit Geci ka qenë njeri që nuk ka shkaktuar asnjë telash me të burgosurit tjerë. Për mos mbamendjen e tij rreth të akuzuarit Geci, Dobruna është arsyetuar se ka kaluar kohë e gjatë dhe ka harruar disa detaje. Megjithatë jashtë sallës së gjykimit ish-kryetari i Gjykatës Ushtarake të UÇK-së, procesin e gjykimit ndaj Gecit dhe të tjerëve e ka quajtur denigrim të luftës çlirimtare. "Sipas mendimit tim, po afirmohen njerëzit të cilët kanë qenë kundërshtarë të luftës dhe natyrisht se ata kundërshtarë kanë qenë, janë dhe do të jenë kundërshtarë të kauzës kombëtare", tha Dobruna, pa përmendur ndonjë emër konkret. Ai ka folur edhe rreth paraqitjes së tij publike rreth Gjykatës Ushtarake për të cilën tha se ka marrë falënderime, por edhe fyerje. Dobruna tha se nuk është penduar për atë çka ka deklaruar edhe pse Melihate Tërmkolli, në një kriminel, se ka dashur ta vrasë kryetarin aktual të Suharekës, Blerim Kuqin. "Po ta kisha vra s'e di se çka kish fol, por ajo si duket nuk e ka lexuar mirë, nuk e ka analizuar mirë dhe kështu kur njeriu gjithmonë mendon në logjikën partiake, shkon e shkreton", tha Dobruna. Ai tha se në luftë gjithnjë diçka mbetet pa thënë, por ajo që është më e rëndësishmja është se Serbia nuk është në Kosovë, duke iu falënderuar UÇ K-së. Sa i përket akuzave për të cilat dyshohet Sabit Geci dhe të tjerët për burgun e Cahanit në Shqipëri, Dobruna tha se asnjëherë nuk ka dëgjuar për diçka të tillë. Ai është i bindur se asnjë nga ato për të cilat po flitet nuk kanë ndodhur, por ata njerëz që kanë qenë kundër luftës tash po e keqpërdorin situatën. Dobruna nuk e ka mohuar faktin se ka pas burgje gjatë luftës dhe se dikush ka mundur edhe të jetë i torturuar, por këto ai i arsyeton me atë se edhe sot njerëzit rrihen nga policia. "Si avokat që jam, klientët e mi shpeshherë më janë ankuar se janë rrahur nga policia. Atëherë çfarë mund të flasim për njerëzit që i kemi marrë të dyshimtë për spiunazh", tha Dobruna. Sabit Geci dhe Riza Aliaj akuzohen për veprën penale krime lufte kundër popullatës civile gjatë vitit 1999 në kampin e Cahanit në Shqipëri. Në këtë proces kundër dy ishpjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të akuzuar për krime lufte kundër popullatës civile prokuroria ka propozuar mbi 20 dëshmitarë të mbrojtur. Shumë prej tyre i kanë kryer dëshmitë e tij ndërsa të enjten pritet të dëshmon ish-kryetari i Gjykatës Ushtarake të UÇK-së, Sokol Dobruna.

Vigan Qorolli, shef i kabinetit të Ministrit të Drejtësisë, thotë se deri më tash nuk kanë marrë asnjë informacion nga autoritetet irlandeze. "Ne kemi dërguar dokumentet përkatëse për ekstradim, por nuk kemi marrë asnjë informacion, përfshirë edhe këtë që pyesni ju se ai mund të jetë arratisur", thotë Qorolli për Express. Në nëntor të vitit të kaluar, policia e Irlandës ka arrestuar një person me emrin Enver Sekiraqa. Ata kishin nisur të kryejnë formalitetet ligjore për të vërtetuar nëse i arrestuari ishte personi i njëjtë që kërkohet nga Policia e Kosovës. Ndalimi i tij ishte bërë për shkak

të flet arrestit ndërkombëtar, të lëshuar nga Prishtina zyrtare, përmes Administratës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë(UNMIK). Emri i Enver Sekiraqes ndodhet në faqen zyrtare te Interpolit që nga viti 2007, dhe i njëjti përshkruhet si person mjaft i rrezikshëm mbi të cilin rëndojnë dyshime për shumë vepra të rënda penale. Autoritetet policore të Kosovës janë në kërkim të Enver Sekariqas që nga viti 2007, pas vrasjes së policit Triumf Riza, në gusht të atij viti. Sekiraqa, i kërkuar nga Interpoli akuzohet gjithashtu dhe për një sërë veprash të tjera penale, si anëtar i krimit të organizuar

Ne kemi dërguar dokumentet përkatëse për ekstradim, por nuk kemi marrë asnjë informacion, përfshirë edhe këtë që pyesni ju se ai mund të jetë arratisur. "

Vigan Qorolli

ndërkombëtar, abuzime seksuale, vrasje dhe plagosje. Ai nga mediat irlandeze është përshkruar si "bosi i bosëve", për krimin e organizuar në Kosovë.

Ekonomi

Redaktor: Arben Hyseni e-mail: [email protected] tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

10

E premte, 3 qershor 2011

I ankohen Mimozës

Prishtinë, 2 qershor - Importuesit dhe prodhuesit e produkteve me prejardhje shtazore kërkuan që procedurat e ankimimit të ngritura nga bizneset, të rregullohen dhe të mos stërzgjaten pasi kjo gjë po ndikon drejtpërdrejt në uljen e efikasitetit në punë, si dhe besimin ndaj institucioneve të Kosovës. Këtë kërkesë, mishtarët ia shtruan gjatë një takimi të premten, zëvendëskryeministres dhe ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila. Ministrja Kusari-Lila tha se është duke u hartuar një plan ekonomik, që do të ketë rezultate konkrete për shkurtimin e këtyre procedurave, pasi ky është synimi i dikasterit që ajo drejton. Në takim, po ashtu u diskutua edhe çështja e komisionit për masa antidamping, se kur u formua dhe çfarë aktivitetesh do të kryejë. Komisioni në fjalë përbëhet nga përfaqësues të gjashtë ministrive dhe doganave të Kosovës.

Buxheti

Miliona për papunësinë

Komisioni Europian me projektin "Kosova e Bukur", synon krijimin e vendeve të reja të punës dhe rritjen ekonomike.

Express

Prishtinë, 2 qershor -- Zyra Ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë ka lansuar programin "Kosova e Bukur", i cili synon krijimin e vendeve të reja të punës dhe rritjen ekonomike. Mbi pesë milionë euro janë ndarë për realizimin e këtij projekti, i cili është zhvilluar në bashkëpunim të ngushtë me Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, i cili ka për qëllim gjenerimin e vendeve të reja të punës dhe mundësinë e rritjes ekonomike. Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të KE-së, Kjartan Bjornson tha se qëllimi i këtij projekti është që të sigurojnë punësim dhe trajnim profesional për personat e papunë. "Në veçanti me këtë projekt presim të sigurojmë punë për të rinjtë dhe grupet e margjinalizuara në mbarë Kosovën dhe presim që me mundësinë e rritjes ekonomike, ne do të mund të ndihmojmë në zbutjen e varfërisë në Kosovë", tha Bjornson. Për më tepër, ai ka shtuar se përveç gjenerimit të vendeve të punës, duhet të gjenerohen aktivitete ekonomike, duke mbështetur zhvillimin e infrastrukturës publike dhe financimin e projekteve urbane. Programi parasheh rregullimin e fasadave, zgjerimin e hapësirave të gjelbra dhe zonat rekreative që janë disa nga fushat ku mund të fitohen projektet. Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Nenad Rashiq, tha se për ministrinë që drejton ai, prioritet mbetet punësimi, por sipas tij, papunësia nuk mund të zvogëlohet për një kohë afatshkurtër. "Papunësia nuk mund të zgjidhet për një ose dy vjet, por kërkon vite dhe nuk mundet në mënyrë të përshpejtuar të zgjidhet ky problem. Por duhet përmes projekteve të ndryshme një nga një dhe kur t'i mbledhim të gjitha ato në aktivitetin tonë të përbashkët, atëherë do ta bëjmë këtë ndryshim që të punësojmë për çdo dit njerëz, gjë që është e mundur", tha ministri Rashiq. Programi i Komisionit Evropian "Kosova e Bukur" është një projekt i financuar nga BE-ja dhe e menaxhuar nga Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian. Projekti do të implementohet nga Organizata Ndërkombëtare për Migrim (IOM), në partneritet me Këshillin Danez për Refugjat (DRC). Programi do të zbatohet gjatë një periudhe prej 30 muajsh. Afati për dorëzim të projekteve është 10 qershori, ndërsa pas kësaj date, është një periudhë prej katër javësh apo deri më 15 korrik, kur duhet të bëhet aplikimi për të fituar donacionin. Projekti duhet të jetë deri në një vlerë 100 mijë euro, ndërsa 30 për qind e të hollave të projektit duhet të jenë të dedikuara për punësim. E, nga viti 2010, Bashkimi Evropian ka ndarë një projekt mbi 5 milionë euro për të adresuar varfërinë dhe papunësinë afatgjate nëpërmjet masave aktive të tregut të punës, duke promovuar mundësi për punë të lidhura me skemat publike të rigjenerimit, që rrisin cilësinë e jetës për të gjithë banorët e Kosovës.

Fondi Monetar Ndërkombëtar alarmon për rrezikun e një deficiti të lartë buxhetor, prej 5 për qind të GDPsë, si pasojë e shpenzimeve të mëdha për autostradën, rritjen e pagave dhe shtyrjen eventuale të privatizimit të PTK-së. Si zgjidhje, rekomandon ndërtimin e një rezerve sigurie. Reagon edhe Komisioni Evropian.

Agon Sinanaj

FOTO: FISNIK DOBRECI

Prishtinë, 2 qershor -- Rritja e pagave, Rruga e Kombit dhe autostrada me Shkupin, mund ta vënë seriozisht në rrezik qëndrueshmërinë e buxhetit. Madje, në rekomandimet e tij, Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon thellim të deficitit, nëse do të këtë shtyrje të privatizimit të PTK-së. Në deklaratën e tij, ku u bë publik vendimi i FMNsë, sipas të cilit ndërpritet marrëveshja stand-by me Kosovën dhe ngrihen rreth 150 milionë euro, Fondi vlerëson se qëndrimi aktual fiskal i Kosovës është në konflikt me dy objektiva. "Administrimi i likuiditetit është i komplikuar nga shpenzimet e mëdha për autostradën që japin një rritje të deficitit të përkohshëm me rreth 5 për qind të GDP-së, me mundësitë e kufizuara të financimit përmes lëshimit të borxhit", thuhet në rekomandimet e FMN-së. Ndërkaq, për sa i përket qëndrueshmërisë, stafi i

FOTO: ATDHE MULLA

FMN-së vlerëson se deficiti primar i buxhetit 2011 është në 3.5 për qind të GDP-së, duke nënkuptuar një nevojë për rregullim fiskal prej afër 3 për qind të GDP-së. Gjithashtu, thuhet se elemente të buxhetit të vitit 2011, në veçanti rritja e madhe e pagave, kanë devijuar nga programi. Si rezultat i kësaj, nuk do të përfundojë rishikimi i programit. Shpresa e vetme është një marrëveshje e re, madje me kushte, tek në vitin 2012. Gjatë kësaj kohe, Fondi do të monitorojë vazhdimisht performancën financiare. "Gjatë këtij misioni, personeli dhe autoritetet kanë arritur një marrëveshje në nivel të personelit mbi Programin e Monitorimit të Personelit,

sipas të cilit, do të krijohet një mekanizëm përcjellës, që mund të çojë në një marrëveshje të mbështetur nga FMNja më 2012", thuhet në njoftimin e FMN-së. Në deklaratën e saj, FMNja i rekomandon Qeverisë "synimin e një deficiti afatmesëm prej rreth 0.5 për qind të GDP-së. "Kjo do të lejojë një rritje shumë graduale të borxhit publik, duke stabilizuar rreth 30 për qind të GDP-së në aspektin afatgjatë", vlerëson FMN-ja. Ligji për borxhin publik në Kosovë parashikon një maksimum të borxhit publik prej 40 për qind të PBB-së. Ndërkaq, të ardhurat nga privatizimi i operatorit të Post-Telekomit të Kosovës, sipas FMN-së, pritet të jenë

E premte, 3 qershor 2011

EKONOMI

11

Investoni në Kosovë!

Prishtinë, 2 qershor - Kryeministri Hashim Thaçi ka pritur të mërkurën një delegacion të afaristëve zviceranë dhe gjermanë, me ç'rast u ka bërë me dije atyre se nga shpallja e pavarësisë Qeveria e Kosovës prioritet numër një ka krijimin e kushte më të mira për investime dhe zhvillim të qëndrueshëm ekonomik. I shoqëruar nga zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari dhe Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj, kryeministri Thaçi ka theksuar faktin se institucionet e Kosovës janë duke punuar në fuqizimin e sundimit të rendit dhe ligjit, luftën e pa kompromis ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar, në funksion të përmbushjes së kritereve dhe standardeve të integrimit në institucionet euro-atlantike. Në këtë rast, Thaçi ka potencuar edhe investimet e fuqishme të Qeverisë në infrastrukturën rrugore, përkatësisht autostradën Vërmicë-Merdarë, autostradë kjo që është duke e ndërtuar konsorciumi i njohur Bechtel-Enka. Kreu i ekzekutivit foli lidhur me përgatitjet për procesin e privatizimit të PTK-së, një mundësi kjo e mirë për investitorët seriozë për të zhvilluar sektorin e telekomunikimit në Kosovë, ndërsa ka përmendur edhe procesin e suksesshëm të koncesionimit të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari", sektorin e energjisë dhe shumë projekte tjera të rëndësishme për zhvillimin ekonomik të vendit. Kryeministri Thaçi ka theksuar përkushtimin e Qeverisë për zhvillimin e sektorit të bujqësisë, si një nga sektorët më të rëndësishëm për zhvillimin ekonomik të Kosovës.

në rrezik

Administrimi i likuiditetit është e komplikuar nga shpenzimet e mëdha për autostradën që japin një rritje të deficitit të përkohshëm me rreth 5 për qind të GDP-së."

FMN

ekonomi

Shkëmbim

Valuta

$ $

1.00000 1.44427 1.63367

0.69239 1.00000 1.13114 0.61212 0.88406 1.00000

Lajme

Mbyllen edhe shtatë

Mitrovicë, 2 qershor - Të gjitha subjektet afariste që kanë për bazë lojërat e fatit janë inspektuar nga inspektorët komunalë të Mitrovicës, të enjten, në një aksion të ndërmarrë nga kjo drejtori. "Kemi inspektuar 27 subjekte afariste që merren me lojëra të fatit dhe aty kemi gjetur shumë parregullsi", ka thënë drejtori i Drejtorisë për Inspekcion, Lulzim Zeqiri. Sipas tij, në këtë aksion janë mbyllur 7 subjekte, si dhe ndaj një numri tjetër janë shkruar fletëparaqitje për shkak të mungesës të dokumentacionit. Sipas tij, subjek-

burimi kryesor i financimit të këtij deficiti. Megjithatë, derisa privatizimi është planifikuar të finalizohet para fundit të vitit, një shtyrje e mundshme është një rrezik dhe stafi i FMN-së për këtë rekomandon ndërtimin e një rezerve sigurie. Gjithashtu, stafi i FMN-së i ka rikujtuar Qeverisë se projekti për ndërtimin e autostradës që lidh Prishtinën me Shkupin, nuk duhet të ndodhë, pasi një plan i shëndoshë financimi është një parakusht i domosdoshëm për këtë projekt. Sa u përket prioriteteve sociale, vend në rekomandimet e FMN-së kanë zënë pensionet për veteranët e luftës dhe ish-të burgosurit politikë. "Para se të projektohen përfitime të tilla, një vlerësim i plotë i numrit të përfituesve të drejtë

është i nevojshëm", rekomandon Fondi. Njohësit e ekonomisë, ndërkaq thonë se pas ndërprerjes së marrëveshjes 18-mujore me FMN-në, Stand By, Kosova po futet në krizë të thellë financiare, pasi që, me të hyrat që mund t'i realizojë vendi, nuk mund të mbulohet deficiti buxhetor. Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu thekson se largimi i 150 milionë eurove nga buxheti i Kosovës është një humbje e madhe ekonomike për vendin. "Viti 2012 do të jetë shumë i vështirë. Çka nëse nuk bëhet privatizimi i Postë-Telekomit të Kosovës, ose nëse privatizohet dhe mjetet do të shpenzoheshin në këtë vit?! Çfarë do të jetë qasja në buxhet për këtë vit?! Është një aventurë që nuk do të kisha lejuar të ndodhë", thekson Gërxhaliu.

Profesori i Ekonomisë, Musa Limani thotë se buxheti i Kosovës parasheh vlerë më të madhe të mjeteve buxhetore sesa që mund të sigurohen përmes të hyrave. Mungesa e mbështetjes së FMNsë, sipas tij, do të shprehet në paraqitjen e deficitit të mjeteve buxhetore. "Po ashtu, edhe mjetet e tjera, të cilat janë paraparë, nuk besoj se mund të realizohen, siç janë qasja e grumbullimit të tatimeve përmes Administratës Tatimore të Kosovës, pastaj zvogëlimi i ekonomisë joformale dhe shitja e PTK-së. Jam shumë skeptik në këtë drejtim", ka thënë Limani. Edhe Komisioni Evropian, në një komunikatë për media, ka shprehur brengën për "rrezikun që rrethon buxhetin e vitit 2011 dhe financimin e deficitit". "Komisioni theksoi nevojën për prioritizimin dhe radhitjen e masave të ndryshme, si dhe përvijimin e tyre me veprimet në kuadër të Planit të Veprimit të Qeverisë për Partneritet Evropian, si dhe me strategjitë e tjera, që gjithashtu ndikojnë në aktivitetet ekonomike dhe të punësimit", thuhet në njoftimin e Komisionit Evropian. Sipas komunikatës, këto masa duhet të vlerësohen kundrejt efekteve të mundshme negative anësore dhe të analizohet si duhet ndikimi i tyre fiskal. Ndryshe, FMN-ja tashme ka ndërprerë marrëveshjen 18 mujore "Stand-by" me Qeverinë e Kosovës, pas rritjes së pagave për shërbyesit civilë. Kjo nënkupton ngrirjen e fondeve prej 156 milionë eurosh, që është dashur t'i marrë Kosova gjatë këtij viti. Ndërkaq, është arritur marrëveshja "monitor nga stafi", ku deri në vitin tjetër, Fondi do ta monitorojë performancën financiare të shtetit më të ri në botë.

tet janë mbyllur përkohësisht nga inspektorët e Ministrisë së Financave për lojërat e fatit.

Mjedis për bujqësinë

ardhurave për fermerë. Ministri i Bujqësisë, Blerand Stavileci, me rastin e fillimit të këtij programi tha se projektet e deritanishme të USAID-it kanë ndikuar në rritjen e aftësisë konkurruese dhe në krijimin e një mjedisi pro biznes, duke ndikuar në këtë mënyrë edhe në gjenerimin e vendeve të reja të punës nëpër zona rurale. Sipas tij, implementimi i këtij programi do të kontribuojë në krijimin e një baze të qëndrueshme të prodhimtarisë bujqësore dhe në rritjen e të hyrave nga aktivitetet ekonomike nëpër zona rurale.

Prishtinë, 2 qershor ­ Programi katërvjeçar i USAID-it, "Mundësitë e reja për bujqësi", synon rritjen e prodhimit bujqësor, rritjen e eksportit dhe rritjen e të

Bie çmimi i naftës

Çmimet e naftës të enjten kanë rënë nën 100 dollarë, pas raportimeve në lidhje me ngritjen e papritur të rezervave të karburanteve në rafineritë amerikane. Nafta e lehtë për dërgesat e korrikut janë liruar për 47 centë dhe kushton 99,82 dollarë për barel. Brendi i detit verior në Londër sot shitet për 114 dollarë, 18 centë më pak sesa dje. Instituti amerikan për naftë ka bërë të ditur se rezervat e naftës së papërpunuar

në SHBA javën e kaluar janë ngritur për 3,5 milionë barelë, derisa analistët parashikojnë rënie prej 1,9 milion barelë.

12 MARKETING

Arif Arif Asim Asliha Asllan Asllan

Rr. Ilir Konushevci Nr.8 u Prishtinë u Kosovë Tel: ++381 38 500 400 0 Fax: ++ 381 38 248 076 E-mail: [email protected] pak-ks.org www.pak-ks.org Lista përfundimtare e punëtorëve të cilët i kanë plotësuar kushtet për marrjen e një pjese të të hyrave, sipas nenit 10 të rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime) NSH. "Zastava Ramiz Sadiku" (PEJ089); Fi 970/91 në Pejë, KK Pejë Sipas nenit 10 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime) , 20% e të hyrave nga shitjet prej privatizimit dhe likuidimit të NSH-së së lartpërmendur do t'u shpërndahet punëtorëve të NSH-së të cilët i plotësojnë kushtet e parapara. Në vijim është dhënë lista e personave të cilët i kanë plotësuar kushtet për marrjen e një pjese të 20 % prej të hyrave nga shitja dhe përvoja e tyre e punës:

E premte, 3 qershor 2011

Shabanaj Tahiraj Shkrielj Kelmendi Berisha Hykosmani Krasniqi Zhara Ademaj Haxhaj Marmullaku Mekaj Kolenoviq Dula Kastrati Shala Demaj Dreshaj Gashi Shala Tafili Azemi Krasniqi Shalunoviq Krasniqi Rustemi Pirota Krasniqi Bajnska Bajrami Bandiq Hoti Hysenaj Kameraj Kelmendi Krasniqi Lajqi Lajqi Maksutaj Shabani Thaqi Tishuki Krasniqi Shkololli Nallbani Angjelko Mariana Ranko Jusufi Bytyqi Begolli Ahma Gjikolli Spahija Zekaj Popara Thaqi Rushiti Dreshaj Kajabegolli Dukaj Hulaj Lajqi Meha Mema Muhaxheri Nela Poqesta Qavolli Sinani Srdanoviq 37,78 Isuf 33,00 Izet 33,55 Izet 31,54 Izet 32,86 Jahë 24,38 Jahir 34,59 Jakup 27,73 Januz 32,54 Jashar 27,98 Jashar 32,37 Jusuf 20,06 Jusuf 32,82 Jusuf 31,16 Jusuf 35,06 Jusuf 25,61 Jusuf 32,86 Kadri 31,89 Kadri 32,51 Kadri 36,33 Kadri 34,19 Kapllan 32,38 Kemajl 33,40 Kemajl 22,50 Kujtim 30,19 Kujtim 24,45 Lan 38,24 Lite 29,23 Lulzim 35,32 Luljeta 33,51 Lutfi 32,51 Mahir 38,31 Mahir 31,03 Mahir 25,01 Mahir 31,99 Mahir 36,32 Mahir 32,90 Malë 37,31 Malë 23,95 Malë 32,88 Maxhun Tahiri Kastrati Mavraj Mujka Avdimetaj Abazaj Agoviq Sadikaj Laiq Lajqi Demaj Hajdarpashiq Haxhaj Loxha Mulliqi Robi Gega Hagjinikaj Shala Zogaj Shala Harbuzi Tabaku Carrabregu Graceni Dervishaj Haxhijaj Lleshi Krasniqi Hajzeri Demalija Kelmendi Muhaxheri Sahiti Spahija Hoxha Beqiraj Berisha Dreshaj Miroci 33,81 Sali 27,26 Sali 18,84 Sali 21,61 Sali 32,50 Sali 34,40 Sali 33,61 Sali 25,59 Sali 33,37 Salih 37,78 Sami 27,98 Sami 27,16 Samir 28,60 Sefedin 33,54 Sefedin 33,32 Sefer 35,06 Sejdi 19,29 Sejdo 25,01 Sejfedin 20,58 Selajdin 33,03 Selim 29,50 Selim 36,18 Selim 26,71 Selim 35,57 Selim 19,47 Selim 32,85 Selim 29,50 Selim 28,16 Selim 20,57 Selim 28,00 Selim 32,53 Selim 34,72 Selim 36,99 Selim 32,77 Selim 31,03 Selim 28,23 Selman 36,19 Selmon 19,57 Sena 31,03 Seniha 33,10 Serbeze 32,79 Serbeze 28,56 Serbeze 37,78 Servete 33,35 Sezair 34,59 Shaban 36,19 Shaban 27,99 Shaban 27,89 Shaban 16,12 Shaban 19,93 Shaban 32,50 Shaban 31,84 Shaban 32,60 Shahe 25,32 Shahe 27,89 Shahir 37,14 Shaip 20,10 Shaqir 33,51 Shaqir 32,50 Shaqir 35,56 Shefki 20,44 Shefki 20,16 Shefkija Shefkin28,00 aze 18,23 Shefqet 34,39 Shefqet 34,59 Shefqet 35,06 Shefqet 36,17 Shefqet 20,44 Shefqet Lajqi Llukoviq Loxhaj Rexhaj Rexhbogaj Sheremeti Shkuliqi Zekaj Blakaj Berdynaj Shala Maloki Hamza Muhaxheri Krasniqi Ahmetaj Adroviq Berisha Beqiri Ademaj Avdylaj Buqaj Dedushaj Gjekaj Haskaj Krasniqi Krasniqi Mujaj Neziraj Sadrija Shala Vokshi Islamaj Ramosaj Salihaj Thaqi Salihaj Koqan Belegu Gorani Islami Kondirolli Mujka Agani Berisha Gashi Halitaj Idrizaj Jusufi Mehmetaj Totiq Zeqiri Murati Ramaj Zhara Zabuni Mehmetaj Elezaj Hulaj Muriqi Studenica Zatriqi Muriq Gjergjizi Berisha Demhasaj Gashi Hakaj Idrizaj Jahaj 28,76 31,38 16,52 19,19 18,56 33,41 29,50 20,44 27,27 24,38 16,49 24,36 36,17 36,99 31,15 34,63 32,49 35,81 28,61 35,20 27,99 16,58 31,99 33,61 27,89 33,10 37,35 20,05 34,40 19,47 19,84 37,35 37,47 25,00 25,01 16,87 28,76 31,36 22,11 20,56 32,79 16,61 37,51 21,85 23,88 27,98 31,37 33,55 37,81 36,17 25,58 33,59 27,27 33,97 16,32 33,93 32,44 32,35 20,61 29,41 24,45 35,33 29,69 32,99 34,38 23,88 25,59 33,04 25,58 29,23 16,52

Asllan Asllan Avdi Avdi Avdi Avdi Avdo Avdullah Avdullah Avdullah Avdyl Avdyl Avdyl Avdyl Avdyl Azem Azem Azem Aziz Bahri Bahrije Bajar Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajram Bajrush Bakiq Bakiq Bakiq Bakir Banush Bardhyl Bashkim Bashkim Bedri Bedri Bedrija Behije Behxhet Bekë Bekim Beqë Beqir Beqir Besim Besim Besim Besim Besim Besim Besim Besim

Mbiemri Abdyl Abedin Adem Adem Adem Adem Adem Adem Adem Adem Adem Aferdita Afrim Afrim Afrim Agim Agim Agim Agim Agim Agim Agime Agron Agron Ahmet Ahmet Ahmet Ahmet Ahmet Ahmet Ajdin Ajet Ajriz Ajshe Ali Ali Ali Ali Ali Ali Ali Ali Ali Ali Ali Ali Ali Ali Alie Alija Alush Aljo Amir Anton Aras Arif Arif Arif

Emri Lajqi Zajmi Avdijaj Bicaj Dautaj Demaj Shala Zeqiroviq Agoviq Brala Mehmetaj Begolli Salihu Sejfijaj Sutaj Beqiri Lajqi Shala Spahija Turjaka Smajli Gjakova Devolli Gjikolli Haxhijaj Qeku Shala Zeneli Ferizi Osmanaj Gega Gashi Koqan Gaxhiqi Ademaj Ahmetaj Bardhi Berisha Goska Kelmendi Kurmehaj Lajqi Nikqi Regjaj Sadikaj Tolaj Ukaj Lajqi Agagjyshi Shkrielj Dobroshi Zejneloviq Jusufi Thaqi Bashiq Blakaj Bytyqi Kuqi

Vite pune

Mbiemri Emri Haxhitasim Purini Selimi Avdimetaj Dreshaj Haliti Kurmehaj Lajqi Lulaj Mujaj Musa Nimonaj Salihi Dakaj Muriq Alijaj Çekaj Daci Iberhysaj Tetova Geca Ademaj Belegu Berdynaj Berisha Bytyqi Elezaj Gashi Gashi Hamza Krasniqi Kuqi Muqolli Muriqi Osa Rama Shala Hashimi Islami Tahirsylaj Gashi Hasani Zeqiroviq Ademaj Goga Kandiq Kelmendi Krasniqi Neziraj Shala Qeman Dreshaj Berisha Elezaj Gjocaj Kadrijaj kelmendi Mushkolaj

Vite pune Mbiemri Emri 38,00 Rexhep 32,39 Rexhep 33,16 Rexhep 28,56 Rexhep 34,63 Rexhep 21,53 Rexhep 29,76 Rexhep 34,63 Rexhep 16,34 Rexhep 19,23 Rezak 33,41 Rifat 33,10 Rifat 20,53 Rifat 31,93 Rifat 35,33 Rifat 19,33 Rifat 32,91 Riza 32,79 Riza 20,10 Rizo 33,39 Robert 29,08 Rukije 33,00 Rushit 34,60 Rustem 36,19 Rustem 32,52 Rustem 22,23 Rustem 16,58 Rustem 29,49 Ruzhdi 31,04 Ruzhdi 32,79 Ruzhdi 21,60 Ruzhdija Gega Hajrizaj Haxhijaj Kasmaj Kastrati Kurtaj Neziri Nikqi Shabanaj Peteni Berisha Berisha Elezaj Kelmendi Krasniqi Luca Bilalli Haxhiu Kandiq Duhanaj Elezaj Bakalli Brahimaj Gjocaj Hajzeraj Rujoviq Shala Gega Hasanaj Sylqa Leshanin

Vite pune 37,34 32,54 28,56 31,05 30,57 24,38 28,76 18,05 29,49 34,19 29,13 24,45 32,44 35,57 16,87 33,10 20,34 28,74 31,38 19,14 34,99 35,57 32,44 32,34 33,38 33,04 37,82 26,97 16,87 32,62 20,10 21,36 18,84 20,61 30,95 21,60 28,76 24,43 32,00 33,92 33,10 24,45 36,53 31,03 32,51 29,49 34,40 34,59 33,61 32,58 33,60 34,19 37,58 26,98 34,33 29,69 30,95 34,59

19,15 Ibrahim 38,50 Ibrahim 36,19 Ibrahim 26,38 Idriz 25,61 Idriz 34,59 Idriz 27,26 Idriz 36,34 Idriz 35,56 Idriz 27,99 Idriz 31,03 Idriz 18,82 Idriz 16,52 Idriz 19,82 Ilaz 16,29 Iljaz 19,19 Imer 16,61 Imer 29,50 Imer 20,16 Imer 19,14 Imer 23,88 Irhan 18,56 Isa 20,35 Isa 33,60 Isa 23,84 Isa 32,43 Isa 16,61 Isa 36,46 Isa 25,01 Isa 23,36 Isa 35,59 Isa 27,14 Isa 38,15 Isa 20,43 Isa 24,45 Isa 33,61 Isa 24,72 Isa 32,51 Isak 30,88 Isak 36,46 Islam 25,01 Ismail 18,26 Ismail 32,81 Ismajl 21,83 Ismet 24,42 Ismet 25,59 Ismet 23,88 Ismet 33,10 Ismet 30,36 Ismet 33,10 Ismet 31,05 Ismo 24,45 Istref 26,05 Isuf 28,76 Isuf 25,66 Isuf 36,11 Isuf 34,59 Isuf 37,35 Isuf

36,52 Selahidin GJakova

34,48 Mazllom Dobroshi 36,81 Mazllom Shala 27,56 Mehmed Shabanoviq 37,14 Mehmet Blakaj 31,55 Mehmet Dreshaj 31,38 Mehmet Dreshaj 16,35 Mehmet Krasniqi 35,21 Mehmet Muhaxheri 35,33 Mehmet Nikqi Mehrib27,98 ane Shala 19,84 Melihate Haxhiajdini 29,21 Memija 26,60 Mensur 24,43 Mentor 26,18 Metë 19,15 Metë 35,47 Metë 32,59 Miftar 19,14 Milaim 34,16 Milosav 37,47 Miradije 19,18 Mithat 19,15 Mithat Muha20,57 bere Qeman 33,48 Menduha Sadiku Stublla Bazhdaraj Jusufi Avdimetaj Pavataj Gjanaj Simonoviq Idrizaj Kelmendi Morina Begolli

25,01 Sabahate Goga 29,50 Sabahate Qorkadiu 20,59 Sabiha 34,63 Sabrije 32,86 Sabrije 25,56 Sadik 34,86 Sadik 20,35 Sadik 25,00 Sadik 32,38 Sadik 28,61 Sadik 33,50 Sadri 25,59 Sadri 27,57 Sadri 31,92 Sadri 33,49 Sadri 20,59 Sadri 19,79 Safet 30,88 Sahit 32,50 Sahit 28,16 Sahit 32,98 Sali 23,92 Sali 25,59 Sali 25,59 Sali 34,40 Sali 25,61 Sali Morina Fazlija Morina Bajrami Ibraj Kabashi Nuraj Rexhepaj Shala Berisha Hajrizi Hyseni Krasniqi Latifi Nikqi Berdynaj Salihaj Shkreli Sylaj Balaj Blaka Gjuka Kelmen Kelmendi Krasniqi

Skenderoviq 31,03 Shadi

25,00 Miliqeviq Miliq

32,98 Muhamet Baba 31,02 Muhamet Dreshaj 29,69 Muhamet Kastrati 20,16 Muhamet Kelmendi 32,83 Muhamet Kovaqeviq

E premte, 3 qershor 2011

Besnik Besnik Besnik Bilall Binak Binak Binak Blerim Brahim Brahim Brahim Brahim Braho Bujar Canë Cenë Cenë Cenë Cenë Cenë Dakiq Dashiq Daut Daut Daut Daut Deli Demë Demë Demë Demë Demë Dervish Dinë Dinë Drita Drita Drita Driton Dushe Ejyp Ejyp Ejyp Ejyp Ekrem Ekrem Ekrem Ekrem Elez Elmaz Elmaz Elmaz Elmaze Emin Emin Emine Emine Emrush Enver Enver Enver Enver Enver Enver Enver Enver Enver Enver Enver Enver Enver Eran Groshi Iberhysaj Ulnika Berisha Gerguri Gjocaj Osmanaj Gojani Demaj Mehaj Kelmendi Ramadanaj Hadroviq Basha Gacaferi Cena Demaj Haliti Rexhaj Qerreti Srboljub Svetitslav Ahmetxhekaj Bojku Elezaj Haxhijaj Krasniqi Dashaj Gashi Idrizaj Imeraj Kurtaj Iberdemaj Berdynaj Shala Buqaj Kastrati Mehmeti Dukaj Karagjyzi Bala Berisha Karagjyzi Panduri Binakaj Idrizaj Krasniqi Muhaxheri Hylaj Koqan Muriq Palamar Lushta Pirota Shala Stublla Vokshi Laka Ademaj Brahimaj Dina Gjikolli Halitaj Haxhija Hylaj Karaqica Lipa Lluka Mulhaxha Rahmoni Zeka Ramoviq 27,98 Muhamet Lajqi 20,10 Muhamet Lata 20,35 Muhamet Mehaj 33,09 Muhamet Mujaj 20,69 Muhamet Muriqi 24,45 Muhamet Shabi 24,43 Muhamet Shala 29,80 Muhamet Shkrijelj 25,32 Muhamet Vokshi 16,52 Muharem Disha 36,64 Muharem Hysenaj 28,76 Muharem Loxha 33,09 Muharem Maloku 33,81 Muharem Morina 23,18 Muharem Muhaxheri 34,40 Muharem Muharemi 16,25 Muharem Zejnullahu 33,61 Mujë 16,87 Mujë 22,81 Mujë 15,60 Mujo 39,56 Munir 20,14 Murat 27,57 Murat 29,22 Murat 35,06 Murat 36,64 Murat 27,69 Murat 33,81 Musa 20,86 Musa 20,06 Musa 27,89 Musa 33,61 Musa 26,19 Musa 21,85 Musa 29,01 Musa 16,32 Musa 15,81 Musë 24,20 Musli 27,99 Mustafa 38,83 Mustafë 32,33 Mustafë 36,17 Mustafë 16,35 Mustafë 36,78 Mustafë 34,50 Mustafë 35,57 Mustafë 24,56 Mustafë 32,90 Mustafë 31,39 Mustafë 32,50 Myftar 29,76 Myrteza 33,61 Nagip 29,50 Nagip 24,46 Nagip 32,84 Naim 35,57 Naim 16,35 Naim 20,15 Naim 35,34 Namik 33,39 Naser 24,70 Naser 36,73 Naser 20,10 Nasir 20,07 Nasuf 32,50 Naxhije 31,57 Naxhip 38,16 Nazif 30,19 Nazire 32,43 Nazmi 15,58 Nazmi Mehmetaj Stojkaj Zeqiraj Kallaq Memiq Berisha Dinaj Haliloviq Lulaj Qeman Xhemajli Balaj Gashi Goga Haxhija Metaj Pirota Rexhaj Rexhaj Vokshi Himaj Selimaj Adroviq Beqiraj Bllaca Gjocaj Hoti Kurtaj Mahaj Neziri Osmanaj Sejdijaj Zajmi Kacolli Vokshi Belegu Gashi Kaliqani Broqi Hxhiislami Jakupi Kastrati Tafaj Gjurkaj Muhaxheri Praska Gjemajli Honsiq Lluka Adroviq Brada Gorani Belegu Krasniqi 19,18 Shefqet 36,18 Shefqet 24,43 Shefqet 31,88 Shefqet 20,34 Shefqet 36,19 Shemsi Sherafe23,91 din 34,38 Sherif 34,59 Sherif 20,57 Shkelzen 30,36 Shkelzen 32,51 Shkelzen 27,14 Shkelzen 30,75 Shkelzen 32,52 Shpend 28,00 Shyhrete 19,20 Shyqri 25,59 Shyqri 33,33 Siri 19,14 Skender 30,93 Skender 32,58 Skender 33,09 Skender 31,04 Skender 25,01 Skender 17,11 Skender 32,46 Skender 27,16 Skender 24,43 Skender 34,18 Skender 33,39 Skender 27,60 Skender 19,77 Skender 35,57 Skender 28,19 Skender 16,52 Smail 38,09 Smajl 25,00 Smajl 34,47 Sokol 33,09 Sokol 36,64 Sokol 34,33 Sokol 30,70 Srblak 36,68 Sulltane 33,00 Sulo 33,51 Sylë 32,50 Sylë Mazdrekaj Memaj Mujaj Rexhaj Ukaj Brahimaj Kastrati Balidemaj Muriqi Carabregu Curri Ferataj Muhaxheri Sylaj Miniqi Zogaj Gashi Karagjyzi Baraku Avdiu Bakraqi Demukaj Deva Hasaj Jetishi Kallaq Katanolli Luci Osmanaj Shala Shoshka Sylqa Thaqi Veseli Zeqiraj Rexhaj Demaj Dreshaj Haxhijaj Haxhijaj Ukaj Kelmendi Milivoje Berisha Heroviq Mehmeti Nikqi 24,43 20,10 19,15 16,52 19,79 18,84 36,19 32,51 26,98 32,79 29,57 32,99 16,87 23,80 16,25 31,55 19,93 36,52 29,31 36,51 18,43 23,93 37,39 34,63 16,52 29,15 33,55 27,27 32,54 20,57 19,15 33,00 41,52 36,18 24,57 20,41 16,52 23,92 27,27 32,99 37,78 25,58 27,27 33,97 24,57 33,71 36,15 29,49 33,91 33,00 31,03 18,15 34,50 28,00 37,66 27,89 33,51 33,10 24,82 35,00 32,91 25,56 37,78 33,81 31,03 21,61 20,16 20,49 37,35 16,25 37,19 32,83 Esat Esat Esat Esat Eshref Ethem Fadil Fadil Fahredin Fahri Fahri Fahrije Fahrije Fahrije Faik Faik Faruk Faruk Faruk Fatmir Fatmir Fatmir Fatos Fatos Fazli Fehim Fehim Fehim Feim Ferhat Feride Fetah Fetah Fetë Feti Fikri Fuad Fuad Fuad Gani Gani Gani Gani Gani Genc Genc Gëzim Gëzim Gëzim Gëzim Gjergj Gjokë Gjon Hajdar Hajri Hajrije Hajro Hajrullah Hajrullah Hajrullah Hajrush Hajrush Haki Haki Haki Haki Haki Haki Haki Haki Haki Emra Grapci Haliti Hoxha Kelmendi Haxhiq Hoxha Kovaqeviq Zhara Goga Krasniqi Gjakova Kastrati Shkreli Haxhiq Krasniqi Belegu Shala Shatri Aruqaj Mulhaxha Shala Krasniqi Ukella Bajrami Begolli Gjikolli Gorani Blakaj Kolica Muriqi Belegu Myftari Kamaj Quranolli Shabi Emra Gjakova Haliti Bala Gjocaj Goga Ibrahimaj Kelmendi Beqiri Vokshi Broqi Gashi Gashi Kasapolli Berisha Berisha Bala Berisha Pirota Tigani Skoko Gashi Salihi Smakiqi Hakaj Gavrani Berisha Daka Dreshaj Haskaj Haxhiu Idrizaj Kastrati Kryeziu Rama 33,55 Nazmi 32,59 Nazmi 34,01 Nazmije 32,83 Ndrec 26,98 Ndrec 31,03 Ndue 25,58 Nebi 32,79 Nebih 20,35 Nevzat 29,50 Nexhat 28,61 Nexhat 34,34 Nexhat 34,99 Nexhat 20,61 Nexhat Lleshi Mema Krasniqi Gjergjaj Marleku Berisha Desku Havolli Shoshi Fetahaj Koqani Krasniqi Shala Sylejmani 30,19 Zenel 20,89 Zenel 25,69 Zenel 37,19 Zenel 29,07 Zenel 37,78 Zenel 37,47 Zeno 35,76 Zenun 33,61 Zenun 16,33 Zenun 32,39 Zenun 32,90 Zeqir 29,50 Zeqir 24,43 Zeqir

MARKETING 13

Berisha Berisha Maxharaj Muriqi Novaj Shabaj Gjogoviq Januzaj Krasniqi Krasniqi Shabanaj Brahimaj Isufaj Lulaj Krstoviq Milosh Mala Osa Bajri Daci Elezaj Jagoda Kraniqi Ademaj Hasanaj Zeqiraj Jukoviq Shala Zekiq Veseli Gjurka Maloku Kallaq Sadiku Cena Xhogoviq Avdullahu Koqani Sahiti Muratoviq Xhemajli Dreshaj Habibi Ramqaj Leku Daci Kllapija Thaqi Latifaj Berdynaj Laliq Mehmetaj Nimanaj Fejza Kastrati Kondirolli Krasniqi Krasniqi Kuqi Loxha Qeku Sahara Ukella Zajmi Murati Kelmendi Hoxhaj Dogangjiq Lulaj Bahoviq 30,70 23,92 16,49 28,76 36,19 37,13 9,03 20,10 32,86 37,19 34,37 32,98 29,49 24,82 32,97 33,05 27,57 37,15 32,18 28,56 37,47 29,49 24,45 27,60 32,58 24,82 33,49 20,59 27,57 37,78 20,56 18,16 30,81 32,38 24,44 32,98 36,44 30,19 32,50 34,01 32,86 32,69 16,52 19,93 19,15 32,50 29,00 32,81 25,00 32,58 34,49 30,39 9,74 31,03 16,87 34,90 19,84 29,76 29,24 20,59 20,86 35,19 18,84 33,41 31,37 34,38 25,87 27,56 32,50 15,60 19,79 31,93

36,64 Sheremet Racaj

33,61 Nexhdet Dupa 18,03 Nexhdet Velia 31,90 Nexhip Qorkadiu Nexhme32,25 din Fetahu 32,91 Nezir 20,57 Nezir 29,36 Nezir 28,76 Nezir 29,69 Nezir 17,53 Nezir 31,03 Nezir 21,16 Nezir 26,71 Nezir 28,56 Nijazi 31,64 Nijazi 16,26 Nijazi 18,26 Nijazi 35,19 Nijazi 36,78 Nimon 33,41 Nimon 31,99 Nuo 34,63 Nurije 24,36 Nurije 32,62 Nysret 35,34 Nysret 37,11 Obrad 32,58 Omer 33,41 Omer 31,93 Orhan 32,86 Orhan 23,93 Osë 31,33 Osë 24,58 Osman 31,03 Osman 20,35 Osman 33,32 Osman 30,19 Osman 35,56 Osman 28,19 Osman 28,16 Osman 37,15 Pashk 23,35 Pjeter 21,85 Qamil 32,86 Qamil 32,79 Qamil 32,50 Qaush 32,49 Qazim 16,52 Qazim 36,17 Qazim 24,36 Qazim 32,83 Qelë 20,06 Qemajl 25,00 Qemajl 16,58 Qerim 24,35 Qerim 24,59 Qerim 24,45 Qerim 27,27 Qerim Hasanaj Ibraj Kelmendi Kelmendi Krasniqi Lajqi Nikqi Shabanaj Belegu Beqiri Gjergjizi Hasani Qavolli Murtezaj Zekaj Nuo Haziraj Lajqi Curri Jusufi Kolashinac Kojiq Srdanoviq Djogoviq Loxha Ramosaj Smajli Alushaj Hajredinoviq Hysenlekaj Karaxhyzi Loshaj Malushi Rizaj Hyseni Krasniqi Zefaj Jusufi Mala Rujoviq Shala Daci Loxha Qelaj Zymberi Lajqi Gega Kelmendi Bajraktari Haxhija Haxhijaj Komoni Qallaku

35,03 Zharko Zhivalje34,46 viq 30,77 Zija 19,14 Zija 35,57 Zymber 20,57 Zymber 32,43 Zymber 32,52 Zymber 34,59 Zymer 29,49 Zymer 27,99 Zymer 20,10 Ibrahim 29,23 Vehbi 37,78 Velija 29,69 Vesel 34,43 Vjollca 37,78 Xajë 24,45 Xhafer 33,39 Xhafer 34,57 Xhafer 18,26 Xhafet 31,03 Xhavit 26,18 Xhavit 32,97 Xhavit 37,15 Xheko 32,77 Xheladin 35,34 Xhelal 28,76 Xhelal 25,59 Xhelal 24,45 Xhelil 18,26 Xhemail 32,50 Xhemajl 16,35 Xhemajl 35,34 Xhemë 33,95 Xhevat 32,39 Xhevat 19,47 Xhevat 27,27 Xhevat 27,27 Xhevdet 27,14 Xhevdet 23,92 Xhevdet 32,51 Xhevdet 35,55 Xhevdet 34,44 Xhevdet 18,36 Xhevdet 32,52 Xhevdet 36,19 Xhevdet 36,64 Xhevdet 37,35 Xhevdet 30,70 Ylfete 31,88 Ymer 29,80 Ymer 30,70 Mileta 30,17 Zymer 23,88 Adro

Hasangjekaj 32,98 Zymber

34,59 Murteza Dula

18,26 Xhamisab Nimani

20,57 Sylejman Fekaj 24,36 Sylejman Krasniqi 36,46 Sylejman Hasanaj 35,33 Sylejman Huskaj 32,54 Sylejman Islami 24,59 Sylejman Turjaka 16,87 Tafil 34,39 Tahir 32,58 Tahir 16,61 Tahir 22,52 Tush 24,88 Tush 20,10 Ukë 20,87 Ukë 31,99 Ukë 19,78 Ukshin 33,39 Xheladin 34,19 Zef 20,28 Zef 32,44 Zekë 36,35 Zekije 32,77 Zenel 20,10 Zenel Kukleci Ahmetaj Aruqaj Koqan Nikolla Perleshi Dreshaj Hoxhaj Sefa Berisha Dulaj Berisha Deda Zekaj Dobraj Bajraktari Balaj

16,35 Xhevahire Kullashi

Gjylfidane Mala

32,77 Zejnullah Luta

14 MARKETING

Haki Hakia Halil Halil Halil Halil Halil Halil Halil Halil Halit Halit Hamdi Hamdija Hamid Hasan Hasan Hasan Hasan Hasan Hasan Hasan Hasan Hasan Hasan Hasan Hatmone Have Haxhë Haxhi Haxhi Haxhi Haxhi Haxhi Haxhi Haxhi Haxhi Haxhi Haxhi Hazir Hazir Hazir Hilmi Hilmi Hilmia Himë Himë Hivzo Syla Gutiq Bytyqi Krasniqi Kurtaj Lajqi Rastoder Selimaj Shala Shkreli Hajzeraj Nikqi Basha Mujanoviq Rugova Alimusaj Haxhijaj Ibraj Idrizaj Kurti Miniqi Podrimqaku Qelaj Selimaj Ukaj Pepiq Semanaj Berisha Shala Ahmeti Beqiraj Bujupi Hadergjonaj Haxhia Krasniqi Kryeziu Matoshi Salihaj Tahiraj Berisha Gjocaj Kelmendi Mehmedoviq Morina Kallaq Kameraj Musaj Mahmutoviq 34,52 Qerim 27,14 Rabija 34,03 Ragip 16,45 Ragip 27,14 Raif 16,52 Raif Shabotiq Garqeviq Daci Kasapolli Kapuqi Zverko 36,35 Agim 21,61 Agim 29,50 Ajdin 34,38 Ali 36,19 Arsenije 27,14 Asllan 31,90 Aziz 34,40 Brahim 37,20 Dragan 23,80 Faik 20,86 Fehim 32,79 Gani 25,01 Gjergj 33,00 Hysen 20,59 Ibrahim 33,30 Isuf 33,51 Jovan 34,37 Kadrush 32,58 Maxhun 20,86 Mehmet 35,24 Mehmet 16,26 Mehmet 16,87 Meho 33,61 Mileta 34,63 Milivoje 27,27 Miljko 27,27 Murat 16,52 Mustafë 34,63 Naile 36,19 Nexhat 34,03 Nexhdet 27,60 Orhan 32,42 Qemajl 23,92 Radisav 34,40 Radivoje 38,27 Ramiz 33,71 Refik 15,61 Rexhep 36,19 Risto 18,43 Riza 33,61 Sadri 30,95 Sali 23,88 Shefqet 29,94 Shukri Mulaj Nela Kastrati Ulaj Filipovic Berisha Syla Ahmeti Dzavric Muja Haxhinikaj Mulliqi Jaku Dervishaj Latifi Kelmendi Jeremic Kelmendi Alimehaj Zeqaj Lushta Shabi Shaboviq Portic Jovanovic Maksic Kaqar Gashi Herkaleviq Berisha Tahirbegolli Gjikolli Tabaku Portic Zdravkovic Peshteri Mema Nikqi Petrovic Murati Salihaj Gashi Begolli Mekiqi 19,20 34,60 24,45 20,59 32,44 24,45 37,39 32,83 31,39 27,61 26,16 37,39 29,76 32,75 32,45 33,28 28,76 19,19 33,09 27,14 37,35 18,56 28,84 32,52 27,56 15,60 37,46 30,33 37,81 36,18 23,92 18,84 27,99 20,28 20,16 36,27 32,50 32,41 31,03 26,98 18,84 32,83 31,03 35,06 37,78 33,08 32,98 37,35 34,93 18,26 27,98 18,02 35,62 27,14 32,72 9,61 32,91 19,14 32.86 31.89 18.26 32.50 34.46 25.58 18.93 16.48 29.46 35.55 35.55

E premte, 3 qershor 2011

privatizimit ose likuidimit (cilado që ka ndodhë më parë) dhe që ka qenë në listën e pagave të NSH-së të paktën për tri vite. Punëtori i cili nuk e plotëson këtë kriter megjithatë mund të ketë të drejtë nëse diskualifikimi i tij/saj është bërë në bazë diskriminuese. Secili person i cili mendon se ai/ajo do te duhej te jetë përfshirë në listë, që dëshiron ta kundërshtoj një ose më shumë emra në listë, ata të cilët mendojnë se stazhi i tyre i punës nuk është i saktë ose dëshirojnë te bëjnë ankese lidhur me mënyrën e shpërndarjes se fondeve sipas nenit 10.5 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), atëherë secili prej tyre mund të parashtrojnë ankesë në Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme te Kosovës në pajtim me nenin 64.6 të Urdhëresës Administrative Nr. 2006/17 në lidhje me Rregullat e Procedurës së Odës së Veçantë. Ankesa duhet të behet me shkrim dhe duhet të përmbaj (1) emrin (emrat) e individit (individëve) ne emër te të cilit është parashtruar ankesa (parashtruesi (parashtruesit e ankesave); (2) adresën e parashtruesit (parashtruesve) të ankesës dhe (3) arsyet e detajuara faktike dhe ligjore për parashtrimin e ankesës me dëshmi plotësuese (ne rastet kur janë të aplikueshme), kurse kopjet e dokumenteve duhet të jenë të vërtetuara nga organi kompetent. Kur ankesa është parashtruar në emër të parashtruesit (parashtruesve) të ankesës nga pala e tretë (p.sh avokati), pala e tretë duhet ta siguroj autorizim me shkrim me te cilin vërtetohet se është i autorizuar për të vepruar në emër të parashtruesit (parashtruesve) të ankesës. Ankesat duhet të parashtrohen në Odën e Veçantë në këtë adresë: Oda e Veçantë e Gjykatës Supreme të Kosovës Rr. Nazim Gafurri nr. 31 10000 Prishtinë, KOSOVE Të gjitha ankesat në lidhje me këtë njoftim duhet të dorëzohen deri më datën 25 Qershor 2011 para përfundimit të orarit të punës së të njëjtës ditë Për informata shtesë lidhur me atë se si duhet te parashtrohet ankesa, ju rekomandojmë që ju apo avokati juaj të shikoj nenin 10 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), Kaptinën e V të Urdhëresës Administrative Nr. 2006/17 ose të kontaktoni Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme te Kosovës. Rr. Ilir Konushevci Nr.8 u Prishtinë u Kosovë Tel: ++381 38 500 400 0 Fax: ++ 381 38 248 076 E-mail: [email protected] pak-ks.org

15,57 Ramadan Bllaca 32,51 Ramadan Kandiq 23,92 Ramadan Mehmeti 34,93 Ramadan Shala 32,79 Ramadan Veselaj 32,78 Ramadan Zyhrani 29,69 Ramë 33,03 Ramë 38,50 Ramë 32,50 Ramë 30,70 Ramë 35,57 Ramë 31,15 Ramë 27,98 Ramë 31,98 Ramë 35,56 Ramë 32,38 Ramë 34,47 Ramiz 32,91 Ramiz 38,49 Ramiz 28,56 Ramiz 21,85 Ramiz 16,26 Ramiz 32,96 Ramiz 27,27 Ramiz 35,57 Ramiz 25,01 Ramiz 32,44 Ramush 24,45 Ramzi 31,03 Rasim 25,69 Rasim 36,52 Rasim 29,34 Refik 25,59 Refki 32,33 Remzi 36,68 Remzi 33,61 Remzi 33,56 Remzi 31,03 Remzije 24,75 Reshat 25,61 Reshat 32,58 Reshat 35,57 Reshat 29,23 Reshat 20,86 Rexhë 20,86 Rexhë 36,19 Rexhë 36,19 Rexhep 35,53 Rexhep 37,78 Rexhep 33,29 Rexhep 34,62 Rexhep 32.37 Buric 25.58 Vasecki 14.91 Jovovic Balaj Gjevukaj Himaj Kolenoviq Lajqi Mangjolli Peli Qetaj Shabanaj Shala Ukaj Ademaj Halitaj Kasmaj Krasniqi Lajqi Musaj Nikqi Nurqaj Zhara Dreshaj Osaj Krasniqi Hamziq Selimaj Tafaj Boshnjaku Gjuka Bandiq Muriqi Qerkinaj Syka Bajri Blaka Boshnjaku Mema Studenica Syka Gashi Gjonbalaj Millaku Çeku Agoviq Bruqi Çeku Gashi Cedomir Vladimir Zoran

32,58 Bogoljub Stevanovic

35,20 Dragoljub Dakic

36,32 Muharrem Gjocaj

www.pak-ks.org Sipas Nenit 24.6 të Ligjit Nr. 03/L-067 mbi Agjencinë Kosovare të Privatizimit , sipas Nenit 2 paragrafi 2 dhe 3, në lidhje me Nenin 113.1 të Ligjit Nr. 02/L-28 mbi Procedurën Administrative, Sipas Nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut Nr. 2003/13, Neni 67.2 të Urdhëresës Administrative të UNMIK-ut Nr. 2008/6, Komisioni i Shqyrtimit pas shqyrtimit të padive në lidhje me mos përfshirjen të emrave të tyre në Listën e Përkohshme të punëtorëve të cilët do të përfitojnë një pjesë prej 20% të të ardhurave të privatizimit të NSH-së "ZastavaRamiz Sadiku" ne Pejë, KK Peje, më 21 prill 2011 lëshon këtë: SHËNIM MBI VENDIMIN I Paditë e paditësit Branislav Leposava Zivaljevi, Milutin Stojkovi janë TË REFUZUARA SI TË PABAZUARA II. Paditë e paditësve Miomir Soski, Miroslav Baki, Nikodin Stalevi, Aziz Gashi, Veselin Besovi, Nedeljko Bukumiri, Elhami Qarkadiu, Milija Baki, Marko Stojkovi, Radmila Karadzi, Radovan Prascevi, Miroljub Radenovi, Miodrag Jovanovi, Svetislav Darmanovi, Ljubomir Bulatovi, Arsenije Filipovi, Milos Danilovi, Radoljub Bogievi, Bratislav Bogievi, Qerim Hamz Rexhiq, Radojko Kolasinac, Mijo Ratkovi, Radoslav Lali, Nikola Tanaskovi, Zdravko D Jasovi, Zlatko Asanin, Ilinka Belosevi, Tahir Shaboviq, Rade Babi, Rade Manojlovi, Muhamet Nurboja, Mirjana Jocki, Uke Tahir Hylaj, Stanica Armus, Milka Mileti, Rifat Alushaj, Zeqir Kuqi, Qazim Shala, Tahir Lukaj, Qamil Jukoviqi, Vladimir Roganovi, Nexhmedin Spahija, Dervish Gjocaj, Suzana Begolli, Radojka Babovi Niki, Zoran Jokic, Dine Berisha, Shefko Agovi, Dragoljub Bulatovi, Ljubisa Mikuli, Nysret Syka, Dobro Zivkovi, Dragomir Blaza Bobici, Milos Dzarvi, Branko Laban, Lazar Lazi, Slavka Samardzi, Slobodan Radovi, Miroslavka Jovanovi, Branislav Zivanovi, Reshat Nimani, Zoran Mikuli, Bisevac Dragoje, Mijodrag Milosavljevi, Beqir Gashi, Dragica Radulovi, Snezana Muri, Dush Zeqiraj, Zymer Muriqi, Avdi Mehmeti, Habib Hajdini, Miodrag Bukumiri, Isuf Lajçi janë të REFUZUARA SI TË PA PRANUESHME. Arsyetim Lista e Shqyrtimit të Punëtorëve, bazuar në provën e vërtetuar të dorëzuar nga paditësi bashkë me padinë, ka ardhur në përfundim që paditësit në vijim nuk përmbushin kriterin e pranueshmërisë për përfshirje në listë, sipas Nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 A. Paditë me provë të pamjaftueshme të vërtetuar Paditësit Miomir Soski., Miroslav Baki, Nikodin Stalevi, Aziz Gashi, Veselin Besovi, Nedeljko Bukumiri, Elhami Qarkadiu, Milija Baki, Marko Stojkovi, Radmila Karadzi, Radovan Prascevi, Miroljub Radenovi, Miodrag Jovanovi, Svetislav Darmanovi, Ljubomir Bulatovi, Arsenije Filipovi, Milos Danilovi, Radoljub Bogievi, Bratislav Bogievi, Qerim Hamz Rexhiq, Radojko Kolasinac, Mijo Ratkovi, Radoslav Lali, Nikola Tanaskovi, Zdravko D Jasovi, Zlatko Asanin, Ilinka Belosevi, Tahir Shaboviq, Rade Babi, Bisevac Dragoje, Mijodrag Milosavljevi nuk kanë dorëzuar prova të mjaftueshme ligjore të vërtetuara në përkrahje të padive të tyre dhe nuk kanë siguruar ndonjë kopje të Librit të Tyre të Punës. A.1. Libri i Punës është i mbyllur Paditësit Rade Manojlovi, Muhamet Nurboja, Mirjana Jocki, Uke Tahir Hylaj, Stanica Armus, Milka Mileti, Rifat Alushaj, Zeqir Kuqi, Qazim Shala, Tahir Lukaj, Qamil Jukoviqi, Vladimir Roganovi, Nexhmedin Spahija, Dervish Gjocaj, Suzana Begolli, Radojka Babovi Niki, Zoran Joki, Dine Berisha, Shefko Agovi kanë dorëzuar kopjet e Librit të Punës duke treguar që libri i tillë i punës është mbyllur dhe se paditësit nuk janë punësuar me NSH-në në kohën e privatizimit. Sipas Nenit 69 të Ligjit mbi Marrëdhënien e Punës, ("Gazeta Zyrtare e RS" no. 29/90, 42/90, 28/91) i cili konsiderohet të jetë Ligj i aplikueshëm në pajtueshmëri me Rregulloren e UNMIK-ut Nr. 1999/24 në lidhje me Legjislacionin e Aplikueshëm, Libri i Punës është dokument publik i cili përmban të dhëna të rëndësishme në lidhje me fillimin dhe përfundimin e punësimit. A.2. Paditësit Dragoljub Bulatovi, Ljubisa Mikuli, Nysret Syka, Dobro Zivkovi, Dragomir Blaza Bobici, Milos Dzarvi, Branko Laban, Lazar Lazi, Slavka Samardzi, Slobodan Radovi, Miroslavka Jovanovi, Branislav Zivanovi, Reshat Nimani, Zoran Mikuli kanë filluar punën e re me punëdhënësin tjetër. B. Paditësit të cilët kanë vdekur ose janë pensionuar para privatizimit Paditësit Beqir Gashi kanë vdekur para privatizimit të NSH-së, derisa vdekja tyre si e tillë, nuk është shkaktuar nën rrethana diskriminuese. Paditësit Dragica Radulovi ishin tashmë të pensionuar (pensioni invalidor) Paditësit Dush Zeqiraj, Zymer Muriqi, Avdi Mehmeti, Habib Hajdini, Miodrag Bukumiri, Isuf Lajçi në periudhën e privatizimit kanë qenë mbi moshën 65 vjeçare; sipas ligjit të aplikueshëm e kanë arritur moshën e pensionimit. B.1. Paditë e dorëzuara pas datës për dorëzimin e padive Paditë e paditësve Snezana Muri janë te refuzuara si të papranueshme sepse paditësit kanë dështuar për të dorëzuar paditë e tyre brenda 20 ditëve pas publikimit të Listës së Përkohshme, sipas Nenit 64.2 të UA të UNMIK-ut Nr. 2006/17. Masat korrigjuese ligjore: Pala e pakënaqur mund të apeloj këtë Vendim në Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme të Kosovës brenda 20 (njëzet) ditëve nga dita e fundit e publikimit të Listës Përfundimtare të Punëtorëve p.sh ky Vendim. Listat e Punëtorëve të Komisionit të Shqyrtimit Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP)

38,34 Slobodan Jovovic 24,36 Smajl 19,20 Sylë 37,38 Ukë 20,61 Valbon 35,56 Xajë 20,52 Xhafer 32,54 Xhevat 27,60 Zaim 23,88 Zdravko 34,19 Zenel 32.76 Kuzmic 24.43 Belegu 15.58 Alushaj 24.43 Alushaj 37.81 Alimusaj Gashi Nikqi Berisha Vuthi Berisha Ukella Sinani Elezi Jashoviq Qallaku Aleksandar Fahruk Bajram Xhafer Adem

Hydaverdi Shala Hydaverdi Topalli Hyre Hysen Hysen Hysen Ibish Ibish Ibrahim Ibrahim Kaliqani Krasniqi Lekaj Binakaj Gashi Kryeziu Kryeziu Selmanaj Zogaj Dreshaj Rexhep Tahir

Stanojevic Zlatomirka Stevancevic Ratoborka Vucetic Dzudovic Gashi Stojkovic Afrovic Jankovic Dedovic Vesna Snezana Muharrem Vitomir Haso Miodrag Vladimir Obradovic Milena

33.56 Haxhosaj Idriz 9.53 Elezi Zaim Brahim Branko Vesko Milenko Borislav 16.16 Cacaj 16.40 Dasic Kastra28.56 tovic 33.09 Zogovic 34.59 Vojnic 33.61

28.61 Simonovic Slavoljub 32.50 Djordjevic Lelica 15.60 Zuvic 30.69 Selmani 32.81 Mitrovic Slavica Adem Miodrag

34.47 Djordjevic Ratomir

36.19 Stojkovic Miladin

Sipas nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), punëtori ka të drejtë të marrë një pjesë të 20 % të të hyrave nga shitja nëse ai/ajo ka qenë i evidentuar si punëtor i NSH-së së lartpërmendur në kohën e

E premte, 3 qershor 2011

BOTA 15

Në Maqedoni s`ka bakterie Escherichia coli

Në Maqedoni është përhapur paniku për rastet e paraqitjes së bakteries vdekjeprurëse Escherichia coli tek perimet, mirëpo Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se nuk ka të regjistruar ndonjë rast të tillë. Bakteria vdekjeprurëse ka goditur tregjet e vendit dhe sidomos vendet prodhuese në Maqedoni, siç është Strumica, e cila njihet si eksportuese e sasive të konsiderueshme të perimeve, kryesisht domateve dhe trangujve, të cilat janë përmendur si dy zarzavatet më të goditura nga bakteria Escherichia coli. Në vendet e BE-së, gjegjësisht në Gjermani janë rritur shqetësimet lidhur me përhapjen e kësaj bakterie, ku vdiqën 15 veta, si dhe një rast tjetër në Suedi. Gjermania, Belgjika dhe Rusia kanë ndaluar importet e zarzavateve nga Spanja deri sa të përfundojnë hetimet. Por ministri spanjoll i bujqësisë i akuzoi këto vende se u nxituan në vendimin e tyre, pa pasur prova rreth origjinës së bakteries vdekjeprurëse. (INA)

NDIHMON GAZEN

Turqia po shënon përvjetorin e parë të sulmit të forcave izraelite mbi një flotilje me ndihma për Gazën, me ç'rast humbën jetën nëntë veprimtarë pro-palestinezë. Vdekja e tetë shtetasve turq dhe të një qytetari amerikan me prejardhje turke ka dëmtuar marrëdhëniet mes dy vendeve, që më parë ishin aleatë të ngushtë.

Turma brohoriste "Mallkim Izraelit", ndërsa marshonte nëpër qendrën e Stambollit për të kujtuar nëntë veprimtarët e vrarë nga forcat izraelite të sigurisë në anijen turke Mavi Marmara. Vitin e kaluar, flotilja ndërkombëtare u përpoq të thyente bllokadën ekonomike që Izraeli ka vendosur ndaj palestinezëve në Rripin e Gazës. Ata që marshuan në këtë përvjetor janë ende të zemëruar për vrasjet. "Pati dhunë e u derdhën gjak e lotë në Mavi Marmara dhe ne akoma po e ndiejmë dhembjen. Kemi humbur nëntë vëllezër dhe Izraeli është përgjegjës për këtë", thotë një pjesëmarrës. "Ata vranë vëllezërit tanë në anijen Marmara, dhe në Palestinë, ata gjithmonë vrasin vëllezërit tanë. Andaj, ne protestojmë kundër Izraelit dhe themi se Izraeli është terrorist", thotë një tjetër protestues. Që kur ndodhi incidenti, dy vendet vazhdojnë të mos pajtohen se kush ishte përgjegjës për humbjen e jetëve në anijen turke. Organizatorët e flotiljes ­ Lëvizja "Gaza e Lirë" dhe Fondacioni IHH, një grup turk i ndihmave humanitare ­ janë duke planifikuar një ngjarje edhe më të madhe sivjet. Njoftohet se kanë ndërmend të dërgojnë një flotilje me 15 anije dhe me më shumë se 1 mijë veprimtarë në bord. Zëvendës-kreu i IHH-së, Hysejin Oruç, thotë se polemika ndërkombëtare lidhur me vrasjet e vitit të kaluar u ofron mbrojtje anijeve: "Tani e gjithë bota e di se ky mision është një mision paqësor. Çdo komision ndërkombëtar mund të vijë për të kontrolluar anijet. Dhe kjo është mënyra e vetme për të mbrojtur flotiljen. Tani, e gjitha bota do t'i ketë sytë nga anijet dhe Izraeli nuk do të përsërisë gabimin". Izraeli thotë se IHH-ja është më shumë organizatë politike sesa organizatë bamirëse, duke pohuar se ajo ka lidhje të ngushta me Hamasin, të cilin Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë organizatë terroriste ­ një akuzë kjo që fondacioni bamirës e mohon. Por në një përpjekje për të mënjanuar kritika të tilla, flotilja me ndihma sivjet ka siguruar mbështetje më të gjerë të organizatave anembanë botës. 15 vende, kryesisht nga Evropa, janë duke ofruar anije. Organizatorët pohojnë se një mbështetje e tillë do të pengojë Izraelin të ndërhyjë ushtarakisht. Por Dror Feilier, zëdhënës i anijes suedeze, thotë se ata po përgatiten edhe për raste më të rënda: "Do të bëjmë qëndresë pasive. Në Suedi dhe në vendet e tjera, ne do të stërvisim të gjithë udhëtarët si të bëjnë qëndresë jo të dhunshme. Ne nuk do t'i dorëzojmë anijet". Por Izraeli vazhdon të mbrojë veprimet e veta dhe paralajmëron se do të vazhdojë të zbatojë embargon ekonomike ndaj Gazës. Mundësia e një tjetër përballjeje ka shtyrë Shtetet e Bashkuara që t'i kërkojnë Ankarasë të ndalojë flotiljen. Por ministri i jashtëm turk Ahmet Davutollu përjashtoi çfarëdo ndërhyrjeje. "U bëjmë me dije se Turqia do të japë përgjigjen e nevojshme për çdo veprim provokimi që përsëritet nga Izraeli në det të hapur", tha ai. Ministri turk shtoi se "ata që besojnë se Turqia duhet të marrë hapa të caktuar për të ndaluar [flotiljen e re] duhet së pari të paralajmërojnë Izraelin që të mos përsëritet tragjedia njerëzore që ai shtet shkaktoi vitin e kaluar". Në Turqi, partia në pushtet AK mban qëndrim të ashpër ndaj Izraelit dhe, në veçanti, mbështet flotiljen e ndihmave për Gazën. Kjo i shkon për shtati popullatës së madhe fetare në vend, thotë politologia nga Universiteti i Stambollit, Nuraj Mert. Ajo shton se ndërsa vendi ndodhet në prag të zgjedhjeve të përgjithshme, qëndrimi i partisë mund të jetë një faktor kyç në politikën e qeverisë. "Po spekulohet se ky [qëndrim] është pjesë e fushatës zgjedhore. Kjo mund të jetë një përpjekje për të ripërtërirë popullaritetin dhe entuziazmin që kishte vitin e kaluar. Kjo është një arsye popullore dhe do t'i shkojë për shtati partisë në pushtet". Votuesit turq dalin në zgjedhje më 12 qershor. Me flotiljen që pritet të lundrojë diku nga fundi i qershorit, vëzhguesit thonë se po kalon koha për të shmangur rrezikun e një ballafaqimi në det të hapur. (VOA)

16 MARKETING

E premte, 3 qershor 2011

NJOFTIM PËR KONTRATË ­ SHËRBIM Kontrate kornize Procedura e hapur Konform Nenit 40 të Ligjit Nr. 03/L-241, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë Data e publikimit te njoftimit për kontratë: 03.06.2011 I: Autoriteti Kontraktues (AK) Korporata Energjetike e Kosovës ( KEK ) sha, rr. Nena Terezë nr.36, 10000 Prishtinë, Republika e Kosovës II. LËNDA E KONTRATËS II.1.1 Numri i Prokurimit KEKO -11-370 -221 II.1.1 Titulli i kontratës Pastrimi i automjeteve te KEK sha-Distrikti i Prishtinës II.1.2 Natyra e tenderit dhe SHËRBIM - Pastrimi i automjeteve te KEK sha-Distrikti i Lokacioni i dorëzimit të Prishtinës shërbimeve III. INFORMACIONET LIGJORE, EKONOMIKE, FINANCIARE DHE TEKNIKE III.1.1 Siguria e tenderit dhe Siguria e tenderit:N/A Ekzekutimit te Siguria e ekzekutimit te kontratës: 10 % kontratës IV.2 Kriteret e dhënies se Tenderi i përgjegjshëm me Çmimin më të ulët. kontratës: IV.3 3 Informacionet . administrative: a. Kërkesat për dosje tenderi duhet te dorëzohen te: IV.3.2 Kushtet për marrjen e Email: [email protected] dosjes së tenderit dhe Fax:+381(0) 38 222 604 dokumenteve të tjera b. Dosja e tenderit është e gatshme nga: 06.06.2011 deri me 20.06.2011 Tërheqja e dosjes se tenderit është me pagesë : JO IV.3.3 Afati kohor për pranimin e Data: 24.06.2011 në ora 14:00 tenderëve. Data: 24.06.2011 në ora 14:30 IV.3.8 Takimi për hapjen e tenderëve V. ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të parashtroj ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit ( OSHP-ja) , Adresa; rr. V.1 ANKESAT: Garibaldit pn, 10000 Prishtinë, Republika e Kosovës. Në bazë të dispozitës të Pjesës IX TË LIGJIT NR. 03/L-241, LIGJI PËR PROKURIMIN PUBLIK NË KOSOVË.,. Versionin e plot te këtij njoftimi për kontratë mund ta gjeni në; www.ks-gov.net/krpp

OBAVESTENJE O UGOVORU ­ USLUGE Otvorena procedura Okvirni ugovor Po clanu 38 Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Datum objave obavestenja o ugovoru: 03.06.2011 I: Ugovorni Autoritet: Kosovska Energetska Korporacija ( KEK ) dd ul. Majka Tereza, br. 36, 10000 Pristina , Republika Kosovo II : PREDMET UGOVORA II.1.1 Nabavka broj: KEKO -11-370 -221 II.1.1 Naslov ugovora koji je PRANJE MOTORNIH VOZILA KEK-sha-Distrikt Prishtina dodelio ugovorni autoritet II.1.2 Vrsta ugovora i lokacija Usluge- PRANJE MOTORNIH VOZILA KEK-sha-Distrikt predavanja usluga: Prishtina III. PRAVNE, EKONOMSKE, FINANSIJSKE I TEHNICKE INFORMACIJE III.1.1 OSIGURANJE TENDERA a. Garancija tendera:N/A I OSIGURANJE b. Garancija izvrsavanja ugovora: 10 % IZVRSAVANJA IV.2 Kriterijumi dodele ugovora 1. Odgovarajui tender sa najnizom cenom. IV.3 Administrativne informacije IV.3.2 Uslovi za uzimanje tenderskih dosijea i drugih dokumenata Referiite se tender dosijeu. a. Zahtevi za tender dosije da se obrate na adresu: Email: [email protected] Fax:+: +381(0) 38 222 604 b. Tenderski dosije je dostupan od 06.06.2011 do 20.06.2011

Tenderski dosije se plaa : NE IV.3.3 Vremenski rok za prijem Datum: 24.06.2011 u 14:00 asova tendera ili zahteva za ucese: Datum: 24.06.2011 u 14:30 asova IV.3.8 Sastanak za otvaranje tendera V. ADDITIONAL INFORMATION Svaka zainteresovana stranka moze da preda zalbu Organu za Razmatranje Nabavki: Adresa; ul Garibaldi V.1 Zalbe: bb, Pristine,Republika Kosova.Na osnovu dispozicija Dela IX Zakona br. 03/L-241 o javnim nabavkama na Kosovu. Kompletna verzija Obavestenja Ugovora je na raspolaganju: www.ks-gov.net/krpp

E premte, 3 qershor 2011

MARKETING 17

NJOFTIM PËR DHËNIE TË KONTRATËS- SHËRBIME Konform nenit 40 të Ligjit nr.03/L241, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë,

DEPARTMENT OF STATE June, 1 2011

Nr. i Prokurimit: 239-11-019-121 I AUTORITETI KONTRAKTUES Agjencia Kosovare e Privatizimit, Rr. Ilir Konushefci nr.8, Zyrja nr.52, Prishtinë II: LËNDA E KONTRATËS II.1.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: Furnizim me paisje te zyrës III.1 LLOJI I PROCEDURËS - E hapur III.2 KRITERET PËR DHËNIEN E KONTRATËS: Çmimi ma i ult IV: DHËNIA E KONTRATËS V.4 Emri dhe adresa e operatorit ekonomik të cilit i është dhënë kontrata: MALSIJA Rr. Bill Klintoni-Dardani,Prishtin IV.5 Informacione lidhur me vlerën e kontratës Vlera e përgjithshme përfundimtare e kontratës : çmimi total 16,983.00 Euro V.1 ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të bëjë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: Rr.Nena Terezë, Prishtinë Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit nr. 03/L-241, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë Versioni i plotë i Njoftimit për dhënie të kontratës, është në dispozicion në: www.ks-gov. net/krpp Subject: Request for Quotation SKV-11-Q-0686, Torme Towers office reconfiguration project.

The U.S. Embassy Pristina invites all perspective construction companies to submit a quote for Torme Towers office reconfiguration project. If you intend to submit a quotation, you should thoroughly examine all documents contained in the solicitation package that could be reviewed and downloaded on the official US Embassy webpage http://pristina.usembassy.gov and arrange for a personal inspection of the project site by a representative from your company. The U.S. Embassy intends to conduct a pre-proposal site visit at the site, and all prospective offerors who are interested in this solicitation should notify us their attendance at the following address: [email protected] The site visit will be held at US Embassy Pristina compound, str. Nazim Hikmet 7, Arberia, Pristina, Kosovo on June 8, 2011 at 10:30am. Your quote must be submitted in a sealed envelope marked "Quotation Enclosed" to the Contracting Officer, Todd Katschke, Nazim Hikmet No. 30, Pristina, Kosovo before 17:00h on June 15, 2011. No quote will be accepted after this time.

Submit any questions you may have concerning the solicitation documents in writing by June 7, 2011 at the email [email protected] so that a response can be provided at this site visit.

OBAVESTENJE O DODELI UGOVORA-USLUGE Po clanu 40 Zakona br. 03/L-241 o javnim nabavkama na Kosovu, Br.Nabavke: 239-11-019-121 I: UGOVORNI AUTORITET Kosovska Agencija za Privatizaciju, Ul. Ilir Konushefci br.8, kancelarija br.52, Pristina II: PREDMET UGOVORA II.1.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: Nabava opreme (inventara) ureda III.1 VRSTA PROCEDURE- Otvorena III.2 KRITERIJUMI ZA DODELU UGOVORA : Najniza cena DEO IV: DODELA UGOVORA IV.4 Ime I adrese ekonomskog operatera kojem je dodeljen ugovor: MALSIJA Rr. Bill Klintoni-Dardani,Prishtin IV.5 Informacije o vrednosti ugovora Ukupna vrednost ugovora: ukupna cena za 16,983.00 Eur. V.1 ZALBE Svaka zainteresovana stranka moze da preda zalbu Organu za Razmatranje Nabavki: Adresa: Ul.Nena Terezë, Pristina Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br. 03/L-241 o javnim nabavkama na Kosovu, Kompletna verzija Obavestenja Ugovora je na raspolaganju: www.ks-gov.net/krpp

Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria - Vlada - Government Komuna e Drenasit Drejtoria për Administratë të Përgjithshme Zyra e prokurimit

NJOFTIM PËR ANULIMIN E AKTIVITETIT TË PROKURIMIT FURNIZIM Konform nenit 62 të Ligjit nr. 03/L-241 Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë të në gazetën zyrtare nr. 87/2010 NR. I PROKURIMIT: 611 - 10 ­031 - 121 I AUTORITETI KONTRAKTUES: KOMUNA E DRENASIT II LËNDA E KONTRATËS:SHËRBIM II.1.1 TITULLI I KONTRATËS I DHËNË NGA AUTORITETI KONTRAKTUES: FURNIZIMI ME AUTOAMBULACË DHE VETURË IV ANULIMI I PROCEDURËS IV.1 DATA E VENDIMIT MBI ANULIMIN E PROCEDURËS: 02.06.2011 IV.2 NUMRI I TENDERËVE TË PRANUAR: PESË IV.3 ARSYEJA E ANULIMIT TË PROCEDURËS SË PROKURIMIT PUBLIK: MË PAK SE DY OFERTA TË PËRGJEGJSHME. NENI V: ANKESAT ÇDO PALË E INTERESUAR MUND TË BËJË ANKESË PRANË ORGANIT SHQYRTUES TË PROKURIMIT: RR. "GARIBALDI" PN. PËRBALL HOTELIT "GRAND". NË BAZË TË DISPOZITAVE TË PJESËS VIII TË LIGJIT NR. 03/L-241 LIGJI PËR PROKURIMIN PUBLIK NË KOSOVË TË NË GAZETËN ZYRTARE NR. 87/2010 VERSIONI I PLOTË I NJOFTIMIT PËR ANULIMIN E AKTIVITETIT TË PROKURIMIT ËSHTË NË DISPOZICION NË: WWW.KS-GOV.NET/KRPP

18 MARKETING

E premte, 3 qershor 2011

Procedurën Administrative, dhe nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13, dhe nenit 67.2 të UA te UNMIK-ut nr. 2008/6, Komisioni Shqyrtues pas shqyrtimit të ankesave lidhur me mospërfshirjen e emrave të tyre në Listën e Përkohshme të punëtorëve për përfitimin e një pjese nga 20% e të ardhurave nga privatizimi i NSH "Barnatorja Popullore"ne Gjilan, KK Gjilan me 30 mars 2011 merr këtë:

NJOFTIM MBI VENDIMIN Rr. Ilir Konushevci Nr.8 u Prishtinë u Kosovë Tel: ++381 38 500 400 0 Fax: ++ 381 38 248 076 E-mail: [email protected] www.pak-ks.org Lista përfundimtare e punëtorëve të cilët i kanë plotësuar kushtet për marrjen e një pjese të të hyrave, sipas nenit 10 të rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime) NSH. "Barnatorja Popullore" (GJI054); Fi 617/78 në Gjilan, KK Gjilan Sipas nenit 10 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime) , 20% e të hyrave nga shitjet prej privatizimit dhe likuidimit të NSH-së së lartpërmendur do t'u shpërndahet punëtorëve të NSH-së të cilët i plotësojnë kushtet e parapara. Në vijim është dhënë lista e personave të cilët i kanë plotësuar kushtet për marrjen e një pjese të 20 % prej të hyrave nga shitja dhe përvoja e tyre e punës: 1. REFUZOHEN SI TE PABAZUARA ankesat e ankuesve Velibor Arsic, Zvezdana Tasic, Javorka Jovanovic, Ljiljana Mitkovic, Dusanka Popovic, Ljiljana Mihajlovic, Milka Vasic, Trajanka Arsic, Dragan Babic, Vladimir Denic, Vesna Novovic, Biljana Atanaskovic, Mileva Kragic, Vesna Peric, Biserka Serafimovic, Nevenka Ristic, Zlata Ristic, Gordana Dordevic, Halil Shala., Xhevat Emerllahu, Sylejman Mehmeti, Nazim Hajdari, Zivka Dajic, Durda Jovanovic, Biljana Ivkovic, Novica Kenic, Jelica Jankovic, Dobrila Markovic, Sladana Filipovic, Dragan Ilic, Stana Josanovic, Dragana Stojiljkovic (Trajkovic), Svetlana Stanojevic, Milka Vidic, Vesna Ristic, Vesna Stajic, Radovan Sosic, Arsyetim Komisioni për shqyrtimin e ankesave duke u bazuar ne provat e parashtruara me ankesat, konstaton qe parashtruesit e ankesave nuk i plotësojnë të gjitha kriteret ligjore sipas nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut nr. 2003/13. A. Ankesat pa prova të mjaftueshme Ankuesit Halil Shala., Xhevat Emerllahu, Sylejman Mehmeti, Nazim Hajdari, nuk kanë paraqitur dëshmi të mjaftueshme për të mbështetur ankesat e tyre dhe nuk kanë paraqitur kopje të vërtetuara të Librezës së Punës. A.1. Libreza e Punës është e mbyllur Ankuesit >Mileva Kragic, Vesna Peric, Biserka Serafimovic, Nevenka Ristic, Zlata Ristic, Gordana Dordevic, parashtruan kopjet e Librezave të Punës, që tregojnë se Librezat e tyre të Punës janë mbyllur dhe ankuesit nuk kanë qenë të punësuar në NSH në kohën e privatizimit Sipas nenit 69 të Ligjit mbi Marrëdhëniet e Punës, ("Gazeta Zyrtare e RS" nr. 29/90, 42/90, 28/91) i cili konsiderohet të jetë Ligj i aplikueshëm në pajtueshmëri me Rregulloren e UNMIKut Nr. 1999/24 mbi Legjislacionin e Aplikueshëm, Libreza e Punës është një dokument publik i cili përmban të dhëna relevante në lidhje me fillimin dhe përfundimin e marrëdhënies së punës. A.2. Ankuesit Dragan Babic, Vladimir Denic, Vesna Novovic, Biljana Atanaskovic, kanë themeluar marrëdhënie të re pune me një punëdhënës tjetër. A.3. Ankuesit kanë dështuar të vërtetojnë vazhdimësinë e punësimit të tyre Ankuesit Ljiljana Mitkovic, Dusanka Popovic, Ljiljana Mihajlovic, Milka Vasic, Trajanka Arsic, prezentuan kopjet e vërtetuar të Librezës së Punës te cilat ishin te hapura. Sidoqoftë, ankuesit nuk ka parashtruar prova të mjaftueshme dokumentuese për të dëshmuar vazhdimësinë e punësimit të tyre, apo se kanë bërë përpjekje të kthehen në vendin e tyre të punës pas qershorit të vitit 1999 apo ndonjë dëshmi tjetër për të treguar që ankuesit kanë kontaktuar menaxhmentin e NSH-së. Ankuesit kanë paraqitur dokument(e) të cilat nuk janë të vërtetuara në mënyrë të rregullt nga ndonjë organ kompetent, sipas nenit 1-4 të Ligjit mbi Vërtetimin e Nënshkrimeve, Dorëshkrimeve dhe Përshkrimeve ("Gazeta Zyrtare e RS" nr. 39/93, data 31.05.1993) dhe Rregullores së UNMIK-ut nr. 1999/24. Ankuesja, Javorka Jovanovic, kanë paraqitur kopje të pakompletuara të Librezës së Punës nga të cilat vërehet se nuk ka të dhëna të vërteta në lidhje me një punësim të tillë. Sipas nenit 69 të Ligjit Mbi Marrëdhëniet e Punës, ("Gazeta Zyrtare e RS" nr. 29/90, 42/90, 28/91) i cili konsiderohet të jetë Ligj i aplikueshëm në pajtueshmëri me Rregulloren e UNMIKut Nr. 1999/24 mbi Legjislacionin e Aplikueshëm, Libreza e Punës është një dokument publik i cili përmban të dhëna relevante në lidhje me fillimin dhe përfundimin e marrëdhënies së punës

Mbiemri Ademi Bajrami Beqiri Bucaliu Demiri Elezi Dikic Mumini

Vite Emri pune Hatixhe 19,46 Ali 6,68 Sebahate 25,41 Zijavere 7,05 Elfete 19,46 Sadete 7,05 Slavica 27.21 Hajrije 34.99

Mbiemri Hasani Ibrahimi Maliqi Maloku Murati Ramadani Naskovic

Vite Emri pune Mbiemri Mejreme 7,05 Ramiqi Makfire 7,05 Ramizi Bujar 6,59 Vranja Ali 21,63 Zejnullahu Ajshe 5,63 Zeqiri Refik 7,05 Zuka Vesna 21.62 Rexha

Vite Emri pune Hamdie 28,21 Igballe 7,05 Bukurije 18,04 Nazmije 18,38 Isa 7,05 Mirvete 16,87 Enver 6.59

Sipas nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), punëtori ka të drejtë të marrë një pjesë të 20 % të të hyrave nga shitja nëse ai/ajo ka qenë i evidentuar si punëtor i NSH-së së lartpërmendur në kohën e privatizimit ose likuidimit (cilado që ka ndodhë më parë) dhe që ka qenë në listën e pagave të NSH-së të paktën për tri vite. Punëtori i cili nuk e plotëson këtë kriter megjithatë mund të ketë të drejtë nëse diskualifikimi i tij/saj është bërë në bazë diskriminuese. Secili person i cili mendon se ai/ajo do te duhej te jetë përfshirë në listë, që dëshiron ta kundërshtoj një ose më shumë emra në listë, ata të cilët mendojnë se stazhi i tyre i punës nuk është i saktë ose dëshirojnë te bëjnë ankese lidhur me mënyrën e shpërndarjes se fondeve sipas nenit 10.5 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), atëherë secili prej tyre mund të parashtrojnë ankesë në Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme te Kosovës në pajtim me nenin 64.6 të Urdhëresës Administrative Nr. 2006/17 në lidhje me Rregullat e Procedurës së Odës së Veçantë. Ankesa duhet të behet me shkrim dhe duhet të përmbaj (1) emrin (emrat) e individit (individëve) ne emër te të cilit është parashtruar ankesa (parashtruesi (parashtruesit e ankesave); (2) adresën e parashtruesit (parashtruesve) të ankesës dhe (3) arsyet e detajuara faktike dhe ligjore për parashtrimin e ankesës me dëshmi plotësuese (ne rastet kur janë të aplikueshme), kurse kopjet e dokumenteve duhet të jenë të vërtetuara nga organi kompetent. Kur ankesa është parashtruar në emër të parashtruesit (parashtruesve) të ankesës nga pala e tretë (p.sh avokati), pala e tretë duhet ta siguroj autorizim me shkrim me te cilin vërtetohet se është i autorizuar për të vepruar në emër të parashtruesit (parashtruesve) të ankesës. Ankesat duhet të parashtrohen në Odën e Veçantë në këtë adresë: Oda e Veçantë e Gjykatës Supreme të Kosovës Rr. Nazim Gafurri nr. 31 10000 Prishtinë, KOSOVE Të gjitha ankesat në lidhje me këtë njoftim duhet të dorëzohen deri më datën 25 Qershor 2011 para përfundimit të orarit të punës së të njëjtës ditë Për informata shtesë lidhur me atë se si duhet te parashtrohet ankesa, ju rekomandojmë që ju apo avokati juaj të shikoj nenin 10 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), Kaptinën e V të Urdhëresës Administrative Nr. 2006/17 ose të kontaktoni Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme te Kosovës

A.4 Libreza e punës ende e hapur por vula nuk është nga ndonjë organ kompetent i N. Sh-së Zivka Dajic, Durda Jovanovic, Biljana Ivkovic, Novica Kenic, Jelica Jankovic, Dobrila Markovic, Sladana Filipovic, Dragan Ilic, Stana Josanovic, Dragana Stojikljovic (Trajkovic), Svetlana Stanojevic, Milka Vidic, Vesna Ristic, Vesna Stajic, Radovan Sosic, B. . Ankuesit të cilët kanë ndëruar jetë apo janë pensionuar para privatizimit Ankuesit Velibor Arsic, Zvezdana Tasic, në kohën e privatizimit kanë qenë mbi moshën 65 vjeqare, sipas ligjit në fuqi ata kanë arritur moshën e pensionimit. Këshillë Ligjore: Pala e pa kënaqur mund të ankohet kundër këtij vendimi në Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme të Kosovës brenda 20 (njëzet) ditëve nga dita e fundit e publikimit të Listës Përfundimtare të Punëtorëve, përkatësisht këtij Vendimi Komisioni për Shqyrtimin e Listave të Punëtorëve Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP)

Rr. Ilir Konushevci Nr.8 u Prishtinë u Kosovë Tel: ++381 38 500 400 0 Fax: ++ 381 38 248 076 E-mail: [email protected] www.pak-ks.org Ne mbështetje te nenit 24.6 të Ligjit nr. 03/L-067 për Agjencinë Kosovare të Privatizimit, e duke iu referuar nenit 2 al.2 dhe 3, e lidhur me nenin 113.1 të Ligjit nr. 02/L-28 mbi

E premte, 3 qershor 2011

MARKETING 19

PROGRAMI I PËRZGJEDHUR DITOR I DIGITALB PËR 3 QERSHOR 2011

WESTERN BIOGRAFI DRAMË BOTA E KAFSHËVE

PËLLUMBI VETMITAR PJ. 1

Regjia: Simon Wincer Aktorët: Robert Duvall, Tommy Lee Jones, Danny Glover, Anjelica Huston, Diane Lane, etj... I vlerësuar si një nga mini serialet më të suksesshëm të të gjitha kohërave `Pëllumbi vetmitar' ende cilësohet si një kryevepër për të gjitha moshat. Ky është udhëtimi epik i dy njerëzve, të cilët duhet të lëvizin një tufë të madhe gjedhësh për mijëra kilometra, përmes fiseve indiane dhe shumë rreziqeve të tjera...

ORA 21:00

AUTO FOCUS

Regjia: Paul Schrader Aktorët: Greg Kinnear, Willem Dafoe, Maria Bello, Rita Willson, etj...

ORA 00:00

PLAGËT E LUFTËS

Regjia: Irwin Winkler Aktorë: Samuel L. Jackson, Jessica Biel, Brian Presley, Christina Ricci, etj.

ORA 21:15

PËRBINDËSHAT E LUMIT ­ PIRANJAT

Një film provokues mbi jetën e shfrenuar dhe vdekjen e mistershme të aktorit Bob Crane, që bashkë me famën dhe paranë, përjetoi dhe anën e errët dhe shkatërrimtare të një stili jetese "prej njeriu të famshëm"

Një grup ushtarësh amerikanë me mision në Irak sulmohen në një pritë. Katër të mbijetuarit s'po arrijnë të dalin nga kllapia. Kthimi në jetën normale duket një mision i pamundur për ta. Pavarësisht nga seancat e terapisë ku mësojnë të nxjerrin jashtë vetes makthet, ferri i detyrës s'do të vonojë t'i pushtojë përsëri...

Ata konsiderohen si peshqit më mizorë në botë. Me dhëmbë të mprehtë si brisk, piranjat kanë namin si vrasës dhe ngrënës të njeriut. Banorët e zonave që lagen prej lumit të Amazonës, rrëfejnë histori të terrshme me peshqit e vegjël, por a e meritojnë vërtet këtë nam të zi piranjat? Një mision drejt lumit të Amazonës, për të zbuluar nëse munden vërtetë piranjat të sulmojnë njerezit...

ORA 20:00

TEKNOLOGJI

HORROR

TITULLI SHQIP: BOTA E SË ARDHMES

Shpejtësia marramendëse e zhvillimit të teknologjisë, po i bën shkencëterarët të besojnë te njeriu i mbinatyrshëm... Ata po projektojnë ndryshime shokuese: Si të flasim me njëri - tjetrin në mënyrë telepatike, pa levizur buzët, si të jetojmë deri në moshën 150 vjeç, të kemi një robot binjak që të punojë për ne dhe të jetojmë në qytete mbi dete... Por cilat janë rreziqet që na kanosen nga këto zhvillime shokuese të teknologjisë?

ORA 22:00

PORTOKALLI

Prezantojnë: Salsano Rrapi, Eneda Tarifa Regjisor: Altin Basha Aktorët: Gazmend Paja, Romir Zalla, Marhin Orhanasi, Albana Perhati, Florjan Binaj, Besmir Kallaku, Xheni Halluli, etj Spektakli më i sukseshëm i humorit në Shqipëri. Një shfaqje e përjavshme, që sjell një pjesë të realitetit shqiptar në television, me një kontekst satirik dhe humoristik... Për ju që mezi i prisni çdo fundjavë, Digitalb ua shuan etjen çdo të premte... Një maratonë e vërtetë personazhesh, batutash, dhe shumë të qeshurash.

ORA 21:00

SËPATA

DALLAS @ MIAMI

E PREMTE, 3 QERSHOR

03:00 SS1 HD4 18:00 SS5 20:00 SS4

Regjia: Adam Green Aktorë: Joel Moore, Tamara Feldman, Deon Richmond, Kane Hodder, etj. Një grup turistësh nisin një udhëtim me barkë nëpër moçalin Luiziana, i famshëm për historitë e tij me fantazma, ku më rrënqethësja është legjenda e Viktor Kraulit, burrit që vdiq i shfytyruar tragjikisht dhe aksidentalisht nga dora e vetë babait të tij... me një të rënë sëpate! Por kur anija mbytet... ajo puna e fantazmave s'duket se është... përrallë!

ORA 23:00

WRC ARGENTINA RUMANI-B.HERCEG AUSTRI-GJERMANI BJELLORUSI-FRANCE

20:30 SS1 HD4 20:45 SS5

Mirëserdhët në botën HD!

20 ARTE

E premte, 3 qershor 2011

arté

Redaktor: Faton Raçi e-mail: [email protected] tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Gjenden eshtrat e Mona Lizës?

Në kërkim të eshtrave të Mona Lizës së Leonardo Da Vincit arkeologët nga Universiteti i Bologna's gjetën një skelet që mund t'i jetë i asaj gruaje misterioze. Skeleti u zhgropos në një manastir në Firenza, ku hulumtuesit po gjurmonin mbetjet e Lisa Gherardini del Giocondo, e cila besohet se ishte model i Da Vincit për Mona Liza'n. "Në bazë të vrojtimit të parë të kafkës dhe qafës, skeleti duket se është i femrës", pohoi antropologu Giorgio Grupioni. Megjithatë, nevojitet një studim më i detajuar për të konstatuar nëse skeleti vërtet është i femrës që supozohet se jetoi aty deri në vitin 1542, kur edhe vdiq Lisa Gherardini. Shkencëtarët para disa vitesh, duke u bazuar në shkresa historike, erdhën në përfundim se dy vitet e fundit të jetës Lisa i kishte kaluar në manastirin Saint Ursula të Firenze's, ku edhe ishte varrosur. Arkeologët do të nxjerrin ADN'in nga skeleti për ta krahasuar me mbetjet e fëmijës të Lisa's, që u zhvarrosën në një varrezë tjetër.

"Dr. Ibrahim Rugova, arkitekti i Dardanisë së re" është titulli më i ri që i kushtohet ish Presidentit Ibrahim Rugova.

Arkitekti i Dardanisë së re

FOTO: PETRIT RRAHMANI

Alfred Beka

[email protected]

Prishtinë, 2 qershor -- `Një dhuratë e vogël për Presidentin e parë historik të Kosovës, në pesë vjetorin e kalimit të tij në amshim'. Me këtë dedikim e hap autori Engjëll Koliqi librin e tij për ish Presidentin Ibrahim Rugova, të titulluar "Dr. Ibrahim Rugova, arkitekti i Dardanisë së re ­ Republika e Kosovës", libër ky i botuar nga shtëpia botuese Rugova Art, i cili u përurua të ënjten në sallën e rezidencës së Ipeshkvisë së Kosovës. Naim Kelmendi, redaktor i librit, u shpreh se libri publicistiko monografik i Engjëll Koliqit mëton të shtjellojë një lëndë sa heterogjene, sa përmbledhëse dhe sa shënjuese për nga projektimi dhe për nga përkushtimi, ngase, siç u shpreh ai, i kushtohet figurës madhore dhe komplekse Dr. Ibrahim Rugovës,

dijetarit, njeriut të kritikës letrare të kohës dhe po ashtu presidentit historik të Republikës së Kosovës. "Ajo që e bën të dallueshme këtë monografi është metodologjia që e përdor autori i veprës në sajimin e lëndës, duke e bërë librin sa më të afërt dhe sa më të pranueshëm për lexuesin", tha Kelmendi. Ndërkaq, studiuesi Flori Bruqi theksoi se krijimtarinë e zotit Rugova, studiuesi Engjëll Koliqi e përshkon me një frymë mahnitëse, objektiviteti, humanizmi dhe optimizmi të pakundshoq. "Mes rreshtave të librit të Engjëll Koliqit për Ibrahim Rugovën nuk është vështirë të kapësh tiparin më themelor të formimit intelektual të akademik Ibrahim Rugovës", tha Bruqi. Shkrimtari dhe studiuesi Ndue Ukaj në kumtesën e tij u shpreh se në serinë e librave të panumërta që shkruhen kudo për Ibrahim

Rugovën, libri i publicistit dhe shkrimtarit, Engjëll Koliqi vjen si një dëshmi e fuqishme, se fryma e Presidentit Rugova, e mbi të gjitha misioni i tij, është i ngulitur thellësisht dhe qartësisht, në themelet e shtetit të Kosovës, gjurmët e së cilës po përjetësohen edhe nëpërmes këtij libri. Sipas tij, Kosova nuk mundet të frymojë pa Rugovën. "Duke shikuar, analizuar dhe studiuar realitetin tonë në Kosovë, në momente dramatike, kur ndjehet ankthshëm mungesa e Rugovës, mund të pohojmë pa hamendje se Kosova nuk mundet pa Rugovën, autorin e Kosovës europiane, autorin e Kosovës perëndimore dhe autorin e Kosovës moderne", u shpreh Ukaj. Në këtë kontekst, sipas Ukajt, ky libër, me tekstet e shumta që ofron, të karakterit të shumëfishtë, kulturor, publicistik, letrar e studimor, shërben si një referencë

plotësuese, në dokumentimin e jetës, veprimtarisë dhe personalitetit shumëdimensional të Presidentit Rugova. Ndërkaq, Don Lush Gjergji u shpreh se ky botim është një kontribut i çmuar për ta njohur më mirë dhe për së afërmi jetën dhe veprën e Dr. Ibrahim Rugovës. "Engjëll Koliqi me mjeshtri dhe në stilin e tij tashmë të njohur enciklopedik mblodhi shumë të dhëna të njohura dhe më pak të njohura nga jeta dhe vepra e Dr. Ibrahim Rugovës, shënime, shkrime, shqyrtime, vlerësime të njerëzve të ndryshëm të politikës, shkencës, artit, kulturës kombëtare dhe ndërkombëtare, duke na dhuruar një mozaik të çmuar dhe të vlefshëm jo vetëm për Presidentin tonë të parë, por nëpërmjet tij edhe për popullin tonë shqiptar vazhdimisht të kërcënuar dhe të rrezikuar, megjithatë gjithnjë të gjallë dhe të

qëndrueshëm në skenën historike dhe aktuale", u shpreh Gjergji. I pranishëm në këtë përurim qe edhe Mark Krasniqi, një prej bashkëpunëtorëve të Rugovës. Ai tha se Ibrahim Rugova meriton ta përkujtojmë sa më shpesh dhe sa më mirë si dhe ta ngrisim sa më lart. Ai shtoi se Ibrahim Rugova ka qenë një njeri modest dhe nuk ka pasur mendje të madhe. "Ibrahim Rugova është kujdesur që ne të kemi këtu një themel sa më të madh dhe sa më të thellë europian perëndimor", tha mes tjerash Krasniqi. Në fund, autori i librit, Engjëll Koliqi u shpreh se nuk i ka mbetur tjetër pos të thotë se ndërgjegjja i ka kërkuar të bëjë diçka për këtë figurë kolosale të kombit tonë dhe të konfirmojë se është munduar të shmangët nga uniformizmi i zakonshëm i librave monografik, për të mos e lodhur lexuesin gjatë leximit të tij.

Ua kthen dinjitetin

Ministri i Kulturës, Sportit dhe Rinisë Memli Krasniqi organizoi, në Teatrin Kombëtar, një koktej për 300 krijues, performues të kulturës dhe punonjës të trashëgimisë kulturore. Në një fjalim, ministri Krasniqi u shpreh se artistëve dhe punonjësve të trashëgimisë kulturore po iu kthehet dinjiteti. "Ishte premtimi dhe zotimi im se, brenda 100 ditëve të para, për krijuesit dhe performuesit e kulturës, si dhe për punëtorët profesionalë të trashëgimisë kulturore, kontratat mbi vepër, të cilat në një mënyrë apo tjetrën e kishin cenuar dinjitetin e këtyre kategorive krijuesish dhe studiuesish, do të zëvendësohen me kontrata të

rregullta të punës, gjë që, gjithsesi nënkuptonte edhe stimulimin më të mirë material të tyre si dhe mbrojtje ligjore më të plotë dhe më të dinjitetshme", tha Krasniqi pas miratimit dhe nënshkrimit të Rregullores për Gradimin dhe Pagat e Krijuesve dhe Performuesve të Kulturës dhe Punonjësve Profesionalë të Trashëgimisë Kulturore, ku i pranishëm ishte edhe kryeministri Thaçi. Ministri Krasniqi shtoi se ndjehet shumë i lumtur se një lajm i

shumëpritur nga artistët dhe punonjësit tjerë të kulturës tashmë është realitet. "Kjo, në fakt është edhe një dëshmi se Qeveria e Republikës së Kosovës, e në këtë kuadër edhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, kanë krijuar ndjenjën e fuqishme të përgjegjshmërisë karshi artit, kulturës dhe trashëgimisë kulturore të begatë të vendit tonë", tha ai. Ndërkaq, Kryeministri Thaçi u shpreh se rregullimi i statusit të tyre është një realitet dhe se përk-

ushtimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës nuk do të ndalet me kaq, për përmirësimin e kushteve për krijuesit dhe studiuesit në kulturë dhe trashëgimi kulturore. "Ishte një obligim dhe mision të cilit së bashku po ia dalim mbanë", tha kryeministri, duke shtuar se kultura dhe trashëgimia kulturore janë nevojë jo vetëm e artistëve dhe studiuesve por edhe të gjithë qytetarëve të profesioneve të ndryshme. Alfred Beka

E premte, 3 qershor 2011

të vepruar në emër të parashtruesit (parashtruesve) të ankesës. Ankesat duhet të parashtrohen në Odën e Veçantë në këtë adresë: Oda e Veçantë e Gjykatës Supreme të Kosovës Rr. Nazim Gafurri nr. 31 10000 Prishtinë, KOSOVE

MARKETING 21

Rr. Ilir Konushevci Nr.8 u Prishtinë u Kosovë Tel: ++381 38 500 400 0 Fax: ++ 381 38 248 076 E-mail: [email protected] www.pak-ks.org Lista përfundimtare e punëtorëve të cilët i kanë plotësuar kushtet për marrjen e një pjese të të hyrave, sipas nenit 10 të rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime)

Të gjitha ankesat në lidhje me këtë njoftim duhet të dorëzohen deri më datën 25 Qershor 2011 para përfundimit të orarit të punës së të njëjtës ditë Për informata shtesë lidhur me atë se si duhet te parashtrohet ankesa, ju rekomandojmë që ju apo avokati juaj të shikoj nenin 10 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), Kaptinën e V të Urdhëresës Administrative Nr. 2006/17 ose të kontaktoni Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme te Kosovës.

NSH. "Prizrenmarket " (PRZ042) Fi 442/89 në Prizren, KK Prizren Sipas nenit 10 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime) , 20% e të hyrave nga shitjet prej privatizimit dhe likuidimit të NSH-së së lartpërmendur do t'u shpërndahet punëtorëve të NSH-së të cilët i plotësojnë kushtet e parapara. Në vijim është dhënë lista e personave të cilët i kanë plotësuar kushtet për marrjen e një pjese të 20 % prej të hyrave nga shitja dhe përvoja e tyre e punës: Rr. Ilir Konushevci Nr.8 u Prishtinë u Kosovë Tel: ++381 38 500 400 0 Fax: ++ 381 38 248 076 E-mail: [email protected] www.pak-ks.org Ne mbështetje te nenit 24.6 të Ligjit nr. 03/L-067 për Agjencinë Kosovare të Privatizimit, e duke iu referuar nenit 2 al.2 dhe 3, e lidhur me nenin 113.1 të Ligjit nr. 02/L-28 mbi Procedurën Administrative, dhe nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13, dhe nenit 67.2 të UA te UNMIK-ut nr. 2008/6, Komisioni Shqyrtues pas shqyrtimit të ankesave lidhur me mospërfshirjen e emrave të tyre në Listën e Përkohshme të punëtorëve për përfitimin e një pjese nga 20% e të ardhurave nga privatizimi i NSH " Prizrenmarket" ne Prizren, KK Prizren me 30 mars 2011 merr këtë: NJOFTIM MBI VENDIMIN 1. REFUZOHEN SI TE PABAZUARA ankesat e ankuesve Shala Xhihanmert, Fazli Kadrijaj, Kiliç Asiye, Çesko Ramize, Jusufi Osman, Osi Faruk, Saqi Kujtim, Vulkan Talat, Shaipi Sadrija, Skenderi Nijhija, Krasniq Zait, Biri Mehmet, Sallauka Avdullah, Radivojevi Zivorad, Shala Nijazi, Petkovic Zorica, Vuksanovic Slavica . II. REFUZOHET SI E PAPRANUESHME ankesa e ankuesit Rama Rahman Arsyetim Komisioni për shqyrtimin e ankesave duke u bazuar ne provat e parashtruara me ankesat, konstaton qe parashtruesit e ankesave nuk i plotësojnë të gjitha kriteret ligjore sipas nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut nr. 2003/13. A. Ankesat pa prova të mjaftueshme Ankuesit Radivojevi Zivorad, Shala Nijazi, Petkovic Zorica, Vuksanovic nuk kanë paraqitur dëshmi të mjaftueshme për të mbështetur ankesat e tyre dhe nuk kanë paraqitur kopje të vërtetuara të Librezës së Punës. A.1. Libreza e Punës është e mbyllur Ankuesit Çesko Ramize, Jusufi Osman, Osi Faruk, Saqi Kujtim, Vulkan Talat, Shaipi Sadrija, Skenderi Nijhija, Krasniq Zait, Biri Mehmet, Sallauka Avdullah, parashtruan kopjet e Librezave të Punës, që tregojnë se Librezat e tyre të Punës janë mbyllur dhe ankuesit nuk kanë qenë të punësuar në NSH në kohën e privatizimit Sipas Nenit 69 të Ligjit mbi Marrëdhënien e Punës, ("Gazeta Zyrtare e RS" nr. 29/90, 42/90, 28/91) i cili konsiderohet të jetë Ligj në fuqi në përputhje me Rregulloren e UNMIK-ut Nr. 1999/24 sipas legjislacionit në fuqi, Libreza e Punës është dokument publik i cili përmban informata relevante lidhur me fillimin dhe përfundimin e punësimit. A.2. Ankuesit Fazli Kadrijaj, Kiliç Asiye, kanë themeluar marrëdhënie të re pune me një punëdhënës tjetër. B. Ankuesit të cilët kanë ndëruar jetë apo janë pensionuar para privatizimit Ankuesi Shala Xhihanmert, në kohën e privatizimit kanë qenë mbi moshën 65 vjeqare, sipas ligjit në fuqi ata kanë arritur moshën e pensionimit. B.1. Ankesat janë dorëzuar pas afatit për parashtrimin e ankesave Ankesa e ankuesit Rama Rahman janë refuzuar si të papranueshme për shkak që ankuesit nuk i kanë parashtruar ankesat e tyre brenda 20 ditëve pas publikimit të Listës së Përkohshme në përputhje me Nenin 64.2 të UA së UNMIK-ut nr. 2006/17. Këshillë Ligjore: Pala e pa kënaqur mund të ankohet kundër këtij vendimi në Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme të Kosovës brenda 20 (njëzet) ditëve nga dita e fundit e publikimit të Listës Përfundimtare të Punëtorëve, përkatësisht këtij Vendimi Komisioni për Shqyrtimin e Listave të Punëtorëve Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP)

Mbiemri Alija Ashikferki Badalaj Bajrami Bajrami Batijari Begolli Bobaj Bojaxhi Boza Bytyqi Bytyqi Bytyqi Dadijak Dadijak Danjolli Danjolli Dauti-Haxhi Dervar Elshani Ferati Gashi Gashi Germizaj Gjini Gurizi Hajdari Kabashi Stovtic

Emri Esmer Florim Ajdin Rasim Tefik Ibrahim Jusuf Agim Birsen Bardyl Ismet Zehra Esma Shaban Hasan Mergim Hatixhe Remzi Vetim Ryzhdi Bajram Gyner Maliq Besime Durmish Jusuf Azmi Olivera

Vite pune Mbiemri 28,26 Hajdari

Emri Reshat Yzxhan

Vite pune Mbiemri Emri 4 Muqaj 13,19 Mustafa 30,31 Oreshka Pajko20,04 Basha 9,17 Pezholla 30,14 Pezholla 28,15 Pinduku 14,13 Pulaj 15,08 Qabrati 32,11 Qerpani Myrvet Qamile Erdogan Dajana Abdi Hajrula Zana Nazim Neki Mahir

Vite pune 23,15 14,17 19,27 17,11 12,14 37,15 17,1 4 19,06 22,14 34,14 15,21 7,05 22,05 21,02 10,04 32,19 32,2 8,01 9,25 30,11 20,04 36,01 17,07 31,13 10,24 15,03 5,01 16,12 14.46

Sherafedin 19,03 Halqe

18,1 Haxhifazliu Nazyqe 13,08 Hoxha 33,02 Hoxha 35,07 Hoxha 18,14 Kabashi 20,06 Kaqanik 27,12 Karatash 27,19 Karaxha 14,09 Karqe 19,08 Kastrati 20 Kazazi 9,12 Kervan 9,1 Koqinaj 33,09 Krasniqi 31,2 Krasniqi 24,17 Krasniqi Kryeziu33 Pirku 20,06 Kukishi 32,15 Kume 19,03 Kurejshi 18 Maksuti Meco19,12 Bobaj 12,11 Memaj 33,15 Miftari 34,08 Mitrovica 32,1 Morina 34,01 Morina 33,98 Patrnogic 11.25 Etem Fatmir Vebi Bekir Tevid Behajdin Hashim Fatmir Agush Merita Suna Shpresa Behajdin Nexhmedin Nijazi Lazime Hilmi Bekim Safija Tyrkan Elinda Bejtulla Adnan Nagip Xhon Stana

Bojaxhi-Xhaferaj Selvete

6,04 Ramadani Sevime Rexhepo19,06 glu Ismail 5,09 Sagdati 22,18 Salihi 20,31 Saqi 38,16 Shengyl Shipko34,11 vica 33,1 Shopa 32,12 Shundo 19,15 Softa 8,04 Ukallo 19,05 Ukallo 30,17 Vermica 11,07 Vujiq 4 Xhoxhaj 33 Zhuri 26.71 Zaric Safeta Agim Mahir Didare Shaban Barije Durmish Muharem Ali Gani Shaip Memet Mujo Nezir Muhamet Branislava 19,05 Sahatqiu Jashar

Myteshim 22,19 Thaqi

Gashi-Kelmendi Mirjana

3,07 Vermeqa Xhelal

Sipas nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), punëtori ka të drejtë të marrë një pjesë të 20 % të të hyrave nga shitja nëse ai/ajo ka qenë i evidentuar si punëtor i NSH-së së lartpërmendur në kohën e privatizimit ose likuidimit (cilado që ka ndodhë më parë) dhe që ka qenë në listën e pagave të NSH-së të paktën për tri vite. Punëtori i cili nuk e plotëson këtë kriter megjithatë mund të ketë të drejtë nëse diskualifikimi i tij/saj është bërë në bazë diskriminuese. Secili person i cili mendon se ai/ajo do te duhej te jetë përfshirë në listë, që dëshiron ta kundërshtoj një ose më shumë emra në listë, ata të cilët mendojnë se stazhi i tyre i punës nuk është i saktë ose dëshirojnë te bëjnë ankese lidhur me mënyrën e shpërndarjes se fondeve sipas nenit 10.5 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), atëherë secili prej tyre mund të parashtrojnë ankesë në Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme te Kosovës në pajtim me nenin 64.6 të Urdhëresës Administrative Nr. 2006/17 në lidhje me Rregullat e Procedurës së Odës së Veçantë. Ankesa duhet të behet me shkrim dhe duhet të përmbaj (1) emrin (emrat) e individit (individëve) ne emër te të cilit është parashtruar ankesa (parashtruesi (parashtruesit e ankesave); (2) adresën e parashtruesit (parashtruesve) të ankesës dhe (3) arsyet e detajuara faktike dhe ligjore për parashtrimin e ankesës me dëshmi plotësuese (ne rastet kur janë të aplikueshme), kurse kopjet e dokumenteve duhet të jenë të vërtetuara nga organi kompetent. Kur ankesa është parashtruar në emër të parashtruesit (parashtruesve) të ankesës nga pala e tretë (p.sh avokati), pala e tretë duhet ta siguroj autorizim me shkrim me te cilin vërtetohet se është i autorizuar për

22 MARKETING

Dedic Deliu Dema jupa Dermala Dermala Dina Dina Dina Dina Dusan stevan Murat Zhaklina Feim Qemajl Agim Destan Faredin Nesimi 44,67 Kendali 22,11 Kerqaga 16,23 Kleqka

E premte, 3 qershor 2011

Sokol Ramadan

21,10 Shabandula Miftirem 25,35 Shabandula Rasim 35,74 Shabani 25,21 25,35 33,88 36,15 Shabani Shabani Shala Shala Murat Qazim Shaban Nesimi Shaip Selami (mustafe) Sulejman Selami (mustafë) Eshref Fevzi Shefqet Agim Ashim Avdullah Avdyl Baki Jetullah Latif Sejdullah Selajdin Xhafer Zivorad (gjoko) Dobrivoje Agim Ismajl

18,92 41,93 33,56 14,19 26,12 25,31 32,3 16,46 33,08 16,46 24,93 20,58 26,12 25,35 9,61 35,74 21,11 22,11 17,87 24,93 3,84 22,70 25,21 28,55 17,11 24,94 25,40

AGJENCIA KOSOVARE E PRIVATIZIMIT KOSOVSKA AGENCIJU ZA PRIVATIZACIJU PRIVATIZATION AGENCY OF KOSOVO Rr. Ilir Konushevci Nr.8 u Prishtinë u Kosovë Tel: ++381 38 500 400 0 Fax: ++ 381 38 248 076 E-mail: [email protected] www.pak-ks.org Lista përfundimtare e punëtorëve të cilët i kanë plotësuar kushtet për marrjen e një pjese të të hyrave, sipas nenit 10 të rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime)

Asllan Dragica21,11 Kolasinac sranoje 24,93 Kollari Mihidin 25,21 Kollari Muhamed 23,49 Korenica Kasum 35,74 Kostic 25,15 Kostic Blagica Dragan Sasko (dragoljub) Zivko Shaban Jasminks petar

11,76 Sharku 25,35 Sharku 11,83 Sharku 11,83 Shehu 25,34 Shehu 27,51 Shehu 25,35 24,80 19,75 24,94 Shtavica Shtavica Shtavica Shtavica

Dina Selami 26,12 Kostic Dina Vahajdin 26,95 Kostic Djiniovic Slavica mirko 33,50 Krasniqi Djinovic Zarko mirko Krsta antonije Mriko Gvozden Sunica Zvezdanangelko Toma-krsto Snezanatoma Silvana Slavica 30,74 Krstic 23,83 27,48 13,96 11,83 Krstic Kryeziu Kryeziu Kryeziu

NSH. "18 Nëntori" (PRZ012), Fi 502/89 në Rahovec, KK Rahovec Sipas nenit 10 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime) , 20% e të hyrave nga shitjet prej privatizimit dhe likuidimit të NSH-së së lartpërmendur do t'u shpërndahet punëtorëve të NSH-së të cilët i plotësojnë kushtet e parapara. Në vijim është dhënë lista e personave të cilët i kanë plotësuar kushtet për marrjen e një pjese të 20 % prej të hyrave nga shitja dhe përvoja e tyre e punës: Mbiemri Emri Aksic Mitra Aksic Ilija Antic Asllani Avdullahu Avdullahu Balosevic Baljosevic Baljosevic Baljosevic Baljosevic Banzic Bekeri Bekeri Bekeri Berisha Berisha Blagojevic Blagojevic Brkic Bugari Bytyçi Bytyqi Bytyqi Bytyqi Canziba Cekic Cena Cena Cena Cosic Cosic Cosic Daka Daka Danuza Dedic Dedic Natasa Fazli Imer Shaban Miroslava (aleksa) Vericaandjelko Antonijauros Sinisa Vekoslav (tom) Milan spasa Afrim Kasim Mazllum Behlul Vetim Zoran ggojko Natashanikolla Ljubomir Ismet Xhylferije Nahit Xhylferije Jusuf Kadri Marijela Avdi Nesimi Sadedin Trojan milutin Stojan milutin Nebojsa sima Kujdesi Selajdin Jahja Milan Zoran mladen Vite Mbiemri Emri 9,63 Hoxha Bejtullah 18,92 Hoxha Etem 13,03 Hoxha 9,66 Hoxha 25,76 Hoxha 25,35 Hoxha 28,32 Hoxha 12,39 Hoxha 44,59 Ibrahimi 26,95 Iska 16,95 Isma 12,78 Isma 5,16 Isma 39,97 19,99 24,23 9,60 Isma Isma Jakupi Janqishta Fehmija Gezim Islam Miftirem Musa Ramiz Abaz Ilver Bedri Bekim Fadil Musli Nesimi Ramadan Hamdi Vite Mbiemri 30,71 Qanta 21,31 Qehaja 9,61 Qeska 20,86 Qmega 25,18 Qmega 26,12 Quni 35,34 Raba 25,21 Raba 18,92 Raba 21,83 Raba 17,91 Radic 17,00 Radic 19,00 Radic Radova31,05 novic 24,74 Rama 35,74 Rama 25,21 Rasic 26,80 Rexha 12,78 Rexha 26,90 Rexha 21,10 19,99 25,35 44,56 14,29 16,57 22,16 33,17 43,02 25,58 Rexha Rexha Rexha Rexhepaj Sada Sahiti Salih Saric Saric Saric Emri Haxhi Daut Jonuz Hidajet Qemajl Shani Bajram Gani Gani m Hashim Novica Stanisa Stevan Boban Arber Hamez Nebojsa Avdyl Femija Hasan Ismet Kadri Nesimi Ismajl Nazmi Jusuf Shala Danilo Jovan Mladen Bisweka Novica Radmila Slavica Smilja Behzad Ali Vite 24,93 27,83 24,02 22,11 24,40 25,33 21,17

Djoric Djuricic Djuricic Djuricic Djuricic Djuricic Djuricic Djuricic Djuricic

Novica Hamdi Islam Veli Branimirka13,69 Kujundzic gvozen 44,43 Lama Qemajl 12,78 Leskic Dragan Miodrag marko

23,33 Shtavica 22,11 Shtavica 22,11 Shtavica 32,33 Shtavica 22,11 Shtavica 13,80 Shulina 16,57 Simic 11,17 Simic 9,60 Sokoli 12,00 Sokoli 12,78 Sokoli 18,16 Sokoli 35,74 Sokoli 15,41 Sokoli 12,78 Sopaj 12,25 Sopaj 11,83 Sopaj 9,98 Soric 31,07 Spahija 29,60 Spahija 17,00 38,42 44,34 25,42 20,99 8,29 Spahija Spasic Stajic Stajic Stankovic Stojanivic

Dolasevic Andjelko Dula Dula Dula Dula 31,07 25,21 16,93 28,32 19,75 42,80 19,99 27,83 17,70 22,01 25,35 20,95 17,67 27,31 20,71 22,11 26,19 25,35 26,64 30,41 27,83 39,67 32,33 8,14 16,97 7,24 11,83 12,78 17,90 22,11 26,12 Durguti Durguti Durguti Durguti Durguti Durguti Durguti Durguti Durguti Durguti Durguti Ejupi Ejupi Ejupi Ejupi Elshani Elshani Elshani Fetoshi Fetoshi Filijovic Filipovic Filipovic Filipovic Filipovic Filipovic Garic Garic Gashi Hazer Jonuz Ramadan Zeqir Abdurahmon Ahmet Ali Bejtullah Hilmi Hulusi Ismet Murat Sadedin Xhemajl Zijajdin Burim Hidajet Milaim Nevzat Din Metush Nebih Gani Gani Filip stanoje Vesna Blagoje Jelka Jasminacvetko Dejan- dimitrije Vitomir Sveta sretko Fatmir

12,78 Levic Limanax12,78 hiu Jusuf Liman12,78 mera Ibrahim 33,51 Lukic 18,92 Lukic 35,26 Lukic 25,21 Lukic 24,93 Lukic 22,11 Lukic 17,43 Mahmuti Manista27,51 sevic Manita39,97 sevic Manita31,18 sevic Manita25,86 sevic 16,50 Markovic 35,34 Mashuku 18,77 Mavric 25,35 19,00 26,12 19,81 19,98 33,51 Mavric Mazreku Mazreku Merxha Mezini Micic

Boban mirko Duska cvetko Gordana Jordan djorde Lela stevan Radisa Samedin Blagoj Dragana Nikola veljko Veselkastajko Dusica (momcilo) Avdullah Jelica Negovanstajko Ragip Shemsedin Isen Milaim Dejan -todor Krsto-zivko Lela Liljana Stanislav Todor Zvezdan Adil Dejan- tomislav Miroslava Sreckodanilo

Muharem 19,99 Nuredin 32,33 Sebajdin Vebi Kapllan Naser Kapllan Perica Faredin Mehmed Qemajl Zorica Verica Zoran Novica Svetlana Stanislav Aleksander Dragoljub Stevan Violeta Florim Mihidin Nevruz Qemajl Selami Suzane Xhemajl Agim 32,33 25,35 16,46 20,98 16,46 13,03 17,63 19,01 24,93 16,14 11,83 21,32 16,24 33,67 7,39 12,78 19,99 22,13 19,99 17,53 26,54 41,36 41,17 22,16 21,24 19,99 25,35

17,00 Janqishta Mihidin Tomisllav- il9,59 Jovanovic lija 36,92 Jupa Mihidin 30,50 33,93 22,70 7,67 19,99 19,99 11,87 25,21 24,93 24,93 Jupa Jupa Kabashi Kadiri Kadiri Kadiri Kafexhiu Kaja Kastrati Kastrati Njijazia Hevzi Muharem Muharem Muharem Reshat Hamza Esheref Asllan Gjemajli Gordana marinko

21,05 Micic Micic Micic Micic Micic Micic Miftari Miha11,83 jlovic Miha11,83 jlovic Milen15,40 kovic 25,33 25,33 25,33 14,19 11,17 22,11

22,29 Stojanovic 12,78 12,78 23,83 40,83 12,78 20,16 Stolic Stolic Stolic Stolic Sylka Sylka

7,47 Kazic 22,16 Kazic 14,21 Kazic 22,11 15,54 9,69 39,67

18,77 Savelic 27,34 Savelic 31,44 Savelic 7,59 12,78 7,22 20,97 Savelic Savelic Selmancena Shabandula

Ilija Despot Srdjan vladiKazic mir Kazic Stanisa Kazic Zlatko Kelmendi Selman Muharem

8,24 Sylka 12,78 Sylka 14,50 Sylka 40,69 Sylka 22,11 Sylka 21,09 Tara

33,54 Kendali

25,88 Shabandula Haki

16,57 Milic Veselin 14,59 Miljkovic Suzana 17,00 Miljkovic Vlado

E premte, 3 qershor 2011

Gashi Gashi Gashi Gashi Gogic Gogic Grkovic Grkovic Grkovic Grkovic Grkovic Habibe Hajda Hajda Hamza Hamza Hamza Hamza Hamza Hamza Hamza Hasku Ismet Muharem Shaban Shaban Dragana Dobrila Angeljina Miodrag Nebojsa Milenija Srdjan Ejupi Hashim Mirta Fadil Neki Zaim Shkelzen (halit) Nahit Ali Gani-tahir Hisni 16,97 21,60 29,43 25,33 12,78 11,17 39,97 13,50 33,50 17,00 20,92 34,46 25,35 19,99 21,09 18,99 Miljkovic Misic Mojsic Mojsic Morina Morina Morina Morina Mullabazi Mullabazi Mullaliu Mullaliu Mullaliu Mullaliu Mullaliu Mustafa Zikica Slobodanka Djurdjica Sasa Haki Sejdi Shefqet Teki Fehmija Haxhi Behlul Hasan Hysni Mehmet Mustafa Halit Miftirem Osman Samedin Zvonimir Zivoradsvetozar Rexhep 19,99 40,42 11,00 12,78 22,82 21,84 26,71 21,99 23,79 18,24 25,35 18,71 26,12 33,51 34,42 33,06 Tara Tara Thaqi Thaqi Thaqi Todic Ukshini Ukshini Ukshini Ulamovic Ulamovic Vasilijevic Vasiljevic Velikic Velikic Veliu Nuredin Zijajdin Feriz Gjevdet Muharem Nikola Besnik Suleman Uke Zivka Ranko Stanisa Dobrisa Dragisa Svetlana Gjemajli Ibrahim 27,34 22,85 24,94 24,94 25,33 12,78 4,50 24,10 24,92 15,44 26,11 18,92 22,11 23,83 24,66 26,95 9,61 Kosovë

MARKETING 23

Të gjitha ankesat në lidhje me këtë njoftim duhet të dorëzohen deri më datën 25 Qershor 2011 para përfundimit të orarit të punës së të njëjtës ditë Për informata shtesë lidhur me atë se si duhet te parashtrohet ankesa, ju rekomandojmë që ju apo avokati juaj të shikoj nenin 10 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), Kaptinën e V të Urdhëresës Administrative Nr. 2006/17 ose të kontaktoni Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme te Kosovës.

Rr. Ilir Konushevci Nr.8 u Prishtinë u Kosovë Tel: ++381 38 500 400 0 Fax: ++ 381 38 248 076 E-mail: [email protected] www.pak-ks.org

17,00 Mustafa 22,16 Mustafa 39,72 Mustafa Naka25,67 lamic Nakala44,46 mioc 19,99 Nalli Nedeljekov22,70 ic 44,77 Neziri 20,25 Nurkasa 32,33 Nurkasa

22,70 Veliu 3,47 Vicic 25,21 Vitosevic 12,80 Vitosevic 19,99 Vitosevic 22,70 Vitosevic

Desimirka 17,00 Zorica 11,91 Blagica Dragica Jovica 16,23 8,21 22,05

Ne mbështetje te nenit 24.6 të Ligjit nr. 03/L-067 për Agjencinë Kosovare të Privatizimit, e duke iu referuar nenit 2 al.2 dhe 3, e lidhur me nenin 113.1 të Ligjit nr. 02/L-28 mbi Procedurën Administrative, dhe nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13, dhe nenit 67.2 të UA te UNMIKut nr. 2008/6, Komisioni Shqyrtues pas shqyrtimit të ankesave lidhur me mospërfshirjen e emrave të tyre në Listën e Përkohshme të punëtorëve për përfitimin e një pjese nga 20% e të ardhurave nga privatizimi i NSH-së "18 Nëntori" ne Rahovec, KK Rahovec me 30 Mars 2011 merr këtë: NJOFTIM MBI VENDIMIN

Hasku

Sebajdin

Haxhijaha Gjemajli Haxhijaha Mizahir Haxhijaha Osman Haxhijaha Haxhijaha Haxhijaha Haxhimustafa Haxhimustafa Haxhimustafa Haxhimustafa Haxhimustafa Haxhimustafa Haxhimustafa Hogja Homdozi Rexhep Sali Xhabir Fadil Haki Ismet Nexhmedin Sahit Selajdin Selami Ramiz Halil

Zoran-peko Avdi Ahmet Besim

16,70 25,10 32,49 22,70

Vitosevic Vitosevic Vitosevic Vitosevic

Ljiljana Olgica Predrag Svetislav Andreja Svetlana Jagoda

13,80 14,16 18,15 35,65 7,84 26,04 12,39 11,17 23,83 16,46 30,73 22,11 24,94 9,60 23,59 22,15

20,92 Nurshaba Fehmija 39,28 Oruqi Bajram 17,89 Oruqi Fehrat 16,17 Osa Shani

22,16 Vucic 27,51 Vucic 25,21 Vukicevic

1. REFUZOHEN SI TE PABAZUARA ankesat e ankuesve Ali Haxhijaha, Nahit Hoxha, Serafin Jeftic, Milena Ðuricic, Nebojsa Pavlovic, Bogomir Rasic, Ljubica Trbusic, Sloven Vitosevic, Ljiljana Vitosevic, Eqrem Abdullahu, Slavko Vecevic, Temindar Shtavica, Ahmet Hajda, Fahredin Mustafa, Agron Hamza, Gordana Gogic, Novica Banzic, Mirjana Grdinic, Sonja Dedic, Zoran Milic, Jovo Grdinic ,Ismet Mustafa, Skender Nurshaba, Ganimete Vuqiterna, Hajrush Jupa, Bahtjar Mullaaliu dhe ankesat C7 dhe C8 të parashtraura nga Antonije Baljosevic " Sindikata e Punëtorëve të Kosovës" nga Beogradi dhe C26, ankesë kolektive e parashtruar nga Miodrag Brkljac . II. REFUZOHET SI E PAPRANUESHME ankesa e ankuesit: Zikica Ulamovic Arsyetim Komisioni për shqyrtimin e ankesave duke u bazuar ne provat e parashtruara me ankesat, konstaton qe parashtruesit e ankesave nuk i plotësojnë të gjitha kriteret ligjore sipas nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut nr. 2003/13. A. Ankesat me dëshmitë të pamjaftueshme Ankuesit Ali Haxhijaha, Nahit Hoxha, Serafin Jeftic, Milena Ðuricic, Nebojsa Pavlovic, Bogomir Rasic, Ljubica Trbusic, Sloven Vitosevic, ankesat C 7 dhe C 8 të parashtruara nga Sindikata e Punëtorëve të Kosovës në Beograd nuk kanë paraqitur dëshmi të mjaftueshme për të mbështetur ankesat e tyre dhe nuk kanë paraqitur kopjet e Librezave të Punës. A.1. Libreza e Punës është e mbyllur : Ankuesit Ljiljana Vitosevic, Eqrem Abdullahu, Slavko Vecevic, Temindar Shtavica, Ahmet Hajda, Fahredin Mustafa, Agron Hamza, Gordana Gogic, Novica Banzic, Mirjana Grdinic, Sonja Dedic, Zoran Milic, Jovo Grdinic kanë paraqitur kopjet e Librezave të Punës që tregojnë që Librezat e Punës janë mbyllur dhe që ankuesit nuk kanë qenë të punësuar në NSH në momentin e privatizimit. Sipas nenit 69 të Ligjit Mbi Marrëdhëniet e Punës, ("Gazeta Zyrtare e RS" nr. 29/90, 42/90, 28/91) i cili konsiderohet të jetë Ligj i aplikueshëm në pajtueshmëri me Rregulloren e UNMIK-ut Nr. 1999/24 mbi Legjislacionin e Aplikueshëm, Libreza e Punës është një dokument publik i cili përmban të dhëna relevante në lidhje me fillimin dhe përfundimin e marrëdhënies së punës B. Ankuesit të cilët kanë ndërruar jetë apo janë pensionuar para privatizimit Ankuesit Ismet Mustafa, Skender Nurshaba, Ganimete Vuqiterna, Hajrush Jupa, Bahtjar Mullaaliu, kanë vdekur para privatizimit të NSH-së, dhe vdekja e tyre nuk është shkaktuar nën rrethana diskriminuese.

25,93 Vukmirovic Zvika 22,14 Vuqetrna 40,77 Zeka 11,92 Zelenovic 31,35 Zeneli 22,16 Zhuniqi 17,70 Zivic 24,93 Zllanoga 29,92 Zllanoga 21,48 Zllanoga 25,35 Zllanoga 13,67 Zllanoga Zllanoga 11,94 shala 12,78 Bajram Miftirem Lenka Shemsedin Shaip Biserka Hysen Mihidin

23,83 Osa-latifi Sadbere 24,94 Pallqa 23,73 Pavlovic 24,28 Perboqi 18,98 Perboqi 21,16 Popaj 25,21 Popaj 26,88 Popaj 28,07 Popaj 17,00 Popaj 22,70 Popovic 21,06 Popovic 23,89 Putnik Samedin Slavisa-luka Myhedin Nuredin Avduramon Bajram Hasan Kujtim Xhavit Jovica Zikica Natasa

Homdozi Muje Homdozi Selajdin Hoti Beg Hoti Hoxha Sinan Aziz

Muhamed 16,57 Neki 26,41 Zaim 17,00 Shpresa 25,74

Sipas nenit 10.4 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), punëtori ka të drejtë të marrë një pjesë të 20 % të të hyrave nga shitja nëse ai/ajo ka qenë i evidentuar si punëtor i NSH-së së lartpërmendur në kohën e privatizimit ose likuidimit (cilado që ka ndodhë më parë) dhe që ka qenë në listën e pagave të NSH-së të paktën për tri vite. Punëtori i cili nuk e plotëson këtë kriter megjithatë mund të ketë të drejtë nëse diskualifikimi i tij/saj është bërë në bazë diskriminuese. Secili person i cili mendon se ai/ajo do te duhej te jetë përfshirë në listë, që dëshiron ta kundërshtoj një ose më shumë emra në listë, ata të cilët mendojnë se stazhi i tyre i punës nuk është i saktë ose dëshirojnë te bëjnë ankese lidhur me mënyrën e shpërndarjes se fondeve sipas nenit 10.5 të Rregullores së UNMIK-ut 2003/13 (me ndryshime), atëherë secili prej tyre mund të parashtrojnë ankesë në Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme te Kosovës në pajtim me nenin 64.6 të Urdhëresës Administrative Nr. 2006/17 në lidhje me Rregullat e Procedurës së Odës së Veçantë. Ankesa duhet të behet me shkrim dhe duhet të përmbaj (1) emrin (emrat) e individit (individëve) ne emër te të cilit është parashtruar ankesa (parashtruesi (parashtruesit e ankesave); (2) adresën e parashtruesit (parashtruesve) të ankesës dhe (3) arsyet e detajuara faktike dhe ligjore për parashtrimin e ankesës me dëshmi plotësuese (ne rastet kur janë të aplikueshme), kurse kopjet e dokumenteve duhet të jenë të vërtetuara nga organi kompetent. Kur ankesa është parashtruar në emër të parashtruesit (parashtruesve) të ankesës nga pala e tretë (p.sh avokati), pala e tretë duhet ta siguroj autorizim me shkrim me te cilin vërtetohet se është i autorizuar për të vepruar në emër të parashtruesit (parashtruesve) të ankesës. Ankesat duhet të parashtrohen në Odën e Veçantë në këtë adresë: Oda e Veçantë e Gjykatës Supreme të Kosovës Rr. Nazim Gafurri nr. 31 10000 Prishtinë,

B.1. Ankesat e dorëzuara pas afatit për parashtrimin e ankesave Ankesa e Zikica Ulamovic është refuzuar si e papranueshme për shkak që ankuesi nuk e ka parashtruar ankesën brenda 20 ditëve pas publikimit të Listës së Përkohshme në përputhje me Nenin 64.2 të UA së UNMIK-ut nr. 2006/17. B.2. Arsye tjera Ankesa kolektive C 26 e parashtruar nga avokati Miodrag Brkljac. Ankesat janë shqyrtuar ndaras. Këshillë Ligjore: Pala e pa kënaqur mund të ankohet kundër këtij vendimi në Odën e Veçantë të Gjykatës Supreme të Kosovës brenda 20 (njëzet) ditëve nga dita e fundit e publikimit të Listës Përfundimtare të Punëtorëve, përkatësisht këtij Vendimi Komisioni për Shqyrtimin e Listave të Punëtorëve Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP)

24

E premte, 3 qershor 2011

shkurteshqip

Shkurt e shqip / e-mail: [email protected] tel: 038 76 76 76, fax: 038 76 76 78 adresa: Dardania 1/1 , Prishtinë

e Komentet e lexuesve në Express Online

Express, 2 qershor 2011

Këqyrim n'mot

Ilmi (Prishtinë)

Çka u bë bre njerëz, në njërën anë keni dëshirë të rriten rrogat, në anën tjetër kukatni. Nuk është fer kjo. E rëndësishme është që rrogat janë rritur dhe autostrada po ndërtohet. Kjo është qeveria më e fortë dhe më e mirë. Përpara Kryeministër Thaçi!

Reagoni shpejt

Si rezultat i paralajmërimit të reformave të përgjithshme akademike në sistemin e arsimit të lartë të Republikës së Kosovës, si dhe me qëllim të ngritjes së vetëdijes për rëndësinë e këtij shkollimi, u hap edhe Universiteti Publik i Prizrenit, i cili pretendonte ta mbajë epitetin e universitetit ndërkombëtar dhe të shërbejë si model i institucionit të arsimit të lartë për zbatimin e standardeve më të avancuara akademike. Vendimi i shpallur për themelim të universitetit të dytë publik i gëzoi pa masë të gjithë dashamirët e arsimit - jo vetëm të Republikës së Kosovës, por edhe të mbarë rajonit ku shtrihet popullata shqiptare. Ky vendim në veçanti u përshëndet dhe u përkrah nga rinia ambicioze dhe dashamirëse e shkollimit të lartë. Në mungesë të realizimit të parashikimeve të përmendura më lart, pasojë e të cilave është çrregullimi i ritmit të punës akademike, ne shprehim pakënaqësinë tonë dhe i drejtohemi instancave më të larta të arsimit me këtë reagim, për mosndërmarrjen e masave të mjaftueshme organizative e teknike. Të vetorganizuar si përfaqësues të studentëve të këtij universiteti, shprehim pakënaqësinë dhe indinjatën tonë për zhvillimin e aktivitetit të dobët arsimor në këtë institucion, ndonëse këtë revoltë nuk mund ta mbështesim në mosrespektimin e dispozitave të ndonjë akti normativ të këtij institucioni, ngase me sa kemi ne informacion, këto akte normative nuk ekzistojnë fare. Nga mungesa e dispozitave normative e ligjore dhe nga mungesa e mbikëqyrjes, në këtë institucion veprojnë në mënyrë jo të drejtë udhëheqësit e tij, madje veprojnë në raste të caktuara edhe njerëz jokompetentë, si në rastin e z. Martin Plat, që as nuk e dimë çfarë pozite ka, por dimë se ka kryer detyra në mënyrë të gabuar dhe që kanë qenë kompetencë e dikuj tjetër. Në rastin më të keq, vetë rektori z. Ronald Monch nuk ka treguar se është administrator i mirë, duke ngecur në shumë procese, madje edhe në ato më të thjeshtat teknike. Mbështetemi në parimin se kur diçka nuk funksionon në një institucion ose organizatë, atëherë përgjegjësinë e bart lideri i saj. Jo vetëm kaq: pjesa më e madhe e stafit administrativ për çështje studentore janë treguar joprofesionalë në kryerjen e detyrave të tyre. Ne mendojmë që situata e përshkruar vjen si pasojë në radhë të parë nga mungesa e planit strategjik për organizimin dhe zhvillimin e këtij institucioni dhe nga mungesa e koordinimit të punëve në mes të rektorit, fillimisht me anëtarët e Këshillit Themelues, e pastaj me Senatin e Universitetit. Si pasojë e këtyre ngecjeve në aspektet organizative ka ardhur deri te problemet e shumta në Universitetin e Prizrenit, si: - Mosakreditimi i universitetit për periudhën e ardhshme, - Mungesa e Statutit të Universitetit, - Mungesa e logos identifikuese të universitetit, - Mungesa dhe mospërgatitja me kohë e kartelave identifikuese të studentëve të një standardi të lartë dizajnues, e cila do të mund ta zëvendësonte me shumë sukses indeksin - dokumentin e shekullit të kaluar. Edhe pse ditëve të fundit janë shpërndarë disa ID kartela, ato janë të një standardi larg atij që ishte premtuar. - Struktura menaxhuese organizative e institucionit, - Hapësirat e pamjaftueshme për zhvillimin e një standardi të lartë të arsimit, që ka qenë shkak për vonesat disamujore të ligjëratave. Ky problem nuk guxon të përsëritet vitin e ardhshëm. - Sistemimi arbitrar dhe jomeritor i punëtorëve të administratës, pa mbështetje në ndonjë akt normativ publikisht të njohur nga ana e rektorit. - Mungesa e "kontratave akademike", të cilat nënkuptojnë marrëveshjet me shkrim për zbatimin e aktiviteteve përkatëse akademike, të cilat duhet të organizohen brenda dhe jashtë objekteve të këtij universiteti dhe të cilat duhet të jenë të lidhura në mes të përfaqësuesve të këtij universiteti dhe të palës tjetër për zhvillimin e trajnimeve, kërkimeve shkencore, të drejtave autoriale dhe të tjera. - Mungesa e "kontratave të bashkëpunimit" të cilat nënkuptojnë çdo kontratë të lidhur në mes këtij universiteti dhe të universiteteve të shteteve tjera, të cilat do të mundësonin pjesëmarrjen në financimin e programeve qeveritare, pjesëmarrjen për bashkëpunimin ndëruniversitar, marrëveshjet për promovimin e aktiviteteve reciproke të universiteteve etj. - Mungesa e "kontratave të asociacioneve studentore" me të cilat do të rregulloheshin format e bashkëpunimit për përcaktimin e tarifave të aktiviteteve studentore, si dhe do të rregulloheshin aktivitetet e pavarura të nivelit kulturor dhe shkencor të studentëve. Shtr uarja e konturave më të përgjithshme të dobësive organizative dhe menaxhuese të këtij universiteti do të bëhet mbase edhe më e qartë nëse përmenden disa sjellje dhe veprime të patolerueshme, të cilat mund t'i sjellin vetëm dëm këtij institucioni të shkollimit të lartë. Në vend të ndërmarrjes së masave për aftësimin e shpejtë të hapësirave universitare në ish objektin e Shkollës së Mesme Ekonomike, për të cilën gjë është dhënë paradhënia, po tentohet të lidhet kontratë e re për marrje me qira të lokaleve të universitetit privat të Prizrenit, si dhe është kontraktuar marrja në shfrytëzim e kontenierëve të KFOR-it të mëparshëm gjerman, për vendosje në hapësirat e lira të këtij universiteti, ndonëse ato nuk i plotësojnë as kushtet minimale teknike.

Adam princ (Francë)

Është dashur t'i qesin naj zoçkë kosove atij ish-shefit të FMN`së edhe krejt senet në vijë kishin ardhur...

Tekahyki (Lypjan)

Populli këtë Qeveri nuk e ka zgjedhur. Kuvendi ka dalë nga vota e vjedhur dhe e manipuluar. As ai që propozoi Thaçin për kryeministër nuk ka pasur mandat. Vjedhja ka shkuar zinxhir. Mirëpo, kjo çështje mund të korrigjohet. Kuvendi mundet, që nesër, të kërkojë votëbesim dhe natyrisht se e shkarkon. Për kësi gabimesh çdo shtet e shkarkon qeverinë e vetë. Mirëpo këtë, alamet deputetet tonë nuk e bëjnë. Nuk e bëjnë ngase shumica e tyre janë si Thaçi, mos ma hajna e më të keq. O shqiptarë, brenda natës këtë qeveri duhet shkarkuar, e me sjellë njerëz përgjegjës dhe ekspert, përndryshe shkoi shteti.

Emini (Gjermani)

Po de po, kështu e ka kur një popull budallë e voton hajna, kriminelë e banditë si Thaçi, Kuçi e Co. Nuk besoj që një njeri i shëndoshë në kokë e voton këtë. Ky 99 % të votave i ka vjedhur. Tash edhe po na i prish punët me ndërkombëtarët.

Gjykatësi (Prishtinë)

Këqyrni sa të dush, me këta hajna nuk shkohet përpara, jemi rrugës duke dështuar si shtet, po ja u jap fjalën... e mos ia veni fort veshin kur thotë jo autostrada jo rritja jo kështu jo ashtu, sepse krejt janë 'hi syve' dhe janë duke vjedhur me të madhe Hasha & Co. Ka mbetur KEK-u, PTK-ja, Trepça e Brezovica të privatizohen (këtë po tentojnë ta realizojnë gjatë kësaj periudhe sa po planifikojnë të qëndrojnë në pushtet) dhe nga i cili proces do të nxjerrin lekë me të madhe e pastaj shkuam ne...tash po ua lëmë juve ...

Gezim (Prishtinë)

Këqyre bre qysh rrejnë... Mirëqenia e qytetarëve... Mirëqenia e qytetarëve që janë duke punuar... E për ata qe nuk janë duke punuar? E paska mbajtur premtimin për t'i rritur rrogat, duke e dëmtuar vendin, Jo duke e rritur ekonominë... Ku është premtimi se do të ulet papunësia dhe do të ngritet mirëqenia e popullit që nuk është duke pasur mu ngi bukë?

Milot (Lipjan )

Qeveri e rrenave haha. Si s'u mbushen mend ky popull..hajt se vinë zgjedhjet prapë.

Ybbbbbbb (Gjilani)

Sa e kqyrmja n'mot shkoj se?!

Bardha (Gjakovë)

Mblidhuni ju vasha, mblidhuni ju gra, M'ata sy t'bukur q'dini me qa, Eni t'vajtojmë Kosovën e mjerë, Qi mbet' e shkretë pa em'n, pa nder; Ka mbet e vejë si grue pa burrë, Ka mbet si nanë, qi s'pat djalë kurrë...

Baci (Mitrovicë)

Ministri Hamza po na del si negociator i dobët.

Fativata (Ferizaj)

Kushti i parë qe vendet që përfitojnë nga FMN është që ky fond të ketë ndikim të madh politik në atë vend, të bëjë çka t'i teket dhe si të dojë, që në tenderët e atij shteti t'i marrë agjensitë e FMN me çmime qesharake etj, dhe unë mendoj se Kosova ka vepruar mirë që prioritetet e veta t'i zgjedhë vetë e jo të tjerët. Unë uroj që çdo qeveri të mos marrë kredi duke u nënshtruar dhe përdhosur identitetin e vet.

Sqarim

Opinionet e botuara në rubrikën "Shkurteshqip" nuk shprehin qëndrimet e redaksisë. Express

E premte, 3 qershor 2011

25

Fjalët e Botës

Unë jam kapiteni i kësaj anije dhe aktualisht jemi duke kaluar nëpër stuhi.

Pengimi i kalimit të kancelares së Gjermanisë mbi Iran është një gjë e papranueshme. Kjo dëshmon për një mungesë të respektit për Gjermaninë dhe kjo nuk do të lejohet.

Është ky ligji i xhunglës, i aktorëve të armatosur, të cilët mund t'iu vrasin apo t'iu varrin për këmbë, derisa të vdisni.

ALI DAYAN HASAN,

Nga organizata Human Rights Watch në Pakistan, në lidhje me rrëmbimin dhe vrasjen e Syed Saleem Shahzad, gazetarit pakistanez, i cili ka shkruar për çështje të sigurisë dhe terrorizmit dhe i cili në vazhdimësi ka marrë kërcënime nga shërbimet e inteligjencës.

GUIDO WESTERWELLE, SEPP BLATTER,

President i FIFA-s, i cili fitojë mandatin e katërt në funksion, përkundër skandaleve të korrupsionit, të cilat kanë tronditur këtë organizatë. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, pasi që Irani shkurtimisht mbylli hapësirën e vet ajrore për aeroplanin e kancelares Angela Merkeli, e cila po udhëtonte për vizitë në Indi.

Duke i marrë parasysh të gjitha pohimet e mësipërme, ne Këshilli i Pavarur i Studentëve ndihemi të hendikepuar ngase ambienti i punës në këtë universitet, përveç tjerash, ka sjellur deri te pamundësia e realizimit të të drejtave elementare të studentit, siç janë: e drejta për posedim të llogarive të veçanta të kursimit në bankat komerciale, e drejta për marrje më të lehtë të vizave të udhëtimit dedikuar studentëve, për lëvizje të lirë, me qëllim të këmbimit të përvojave, njohurive dhe bashkëpunimit ndërkombëtar të studentëve, si dhe shumë të drejta të tjera të parapara me Kartën Ndërkombëtare të Studentëve dhe ligjin për shkollimin e lartë të Republikës së Kosovës. Nga sa u tha më lartë, ne propozojmë: të krijohen të gjitha dispozitat dhe dokementet ligjore në lidhje me Universitetin e Prizrenit, duke përfshirë këtu edhe akreditmin. Të ndërmirren hapa konkretë para së gjithash në reformimin e strukturës administrative, duke fillur sidomos

nga rektori, si dhe të kemi shtimin e personelit akademik të universitetit. Të punohet për krijimin e hapësirave të mjaftueshme e me kushte të përshtatshme, si dhe çështje të tjera bazike që janë të domosdoshme për funksionimin normal të universitetit. Propozojmë që të gjitha këto nisma të ndërmirren sa më parë dhe gjithsesi në një periudhë të hershme pa filluar viti i dytë akademik, sepse në të kundërtën do të krijohet kaos dhe do të rrezikohet funksionimi i universitetit. Dhe, përfundimisht, të informohen studentët e këtij universiteti me ndërmarrjen e masave përkatëse për eliminimin e dobësive të vërejtura, duke zhvilluar takime të drejtpërdrejta me studentët për sqarim të gjendjes ekzistuese dhe njoftim lidhur me garancat për jetësimin e përpiktë të masave të ndërmarra me qëllim të mos përsëritjes së gjendjes paraprake. Këshilli i Pavarur i Studentëve të Universitetit të Prizrenit

Letër e Hapur z.Ilir Deda

I nderuar Zotëri! Gjatë kohës kur CD-ja ju mbështeste dhe kur në TV paraqiteshit si një figurë e lartë intelektuale, dhe superiore ndaj të tjerëve kur ishit në krye të FER, unë ju shikoja me ëndje. Thosha me vete ky njëri bashkë me shokët e vet do të mund ta nxjerrë pak politikën kosovare nga hullia ku është futur. Por kur FER dështoi, disi fytyra juaj humbi nga ekranet, për të dalë fitimtare kur u emëruat befas si ju ashtu edhe shefja juaj znj Jahjaga në detyrën e këshilltarit të lartë të kryetarit të shtetit. Jam mëse e sigurt që edhe në këtë emërim CD-ja ka pasur ndikimin e tij, por nuk e di sesa ambasadori amerikan në Kosovë është i informuar për kapacitetin tënd intelektual, të cilin ju e shfaqët lakuriq kur takuat zëvendëskryeministrin Serb Daqiç në një debat televiziv. Daqiqi ju hëngër pa pjek zotri Deda dhe tentimi juaj që të barazoheshit me të vetëm pse flisni serbisht, u duk qyqar, sepse njohuritë tuaja ju lanë në baltë. Si guxoni zotëri Deda që ta pranoni deklaratën e Daqiçit se Serbia e ka çliruar Kosovën nga Turqia me 1910? A e dini së paku faktin se serbët atëbotë erdhën në Kosovë "për ta çliruar Serbinë e vjetër" parullë që në vetvete nënkupton krime të pafundme. Si guxoni zotëri Deda që të lejoni Daqiçin t'ju marrë nëpërkëmbë dinjitetin tuaj kombëtar dhe personal kur ju tha se `lufta e patriotëve tanë për çlirim nga diktatura komuniste e Jugosllavisë ka quar në prishjen e Jugosllavisë', ndërsa ju heshtët? Pse nuk e keni takuar së paku për t'ia shtrënguar dorën Adem Demaçin e cili do të tregonte se kush në të vërtetë ishte fajtori dhe faji i prishjes së Jugosllavisë. Unë e vërej se ambiciet tua personale për aktivitet të mëtutjeshëm politik me ndonjë parti tjetër në Kosovë janë shumë të mëdha, por e vërej poashtu se ju nuk e keni idenë se çka në të vërtetë dmth detyra e këshilltarit të

lartë të Presidentes! Mbase idetë tuaja banale quan që kryetarja e Republikës së Kosovës, në vend se të fliste për problemet e shumta në Kosovë, territorin praktikisht të ndarë të veriut, asimilimin gati gati formal të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, dhe në Mal të Zi, pozitën mbytëse në të cilen gjendën shqiptarët në Maqedoni, të çohet e të flas për Pranverën Arabe?! Thuajse Kosova është aq shtet i fuqishëm dhe aq shumë me ndikim në botë saqë presidentet të mbledhur në Varshavë, duhet ta dëgjojnë pikërisht kryetaren e Kosovës se si duhet vepruar në të ardhmen. Prandaj në shenjë të respektit për zyrën e Presidentes dhe në shenjë dhembshurie për këtë femër që u emërua e para e shtetit, por që s'po ja thotë hiq punës, po ju kërkoj juve zotëri Ilir Deda, përpara se të bëni ndonjë gafë tjetër banale diplomatike, të largoheni nga presidenca. Lërini njerëzit që dinë dhe munden ta kryejnë detyrën për të cilën po duket se ju nuk ju shkon fare kostumi që keni veshur. Antoneta Marku

Fotoexpress

Anketa në gazetaexpress.com

Si e vlerësoni vendimin e FMN'së për ndërprerjen e marrëveshjes me Qeverinë?

Të keq (17%) Të dëmshëm (52%) Të mirë (31%)

Romë, 2 qershor 2011 -- Ilir Deda - këshilltar i Presidentes Atifete Jahjaga, e cila po qëndron për vizitë zyrtare në Itali, me ftesë të presidentit Giorgio Napolitano, në manifestimin qendror të festimit të 150-vjetorit të Bashkimit kombëtar italian ­ duke i bërë fotografi Presidentes gjatë takimit që kishte me zyrtarë të ndryshëm botërorë.

26 MARKETING / SHPALLJE TË VOGLA

E premte, 3 qershor 2011

Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria - Vlada - Government MINISTRIA E INFRASTRUKTURËS MINISTARSTVO INFRASTRKTURE MINISTY OF INFRASTRCTUR NJOFTIMI PËR KONTRATË PUNË Konform nenit 38 të Ligjit Nr. 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren Nr.2007/20 Nr. i Prokurimit: < 011 020 521 > I AUTORITETI KONTRAKTUES: <MI> II LËNDA E KONTRATËS II.1.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: <REHABILITIMI I RRUGËS ROGANËHOGOSHT> II.1.2 Lloji i kontratës dhe lokacioni:: : <PUNË>KK DARDANË II.1.3 Informacione të marrëveshjes kornizë: III INFORMACIONET LIGJORE, EKONOMIKE, FINANCIARE DHE TEKNIKE III.1.1Sigurimi i ekzekutimit <10%> IV.2 KRITERET E DHËNIES SË KONTRATËS: <çmimi më lirë> IV.3 INFORMACIONET ADMINISTRATIVE IV.3.2 Kushtet për marrjen e dosjes së tenderit: Afati i fundit për pranimin e kërkesave për dosjen e tenderit: data: 20.06.2011; koha: 8-14;00h vendi Prishtinë.Ndërtesa e Gërmisë aneks A 104 Dokumentet me pagesë: Po X Jo IV.3.3 Afati kohor për pranimin e tenderëve / kërkesave për pjesëmarrje: data :27.06.2011; koha 10:00h vendi Prishtinë. IV.3.5 Sigurimi i tenderit: < 3% e vlerës ofertuese > IV.3.8 Takimi për hapjen e tenderëve: Data:27.06.2011; koha: 10:30h vendi:Prishtinë. NENI V: INFORMACIONET PLOTËSUESE V.1 ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të parashtrojë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: (shëno adresën e plotë): Rr.Garibaldi Prishtinë. Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit Nr 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren nr. 2007/20. Versioni i plotë i Njoftimit për Kontratë është në dispozicion në: www.ks-gov.net/krpp

Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria - Vlada - Government MINISTRIA E INFRASTRUKTURËS MINISTARSTVO INFRASTRUKTURE MINISTY OF INFRASTRUCTURE OBAVESTENJE O UGOVORU RADOVI Po clanu 38 Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Br.Nabavke: MI 011 020 521 I: UGOVORNI AUTORITET : MINISTARSTVO INFRASTRUKTURE, ZGRADA GRMIJE ,I SPRAT ,KANCELARIJA BR. 104 A II: PREDMET UGOVORA;Rad II.1.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: '' Rekonstrukcija puta RoganHogosht" Vrsta ugovora: Rad II.1.3 Informacije o okvirnom sporazumu: N/A III PRAVNE, EKONOMSKE, FINANSIJSKE I TEHNICKE INFORMACIJE III.1.1 Osiguranje realizacije tendera :10 % totalne vrednosti tendera DEO IV.2 : KRITERIJUMI DODELE UGOVORA: IV.3 ADMINISTRATIVNE INFORMACIJE IV.3.2 Uslovi za uzimanje tenderskih dosijea i prekvalifikovanih dokumenata Zadnji rok za prijem zahteva za tenderski dosije: datum: 20.06.2011 vreme:8- 16;00 mesto; MI,Zgraa Grmija I sp kanc. 104 A Pristina Dokumenti sa plaanjem: Ne IV.3.3 Vremenski rok za prijem tendera ili zahteva za ucese datum :27.06.2011 vreme;10;00 mesto; MI, I sprat ,kancelaria 104 A IV.3.5 siguranje tendera ; 3% totalne vrednosti tendera . IV.3.8 Sastanak za otvaranje tendera Datum:27.06.2011 vreme:10;30 mesto:MI, zgrada Grmija ,I sprat br.104 A V.1 ZALBE Svaka zainteresovana stranka moze da preda zalbu Organu za Razmatranje Nabavki: (adresa) ulica Garibaldi ,10000 Pristina , Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Kompletna verzija Obavestenja Ugovora je na raspolaganju: www.ks-gov.net/krpp

PALUAJTSHMËRI

SHITJE

Shitete banesa 92m2 ,kati i parë dhe lokali 20m2 me podrum 80m2 në Gjakovë në Qarshin e vjetër Rr"Musa Zajmi",nr. 13 me leje ndërtimi dhe çertifikat pronësije.Tel. 044/ 116 706. (03-05.06.2011). Shitet banesa në lagjen Pejton super luksoze, kati i 3-të. Me mobile të reja, sip. 115m2. Është e lëshuar me qira, 1100 . Çmimi sipas marrëveshjes. Tel: 044/049/ 283 352 apo në e-mail: [email protected] (03-06.06.2011) Urgjentisht shiten 3 hektar tokë në magjistralen Prishtinë - Obiliq, në hyrje të Obiliqit. Me mundësi ndarje nga 1 hektar. Çmimi 800 për arë. Toka ka komplet infrastrukturën, si: rrymë, ujë, kanalizim, rruga e asfaltuar. Funksional për veprimtari biznesi. Dokumentacioni i rregullt. Vetëm oferta serioze. Tel: 044/049/ 283 352. (03-06.06.2011) Shiten 33 ari truall në Fushë Kosovë. Me infrastrukturë dhe dokumentacion të rregullt. Tel: 044/ 617 711, 049/ 275 720. (02-07.06.2011) Shiten 42 ari truall përball lagjes Marigona, me çmim 3500 /ari. Tel: 045/ 389 522, 049/ 550 244. (02-07.06.2011)

Shes banesën dydhomëshe në Prishtinë, K. Diellit, blloku 4, hyrja 5, nr. 5, kati i I-rë, në sip. prej 60m2. Me dy ballkone, ballkoni i gjatë prej 8 m, me bodrum prej 12m2. Çmimi sipas marrëveshjes. Tel: 044/ 403 694; 044/ 309 322. (02-08.06.2011) Shitet shtëpia me sip. 300m2, që gjendet buzë rrugës kryesore në Velani, Prishtinë. Gjithsej sip. 2 ari. Është e nxjerrur leja urbanistike P+B+2 për maximum 450m2. Dokumentet në rregull. Çmimi 79.500 . Tel: 044/ 115 866. (02-02.07.2011) Banesë 3 dhomëshe për shitje në L. e Spitalit, afër Vg Construction, me sip. 97m2, kati i 5-të. Banesa ka: sallon me kuzhinë, 2 dhoma gjumi, banjo, korridor, ballkon. Banesa është në ndërtim e sipër, përfundon në muajin nëntor. Çmimi 49.000 . Tel: 038/ 248 165; 044/ 245 454; 049/ 233 185. www.kosova-immobilien.com. (02-04.06.2011) Truall për shitje në Hajvali, rruga Prishtinë- Gjilan, afër pompës së benzinës e para, me sip. 3 Ari. Trualli ka të gjithë infrastrukturën komplete si: rrugë, kanalizim, ujë, rrymë. Trualli është vend ideal si për banim ashtu edhe ndërtime afariste. Çmimi 33.000 . Tel: 038/ 248 165; 044/ 245 454; 049/ 233 185. www.kosova-immobilien.com. (02-04.06.2011) Shitet lokali me sip. 300m2 në lagjen Dardania Prishtinë me infrastrukturë komplete dhe në gjendje të shkëlqyer,i gatshëm për aktivitete afariste,çmimi i

lokalit 1400/m2.Tel. 044/ 049/ 283 352. (01-03.06.2011). Shes lokalin në Dardani me sip 85m2+podrumi i shendrruar në kuzhinë me sip 45m2.Laokali shtë I përshtatshëm për çdo lloj veprimtarie (preferohet për restorant,si dhe lokalin në Ulpianë 65m2+terasa 100m2.Tel. 044/ 049/ 283 352. (01-03.06.2011). Urgjentisht shes banesën e re me leje ndertimi K.Trinave me sip. 145m2,kati i 4,çmimi 450/m2si dhe banesa 60m2 kati I 5 në qender,çmimi 50.000. 044/ 049/ 283 352. (01-03.06.2011). Shitet shtëpia në Arbëri(ish Dragodan) me sip 400m2 dhe 7 ari obor me garazhë.Shtëpia gjendet mbi Ministrinë e Shëndetësisë ne vet shumë atraktim dhe me pajme të bukur,çmimi sipas marrëveshjes.Tel. 044/ 049/ 283 352. (01-03.06.20110. Ulqin - shesim trualle në afërsi të plazhit të madh. Truallet gjenden në Gjerana, Fusha e Ulqinit, Kollomz. Pa ndërmjetsues direkt nga pronari. Tel: 00382 69132558. (01-03.06.2011) Shes vikendicen në Brezovicë, sip.75m2, çmimi i volitshëm. Ndërtim i ri, ka nxehje qendrore lidhur me kaminë. Ka dy dhoma gjumi dhe sallon + kuzhinë. Tel: 044/049/ 163 199. (01-06.06.2011)

Shes 12 ari truall në Veterrnik. Trualli gjendet prapa Gorenjës, 200 m. Urbanizimi është i kryer, ka rrugë, kanalizimi, ujësjellësi dhe rryma. Ka mundësi ndarjeje në parcela, sipas dëshirës. Tel: 044/049/ 163 199. (01-06.06.2011) Shiten troje në lagjen Emshiri, 300 m afër shkollës. Me infrastrukturë dhe dokumentacion të rregulluar. Tel: 044/ 333 443. (01-06.06.2011) Shes oborre 2 x 4 ari në Veterrnik, mes lagjes "038" dhe "Marigona". Tel: 044/ 275 976. (31-07.06.2011) Banesë 2 dhomëshe për shitje në L. K. e Diellit II, te banesat e bardha, me sip. 65m2, kati i 3-të. Banesa ka: sallon, kuzhinë, 1 dhome gjumi, shpajz, banjo, korridor, ballkon, komplet e rinovuar dhe shitet me mobile. Banesa ka afër sh.f. Iliria, qerdhen e fëmijëve, parking të mjaftueshëm. Çmimi 62.000 . Tel: 038/ 248 165, 044/ 245 454, 049/ 233 185. www.kosova-immobilien.com. (31-02.06.2011) Shitet banesa në B. e Diellit afër Qendrës Tregtare, kati I, 85m2, 110.000 . Tel: 045/ 40 12 12, 045/ 246 122. (30-04.06.2011) Shitet banesa në Dardani afër bulevardit B. Klinton, kati IV, 55m2, 72.000 . Tel: 045/ 40 12 12, 045/ 246 122, 049/ 41 31 58. (30-04.06.2011)

E premte, 3 qershor 2011

SHPALLJE TË VOGLA 27

sipërfaqe prej 85.5m², 53m² - lagja Bregu i Diellit. Shiten gjithashtu edhe 5 troje në magjistralen Ferizaj ­ Shkup para autosallonit Mita. Çmimi sipas marrëveshjes, bëjmë ndërrim. Tel: +377 44 500 866, +377 44 721 092. (05-05.06.2011) BLERJE Blej banesë nga pronari, në të gjitha lagjet e Prishtinës. Tel: 044/ 755 859, 045/ 40 12 12, 045/ 24 61 22, 049/ 41 31 58. (30-04.06.2011) me gjumi nje dhome dite dhe kuzhine çmimi 300.Tel: 044/301-283 (01-03.06.2011). Lëshoje me qira 3 banesa:një në Qafë,një në Dragodan dhe një te Sllovenia Sporti.Tel. 044/ 445 803,049/ 643 293,[email protected] (01-05.06.2011). Lëshoj me qira banesa të reja të mobiluara në tersi. Banesat posedojn nga 1 dhomë gjumi,dhomë dite dhe kuzhinë. Lëshoj me qira banesë në Tophane e mobiluar me 2 dhoma gjumi,dhomë dite dhe kuzhinë,çmimi 250.Tel. 044/ 049/ 283 352. (01-03.06.2011). LËSHOHEN Lëshoj me qira banesën në katin e parë afër shkollës së mesme të muzikës më Prishtinë e mobiluar,rinovuar. Banesa ka 2 dhoma të fjetjes,trap ezari,kuzhinë,shpajz, podrum dhe lëshohet për afat më të gjatë për ndërkombëtar ose çift vendon. Tel. 038553 173, 044/ 116 706. (03-05.06.2011). Lëshohet banesa me qira në katin e 10-të, në Kurriz. E mobiluar komplet, 3 dhomëshe, lifti punon. Vetëm për familjar, të punësuar. Çmimi 250 . Tel: 044/ 256 552. (03-06.06.2011) Lëshoj me qira banesën në qendër të Prishtinës, me dy dhoma gjumi, sallon, kuzhinë, e mobiluar ekstra. Banesa lëshohet për ndërkombëtar dhe vendor. Çmimi 300 . Tel: 044/ 641 796; 049/ 454 351. (03-06.06.2011) Lëshohet me qira banesa në Bregun e Diellit te ambulanta, ndërtesat e kuqe, e mobiluar komplet. Për familjar dhe të punësuar. Tel: 044/ 851 355. (03-06.06.2011) Lëshoj me qira banesë te Termokosi në katin e parë përball Viktorisë. Tel. 044/ 710 067,044/ 466 680. (02-04.06.2011). Lëshoj me qira banesë. Preferohen vetëm studente,punëtore(femra). Tel. 044/ 451 195,044/ 278 182. (02-04.06.2011). Lëshoj garsonierë me qira. Gjendet afër shkollës së mesme teknike "28 Nëntori", në Prishtinë. Tel: 044/ 361 835. (02-04.06.2011) Lëshoj me qira dy dhoma, me hyrje të veçantë, të mobiluara. Lagja Bregu i Diellit. Tel: 038/ 220 692, 044/ 605 340. (02-05.06.2011) Lëshoj me qira garsonierën te Sllovenia Sporti me çmim 230. Tel. 044/ 641 796,049/ 454 351. (01-03.06.2011). Lëshojme banese me qira ne Bregun e Diellit e mobiluar ne tersi banesa posedon nje dhome gjumi nje dhome dite dhe kuzhine,çmimi 250.Leshojme banese me qira ne Darani nje dhome gjumi nje dhome dite dhe kuzhine,çmimi 250. Leshojem banese me qira te parku i qytetit e mobiluar ne tersi nje dhoLëshoj me qira banesë në lagjen Pejton te Bistro Bar. Banesa ka: sallon, dhomë gjumi, kuzhinë, banje, ballkon, ekstra e mobiluar. Ka pamje të mirë. Çmimi 500 . Tel: 044/ 641 796, 049/ 454 351. (01-04.06.2011) Lëshoj me qira katin e shtëpisë (80m2) në formë banesës dydhomëshe. Me hyrje, oborr dhe vend parkim të veçantë. Shtëpia gjendet në lagjen e Spitalit, 400 m larg selisë së Eulex-it nga kalon vija e autobusëve 3A. Tel: 044/ 208 133. (01-03.06.2011) Lëshoj 2 banesa me qira: njëra në 1 dhomëshe dhe 3 dhomëshe, të mobiluara dhe në gjendje shumë të mirë. Me çmim të volitshëm, drejtpërdrejt prej pronarit. Tel: 044/ 690 841. (01.06.2011) Lëshoj banesën me qira në Bregun e Diellit, dhe një në Ulpianë, një në lagjen Aktash. Banesat janë të mobiluara. Tel: 044/049/ 163 199. (01-06.06.2011) Lëshoj lokalin me qira në Prishtinë te Grandi, prapa kafiterisë Metro. Lokali ka 35m2. I përshtatshëm për ordinancë, përfaqësi, etj. Tel: 044/ 248 762. (01-06.06.2011) Lëshoj banesën me qira, 3 dhoma, 60m2, kati i 7-të. Lagja Kalabria. Çmimi 225 . E lirë prej datës 01.06.2011. Tel: 044/ 844 562. (01-03.06.2011) Lëshoj banesë me qira në Dardani, afër restorant Dubrovnikut. Banesa ka 2 dhoma dhe kuzhinën me të gjitha elementet. Vlen për familjar. Tel: 044/ 306 858. (01-03.06.2011) Lëshoj banesën me qira në Bregun e Diellit te banesat e bardha, blloku 13, hyrja 1. Rr. "Xheladin Hana". Tel: 044/ 917 347. (31-05.06.2011) Lëshoj banesën me qira në Ulpianë ne rrugën kryesore, 75m2, kati I, çmimi 400 . Tel: 044/ 755 859, 045/ 401 212, 045/ 246 122, 049/ 41 31 58. (30-04.06.2011) Lëshoj me qira banesën e cila gjendet përball Bibliotekës Kombëtare në Rr"Agim Ramadani".Përparësi kanë familjare ose vajzat me çmim 300.Tel. 044/ 103 891,044/ 879 414. (30-04.06.2011). Lëshohen me qira 3 banesa, 2 banesa janë me nga 65m2 dhe 1 banesë 200m2. Banesat gjenden në lagjen Arbëria në qendër, me çmim 250-500 . Tel: 044/ 351 033. (28-06.06.2011) KËRKOHEN Kërkoj bashkëbanues (m).Banesa gjendet tek Bulevardi"Bill Kllinton" Dardani.Tel. 044/ 965 772. (03.06.2011). Kërkoj shtëpi me qira për një familje ndërkombëtare, për afat të gjatë. Lagjet: Taslixhe, Tokbashqe, Sofali, Velani. Shtëpia duhet të ketë: kati i parë, sallon të madh, 3-4 dhoma të fjetjes + oborr dhe të jetë e veçantë. Çmimi deri 800 . Tel: 044/049/ 283 352. (03-06.06.2011) Kërkoj banesë dhe shtëpi me qera në të gjitha lagjet e Prishtinës për vendorë dhe ndërkombëtarë, për periudhë afatgjate.Tel. 045 284 949. (02-11.06.2011). Urgjentisht kërkoj banese me qita per nje familje deri ne 300lagjet e preferuara: Ulpiane, Dardani, te Parku i Qytetit Tel:044/670-608 (01-03.06.2011). Urgjendtisht kërkoj banesë me qira për një femer nderkombëtare.Lagjet e preferuara janë :Qender,Ulpianë,Dardani,parku i qytetit. Banesa duhet të jetë 1,2,3 dhoma gjumi me kushte të mira,çmimi sipas marrëveshjes.Tel. 044/ 049/ 283 352. (01-03.06.2011). Urgjentisht kërkoj banesë me qira për një çift ndërkombëtar. Banesa duhet të jetë me 1, 2 ose 3 dhoma gjumi dhe të ketë kushtet e mira. Çmimi 350 - 400 . Lokacioni: Qendra, Sll. Sport dhe në Qafë. Tel: 044/ 641 796; 049/ 454 351. (01-04.06.2011) Kërkoj banesa me qira, për një shtetas të huaj dhe për një shtetas kosovar. Lagjet e preferuara: Ulpianë, Sll. Sport dhe Dardani. Madhësia dydhomëshe dhe njëdhomëshe. Tel: 044/049/ 163 199. (01-06.06.2011)

Agj. "Omega'', bënë ndërmjetësimin në shitjen dhe qiradhënien e banesave, shtëpive, trojeve, lokaleve afariste. Po ashtu pranon ofertat tuaja për shitje dhe qiradhënie. Tel: 044/ 755 859, 045/ 40 12 12, 045/ 246 122, 049/ 41 31 58 dhe 038/ 22 66 78. www.omega-ks.com, [email protected] Adresa: Rr. Rrustem Statovci nr. 7 (te sll. sporti). (30-04.06.2011) Shitet trualli 4 ari në lagjen Sofali me një pozitë të veçantë për ndërtim, afër rrugës kryesore ari. Trualli posedon infrastrukturë komplete, është në një pozitë të veçantë për banim. Tel: 044/ 933 747, 049/ 41 31 58. (30-04.06.2011) Shes banesë në Aktash 80m2, kati i 8-të, ka dy dhoma gjumi dhe dhomë dite, e mobiluar. E pa përdorur fare, ndërtim i vjetër, me çmim të volitshëm. Tel: 044/049/ 163 199. (29-03.06.2011) Shes 2 vikendica në Brezovicë, me sip. 170m2 dhe truall 4.7 ari. Vikendicat kanë ngrohje qendrore, të mobiluara, me ujë 24 orë dhe rrymë. Të rregulluara me standard të lartë. Tel: 044/049/ 163 199. (29-03.06.2011) Shes banesë në Arbëri (ish Dragodan), Prishtinë, me sip. 66.39m2, kati i II-të. Banesa gjendet përball restorant "Adria". Tel: 044/ 186 307. (28-06.06.2011) Shes banesën 2 dhomëshe në lagjen Ulpiana, përball shtëpisë së shëndetit, kati i 4-të, lindje-përendim, me çmim sipas marrëveshjes. Informatat pas orës 16:00, ndërsa vikendeve tërë ditën. Tel: 038/ 558 785, 044/ 106 078, 044/ 307 960. (25-03.06.2011) Shes banesë në Ulpianë, afër Spitalit. E përshtatshme për banim ose ordinancë, ose laborator. Tel: 044/ 153 590. (25-09.06.2011) Shitet banesa 65+12m2=77m2 në lagjen Bregu i Diellit 2, te banesat e bardha. Banesa ka 2 dhoma gjumi, 1 dhomë dite, 1 banje, 1 kuzhinë me trapezari, 1 shpajz, 1 ballkon. E mobiluar dhe bërë remont në tërësi. Çmimi 80.000 . Tel: 044/ 114 124. (24-03.06.2011) Shes banesën 96.4m2, kati i 3-të, me parking të përbashkët banesorë, me pamje nga dielli. Çmimi i arsyeshëm dhe i negociushëm. Shitet me ose pa mobile. Kodra e Diellit 2, banesat e Novosellëve. Tel: 044/049/ 167 787. (24-03.06.2011) Agj. për Patundshmëri Kosova Immobilien, bënë ndërmjetësim në shitblerje dhe qiradhënie, si: banesa, shtëpi, troje, lokale afariste, etj. Gjithashtu nëse keni pronë për të shitur apo për qiradhënie, ju ftojmë për bashkëpunim. Tel: 038/ 248 165, 044/ 245 454, 049/ 233 185. E-mail: [email protected] net, www.kosova-immobilien.com. (10-10.06.2011) Shiten 3 banesa, një me sipërfaqe nga 117m², si dhe dy banesa me

ME QËRA

VETURA TË NDRYSHME

Egzoni: i njoftojmë të gjithë të interesuarit se i bëjmë rregullimin e vizave Sllovene. Viza është vizë pune 1 vjeçare. Të gjithë të interesuarit mund të paraqiten çdo ditë nga ora 09-15. Tel. 038/ 545 232,049/ 530 838. Prishtinë. (01-01.07.2011).

D.P.Z. RAYAN, ofron ofertë speciale për muajin qershor-korrik. Bëjmë larjen e të gjitha rrobave: jorgan, qebe, mbulesave, (për vetëm 0.30 kg). Adresa: Ulpianë te Fontana (Prishtinë). Tel: 045/ 331 970. (31-10.06.2011)

Sport

redaktor: Valdet Hasani e-mail: [email protected] tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

28

E premte, 3 qershor 2011

Torino mund ta shesë Xhemajlin

Torino mund ta shesë gjysmën e kartonit të Blerim Xhemajlit, të cilin e posedon në bashkëpronësi me Parmën. Drejtori sportiv i klubit nga Serie B italiane, Gianluca Petrachi ka bërë të ditur se për momentin nuk kanë arritur oferta, por që deri në fund të afatit kalimtar të verës mund të ndodhë gjithçka. "Askush nuk na ka kontaktuar për gjysmën e kartonit të Xhemajlit, as Genoa. Mirëpo, në të ardhmen mund të ndodhë gjithçka. Asgjë nuk është e pamundur. Nga tash e deri në muajin gusht mund të ndryshojnë shumë gjëra", tha Petrachi për uebfaqen italiane, pianetagenoa1893.net. Për mesfushorin shqiptar, interesim kanë shfaqur Napoli dhe Genoa, por nuk mbetet prapa as Udinese. 25-vjeçari thotë se ndihet mirë në Parma, me të cilën ia doli të mbetet në Serie A, por kur është në pyetje një skuadër si Napoli apo Udinese, që do të luajnë në Ligën e Kampionëve, gjërat mund të ndryshojnë.

NA DEMTUAN EDHE TE

Me këmbë në tokë

Fitorja e fundit ndaj Bjellorusisë e ka rritur motivin në Kombëtaren e Shqipërisë para ndeshjes së radhës kualifikuese për `Euro 2012' të 7 qershorit ndaj Bosnjës dhe Hercegovinës. Me fitore ndaj bjellorusëve, shqiptarët i kanë shtuar gjasat për t'u kualifikuar në Evropian. Andaj, disa nga djelmoshat e Josip Kuzes, por edhe vetë kroati, deri më tani disa herë kanë deklaruar se do të mundohen ta mposhtin si mysafirë edhe Bosnjën e Hercegovinën, për ta bërë edhe një hap tjetër të madh drejt Ukrainës dhe Polonisë. Pra, në njëfarë mënyre, kuqezinjtë ia kanë vënë vetes objektiv fitoren ndaj boshnjakëve. Mirëpo, disa lojtarë më me përvojë të reprezentacionit shqiptar, të enjten kanë tentuar ta zbusin këtë objektiv. Ata kanë thënë se në Bosnjë dhe Hercegovinë duhet shkuar me `këmbë në tokë'. Sipas tyre, ekipi shqiptar nuk guxon të ngarkohet shumë psiqikisht me kësi lloj objektivash para një ndeshjeje shumë të vështirë, ndaj një kundërshtari të fortë, siç është ekipi boshnjak, i cili përbëhet me disa lojtarë që kanë emër në Evropë. "Bosnja do të luajë në fushën e saj dhe nuk duhet ngarkuar ekipi ynë me presionin e fitores", ka thënë të enjten portieri kosovar i kuqezinjve, Arjan Beqaj. Njëjtë si Beqaj është shprehur edhe mesfushori tjetër me përvojë, Koldian Duro. "Do ta quaja si ndeshje të radhës dhe jo të mendojmë se është ndeshje përcaktuese. Duhet ta përgatisim me qetësinë e duhur këtë ndeshje", është shprehur 33-vjeçari, i cili pati shënuar golin e Shqipërisë në ndeshjen e parë të zhvilluar në Tiranë ndaj Bosnjës dhe Hercegovinës (1:1). Kuqezinjtë nga e marta e kaluar po stërvitin bashkërisht për sfidën e tyre të radhës që do ta zhvillojnë më 7 qershor në Zenicë, ndaj boshnjakëve.

Trajneri i Prishtinës, Ramiz Krasniqi dënimin ndaj gjyqtarit Muhedin Ferati e konsideron si shumë të vonshëm. Ai vazhdon ta akuzojë Feratin, por edhe tre referë të tjerë, për të cilët thotë se gjatë këtij kampionati punuan me të madhe në favor të Hysit dhe në dëm të skuadrës së tij. Krasniqi bën thirrje që njerëzit e korruptuar të largohen nga futbolli kosovar.

Valon Konushevci

[email protected]

Twente refuzon Duisburgun për Kastratin

Twente nuk e ka pranuar ofertën e MSV Duisburgut për Flamur Kastratin. Klubi gjerman ia ka vënë syrin 19-vjeçarit, por nënkampioni holandez e ka konsideruar të ulët ofertën që e pranoi, shkruan uebfaqja holandeze, soccerneës.nl. Kastrati, i cili konsiderohet si njëri prej talentëve më të mëdhenj të futbollit norvegjez, pasi ka pasaportë të shtetit skandinav, ka luajtur në gjashtë muajt e fundit në Gjermani, me ekipin nga Bundesliga 2, VfL Osnabruck. Futbollisti i ri kosovar impresionoi me paraqitjet e tij. Ai zhvilloi 16

ndeshje dhe shënoi 4 gola. Sulmuesi i shkathtë ka kontratë me Twenten deri në qershor të vitit 2012. Përpos Duisburgut dhe Osnabruckut, interesim për Kastratin ka shfaqur edhe skuadra tjetër nga liga e dytë gjermane, Energie Cottbus dhe klubi austriak Rapid Wien.

Prishtinë, 2 qershor -- Muhedin Ferati të mërkurën u dënua me pesë ndeshje mosreferim nga Komisioni profesionist i gjyqtarëve. Referi nga Istogu ishte shumë i përfolur në etapën e tretë të këtij kampionati. Ai vazhdimisht akuzohej nga trajnerët e disa klubeve, të cilët pohonin se Ferati po i ndihmon Hysit të stoliset me titullin e kampionit. Krejt në fund, gjyqtari kontraverz mori një dënim prej pesë ndeshjeve mosreferim, pasi u konstatua se në ndeshjen shumë të rëndësishme të xhiros së 31-të mes Hysit e Besës (1:0), u kishte dhënë vendasve penallti të paqenë. Ai vendim i Feratit bëri që ­ dy xhiro pa përfunduar kampionati ­ Hysi t'i afrohet shumë afër titul-

lit të kampionit, dhe njëkohësisht shpresat e Prishtinës thuajse morën fund. Andaj, prishtinasit konsiderojnë se Ferati, bashkë me tre referë të tjerë, ua humbën gjasat për ta fituar titullin e kampionit, derisa Hysin e cilësojnë si lider të pamerituar. "Tre-katër referë vazhdimisht kanë punuar në favor të Hysit dhe në dëm të Prishtinës. Sidomos prej xhiros së 23-të e këndej, ata kanë punuar me të madhe në favor të Hysit dhe në dëm të Prishtinës", deklaroi për Express, trajneri i Prishtinës, Ramiz Krasniqi, por pa dashur t'i cekë me emra referët në fjalë. Prandaj, bardhekaltrit nuk iu kanë gëzuar fort këtij dënimi ndaj Feratit, të cilin e vlerësojnë si shumë të vonshëm. "Ai vendim i tij në ndeshjen mes Hysit e Besës është parë qartë nga çdokush, me ç'rast

u zbulua ai. Por, a mund t'i paramendoni sa shumë e shumë raste të tjera nuk janë zbuluar apo ndoshta qëllimisht nuk janë zbuluar. U dënua në fund, kur ndeshja vendimtare ka përfunduar. E, çka tash...?. Është tepër e dëmshme që ai u zbulua kur kampionati thuajse përfundoi", thotë ai. Duke e kontestuar fuqishëm pozitën e parë të Hysit, Krasniqi thotë se kampionati i sivjetmë është për t'u harruar sa më shpejt. "Kështu, ky kampionat `shkoi posht'. Tashmë po zhvillohet `shkel e shko', sa për të përfunduar. Ky kampionat është për t'u harruar sa më shpejt", shtoi Krasniqi. Sipas tij, FFK-ja duhet t'i bëjë urgjentisht disa reforma. Ai thotë se njerëzit e korruptuar duhet të largohen nga Komisionet e FFKsë dhe në përgjithësi nga futbolli kosovar, i cili realisht edhe ashtu

E premte, 3 qershor 2011

SPORT

29

Gameiro synon Spanjën

Sulmuesi i Lorientit, Kevin Gameiro ka theksuar se është i gatshëm të transferohet në Valencia gjatë verës, pavarësisht ofertës prej 10 milionë funtesh nga klubi anglez, Newcastle United. Gameiro ka pranuar se i pëlqen Spanja dhe ka dëshirë të vazhdojë karrierën në La Liga. "Vendimin për klubin tim të ardhshëm do ta marr më vonë, me gjasë pas ndeshjeve ndërkombëtare. Më pëlqen Spanja, ata luajnë mirë me top dhe kjo iu përshtatet karakteristikave të mia", tha Gameiro për mediet franceze.

Higuain mbetet në Real

Babai i Gonzalo Higuainit ka mohuar spekulimet se sulmuesi i Real Madridit mund të transferohet në Juventus, gjatë afatit kalimtar të verës. Ylli argjentinas është sulmuesi më i ri që ka filluar të spekulohet për kalim te Bianconerët. Pas Karim Benzemës, Carlos Tevezit dhe Sergio Agueros, Higuain është përmendur si objektiv i ri i Juventusit. "Shumë klube e pëlqejnë birin tim. Juventus është njëri prej ekipeve më të rëndësishme në Evropë, por askush nga ne nuk ka biseduar me ta. Gonzalo dëshiron të mbetet në Spanjë me Real Madridin", tha Jorge Higuain për Tuttosport.

E TJERET

Kosova (P) e ka shkruar emrin e saj në histori të futbollit të femrave në Kosovë. Prishtinaset janë shpallur kampione, në kampionatin e parë të femrave të mbajtur në vend. Përfaqësuesja e futbollit të femrave në Kosovë, Vjollca Krasniqi ndihet e kënaqur me rrjedhën e kampionatit. Ajo pret masivizim të futbollit të femrave, por e pranon se kushtet në të cilat luajnë vashat kosovare janë mjaft të vështira.

Moral Pozhegu

[email protected]

Kosova (P) shkruan historinë

është në gjendje tepër të rëndë në çdo pikëpamje.

Krasniqi: Dënoni simuluesit

Në ligat evropiane, federatat përkatëse i dënojnë futbollistët kur ata simulojnë gjatë ndeshjeve të futbollit, pasi t'i shikojnë pamjet filmike. Por, kjo nuk po praktikohet fare në futbollin kosovar. Gjyqtari Muhedin Ferati u dënua me pesë ndeshje mosreferim, pasi i kishte dhënë penallti të paqenë Hysit në duel me Besën (1:0). Por, nuk u dënua fare mesfushori i Hysit, Mentor Zhdrella, i cili kishte simuluar në atë rast, duke përfituar penallti, nëpërmjet së cilës edhe e çoi Hysin pranë titullit të kampionit, derisa Prishtinës thuajse ia humbi të gjitha shpresat. Andaj, kryetrajneri i prishtinasve, Ramiz Krasniqi çuditet me faktin se pse në Kosovë nuk dënohen lojtarët që po simulojnë, e që realisht nuk janë të pakta ato raste. "Me rregulla të UEFA-s e FIFA-s, ku ne po mendojmë të inkuadrohemi, simuluesit dënohen. Ato rregulla respektohen në të gjithë Evropën. Edhe ne, rregulloret i kemi të hartuara në përputhje me ato të UEFA-s, por në këtë rast nuk po zbatohen. Simuluesit duhet dënuar", tha Krasniqi.

Prishtinë, 2 qershor -- Kosova e Prishtinës e ka shkruar historinë në futbollin e femrave në Kosovë duke u shpallur kampion në kampionatin e parë të mbajtur në vend. Prishtinaset ishin të pa konkurrencë, duke i fituar të gjitha ndeshjet që i zhvilluan këtë sezon, të fundit dje, kur e mposhtën Vizionin, 5:4. Përpos tyre, në ligën e parë të Kosovës morën pjesë edhe nënkampioni Prishtina, pastaj Trepça '89, Vizioni, Malisheva, Llapi, Jakova e Kaçanikasja. Përfaqësuesja e futbollit të femrave në Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Vjollca Krasniqi ndihet mjaft e kënaqur me rrjedhën e këtij edicioni, i cili u mbyll të enjten. "Duke e marrë parasysh se është kampionati i parë, jemi të kënaqur me pjesëmarrjen dhe me nivelin e klubeve. Kushtet nuk kanë qenë kushedi sa të mira, pasi që klubet e femrave nuk kanë terrene te veta dhe janë të detyruara të luajnë në stadiume të meshkujve. Kampionati në përgjithësi ka qenë i rregullt, edhe pse ka munguar

sponsorizimi. Duhet cekur se Federata i ka hequr disa prej shpenzimeve të klubeve, siç është referimi", theksoi Krasniqi për Express. Në këtë kampionat kanë marrë pjesë 8 klube, por ajo beson se ky numër do të rritet, që nga sezoni i ardhshëm. "Ka interesim dhe besoj se sezonin tjetër do të garojnë më shumë klube. Qytete të rëndësishme si Peja, Prizreni, por edhe të tjerat si Besiana, Kaçaniku e Malisheva, mund t'i bashkohen ligës me klubet e tyre", vazhdoi ajo. Sipas Krasniqit, nëse në Kosovë futbollistet do të kishin kushte më të mira, ato do të arrinin suksese në rajon, pasi kualiteti nuk u mungon. "Unë i përgëzoj ato që nuk u dorëzuan për asnjë çast, duke punuar edhe në kushtet më të vështira", përfundoi Krasniqi.

Sopi: Nuk kishim konkurrencë

Trajneri Ilir Sopi pati merita të veçanta për shpalljen kampion

të Kosovës së Prishtinës. Ai i udhëhoqi prishtinaset drejt sukseseve të njëpasnjëshme, mirëpo është i brengosur për kushtet në të cilat gjendet futbolli në Kosovë, posaçërisht ai i femrave. "Sa i përket rrjedhës së kampionatit, mund të them se ka funksionuar disi, ka qenë i rrjedhshëm. Por, nevojitet punë e madhe, e ku barra kryesore u bie klubeve. Futbolli i femrave gjendet në kushte të mjerueshme, është kot të merresh me futboll sot në Kosovë", deklaroi Sopi. - "Unë e drejtoj një skuadër cilësore, ku prijmë në të gjitha aspektet, ekipore dhe individuale. Në Kosovë nuk kemi konkurrencë, por ne gjithmonë mundohemi që ta ndërtojmë një skuadër për të luajtur në Evropë", vazhdoi ai. Sopi beson se Kosova (P) do t'i vazhdojë sukseset edhe në sezonet e ardhshme. Ai personalisht nuk është i vendosur nëse do të qëndrojë më në këtë klub, ngase

tregon se ka oferta nga klubet shqiptare. Ndër të tjera, ai është edhe trajneri i parë (ndihmëstrajner) i Kombëtares shqiptare për femra, e cila udhëhiqet nga selektori Altin Rrakli. Rrugën e tij te kuqezinjtë e kanë ndjekur edhe 11 futbolliste nga Kosova, shumica prej tyre nga Kosova (P). "Pasi Kosova nuk e pa të udhës të më emërojë trajner, një gjë të tillë e bëri Shqipëria, ku jam trajneri i parë. Ky është një nder i madh që më është bërë. Ndër të tjera, janë gjashtë futbolliste të Kosovës (P) që e përfaqësojnë Shqipërinë", tha në fund Sopi. Kosova e Prishtinës është ekipi më i organizuar në futbollin e femrave, pas luftës. Ky ekip ka funksionuar vazhdimisht dhe ka luajtur me ekipe të huaja, edhe kur nuk ekzistonte liga e femrave në vend. Andaj, puna prej një dekade iu shpërblye klubit nga Prishtina, që e fitoi titullin e kampionit me plot meritë.

Xhaka, titullar ndaj Anglisë?

Granit Xhaka mund të luajë nga minuta e parë për Zvicrën, në ndeshjen e saj kualifikuese për `Euro 2012', të cilën do ta zhvillojë të shtunën kundër përfaqësueses së Anglisë. Mediat zvicerane kanë raportuar se selektori i ekipit helvetik, Ottmar Hitzfeld është ndarë i kënaqur me formën aktuale të mesfushorit kosovar, pas stërvitjeve disaditore, të cilat kjo skuadër i përfundoi të enjten. 18-vjeçari i Baselit ndihet i gatshëm për të debutuar me këtë përfaqësuese, nëse i jepet rasti nga trajneri gjerman. "Natyrisht, unë dëshiroj të luaj. Por, nëse kjo nuk ndodh, nuk do të ishte fundi i botës. Unë jam falënderues vetëm për faktin që jam ftuar në Kombëtaren A", ka thënë Xhaka për portalin e njohur zviceran, blick.ch. Përpos Xhakës, në ndeshjen e Wembleyt pritet që për Zvicrën nga minuta e parë të luajnë edhe dy futbollistët e tjerë kosovarë, Valon Behrami dhe Xherdan Shaqiri. Kurse, dy lojtarët e tjerë shqiptarë të ekipit helvetik, Admir Mehmedi dhe Blerim Xhemajli mund të inkuadrohen nga bankina e rezervistëve.

30

SPORT

E premte, 3 qershor 2011

Podolski nuk largohet nga Kolni

Sulmuesi Lukas Podolski ka mohuar spekulimet se do të largohet nga Kolni gjatë verës. 25-vjeçari thuhej se mund të kalojë te klubi italian, Roma. Mirëpo, Podolski ka insistuar se nuk dëshiron të largohet nga klubi i tij aktual. "Do të mbetem në Koln. Ky do të jetë klubi im edhe në të ardhmen, si futbollist, trajner ose president", tha Podolski për të përditshmen gjermane, Bild. Podolski e filloi karrierën në Koln, para transferimit në Bayern Munich, më 2006, ndërsa tri vjet më vonë u rikthye në klubin e tij të fëmijërisë.

Lucho braktis Marseillen

Mesfushori i Olympique Marseille, Lucho Gonzales ka njoftuar klubin se dëshiron të largohet gjatë verës. Gonzales 30 vjeç ka shënuar tetë gola në 36 paraqitje në Ligue 1 për Marseillen, këtë sezon, por është përcaktuar të largohet nga Stade Velodrome. Malaga, Milan dhe Roma spekulohet se janë të interesuara për argjentinasin, i cili ka edhe dy vite në kontratën e tij aktuale me Marseillen. "Lucho mund të gjejë një zgjidhje deri në fund të qershorit", tha presidenti i Marseilles, Jean-Claude Dassier për L'Equipe.

VAZHDON RRUGETIMI PER EURO 2012

Edhe Reali do ta mposhtte Man Utd-in

Iker Casillas beson se Real Madridi do ta mposhtte Manchester Unitedin, nëse do të takoheshin në finalen e Ligës së Kampionëve. Gjiganti madrilen vetëm e përcolli ndeshjen derisa kampioni i Anglisë u mposht bindshëm 3-1 nga rivali i tyre kryesor, Barcelona, në finalen e fundjavës së shkuar në Wembley. Gjiganti katalon kishte eliminuar Real Madridin në gjysmëfinale të garës si dhe i mposhti ata në garë për titull në La Liga. Mirëpo, rezultati i finales në Ligën e Kampionëve ka përforcuar besimin e Casillasit se dy ekipet e para të Spanjës janë më të mirat në Evropë. "Nëse Real Madridi do të ishte në finale të Ligës së Kampionëve, do të kishim fituar kundër Manchester Unitedit. E kam ditur se fituesi i gjysmëfinales Real Madrid Barcelona do të fitojë garën. Ne jemi dy ekipet më të forta në Evropë", tha Casillas për të përditshmen sportive spanjolle, Sport. Reali nxori një formë të hakmarrjes ndaj Barcelonës, duke e mposhtur në finale të Copa del Rey.

Superfuqitë evropiane Italia, Gjermania, Franca dhe Anglia zhvillojnë ndeshjet e tyre të radhës të fushatës kualifikuese për Euro 2012, në kërkim të sigurimit të pjesëmarrjes në garën në Ukrainë dhe Poloni. Zvicra e përbërë nga pesë futbollistë shqiptarë, paraqitet në Wembley kundër skuadrës së Fabio Capellos.

Gjermania duhet të ruajë ftohtësinë përballë presionit në kërkim të fitores së gjashtë nga po aq ndeshje kualifikuese për Euro 2012, kundër Austrisë, të premten, sipas mbrojtësit Holger Badstuber. Përcjellës të Spanjës më 2008, gjermanët janë njëra prej skuadrave gjigante në angazhim, pas përfundimit të sezonit në kampionatin shtetëror. Ekipi i Joachim Loewit kryeson në Grupin A, me 15 pikë dhe Badstuber ka thënë se është koha që Gjermania të fitojë një tjetër titull kontinental në Poloni dhe Grupi A Kazakistani-Azerbajxhani Austria-Gjermania Belgjika-Turqia Grupi B Rusia-Armenia Sllovakia-Andorra Maqedonia-Rep.e Irlandës Grupi C Ishujt Faro-Sllovenia Italia-Estonia

Ukrainë, vitin e ardhshëm, pas triumfeve më 1972 dhe 1980, nën flamurin e Gjermanisë Perëndimore dhe 1996 si shtet i bashkuar. "Mendoj se ndeshja në Vjenë kundër Austrisë do të jetë një përballje e fortë. Ata do të jenë të motivuar për të marrë pikë kundër Gjermanisë, por ne duhet të qëndrojmë të qetë. I dimë kualitetet tona dhe nëse luajmë mirë, do të kemi rast për të fituar atje", tha Badstuber. Në Grupin G, liderët Anglia dhe Mali i Zi janë nikoqirë të shtunën kundër Zvicrës dhe Bullgarisë. Përfaqësuesja zvicerane ka filluar të bëhet një minikombëtare shqiptare. Selektori Ottmar

Hitzfeld, në ekipin helvetik ka ftuar edhe dy futbollistë shqiptarë; sulmuesin e Zurichut, Admir Mehmedin dhe mesfushorin e Baselit, Granit Xhakën. Përveç Mehmedit dhe Xhakës, në listën e trajnerit gjerman janë edhe Valon Behrami, Blerim Xhemajli dhe Xherdan Shaqiri. Në Grupin D, Franca synon t'i hakmerret Bjellorusisë, të premten, për humbjen 1-0 në Minsk. Ekipi i Laurent Blancut u rikthye nga ajo disfatë me katër fitore të njëpasnjëshme dhe kryeson grupin me 12 pikë nga pesë ndeshje, para Bjellorusisë që i ka tetë. Portugalia po ashtu kërkon hakmarrjen, kur pret Norvegjinë në Lisbonë, të

shtunën, pas humbjes 1-0 në Oslo. Fitorja për ekipin e Paulo Bentos do të anulojë epërsinë prej tri pikëve të Norvegjisë, në krye të tabelës. Në Grupin B, Sllovakia, Rusia dhe Irlanda janë të barabartë në 10 pikë dhe do të kërkojnë krijimin e një epërsie në krye kundër Andorrës, Armenisë, respektivisht Maqedonisë. Në Grupin C, Italia pret Estonin si lidere me pesë pikë epërsi ndaj Sllovakisë dhe Serbisë. Edhe pse Italia nuk mund të sigurojë kualifikimin e drejtpërdrejtë, fitorja në stadiumin Alberto Braglia në Modema do të mbante Azzurrët në rrugë të mirë drejt fitimit të grupit.

15:00 20:35 20:45

Grupi D Rumania-Bosnja e Hercegovina20:00 Bjellorusia-Franca 20:50 Grupi E Moldavia-Suedia San Marino-Finlanda Grupi F Kroacia-Gjeorgjia Letonia-Izraeli Greqia-Malta

Grupi G Anglia-Zvicra Mali i Zi-Bullgaria Grupi H Islanda-Danimarka Portugalia-Norvegjia Grupi I Lihtenshtajni-Lituania

17:45 20:30

17:00 20:15 21:30

20:30 20:30

20:45 22:00

19:30 20:45

20:00 18:30 20:30

19:30

Mbylleni gojën dhe luani futboll

Sulmuesi i Arsenalit, Robin van Persie ka bërë kritika të ashpra ndaj Kombëtares spanjolle dhe rivalit të Premierligës, Chelsea duke thënë se e ka "vështirë të kuptojë" presionin e tyre të vazhdueshëm ndaj gjyqtarëve. Arsenali u eliminua nga Barcelona në rrethin e dytë të garës në Ligën e Kampionëve, ku Van Persie u përjashtua me karton të kuq. "Futbollistët spanjollë gjithmonë i shkojnë gjyqtarit duke kërkuar prej tij të ndëshkojë kundërshtarin. Ata mundohen t'i dënojnë kolegët e tyre. Një sjellje e tillë më zemëron", tha Van Persie për Sport 1. "Ata që i përcjellin ndeshjet nga televizioni dhe tifozët në stadium, nuk duan të shohin gjëra të tilla. Nëse doni të jeni dëshmitarë të ankesave, ju mund të shkoni në një furrë ose diçka të tillë. Edhe atje ka gjithmonë njerëz që ankohen", shtoi ai. I pakënaqur vetëm me sulmin ndaj spanjollëve, Van Persie akuzoi edhe Chelsean. "Futbollistët e Chelseas gjithmonë u bëjnë presion gjyqtarëve. Nuk mund ta kuptoj këtë. Thjesht mbylleni gojën dhe luani futboll", përfundoi ai. Van Persie kaloi një sezon dëshpërues, ku Holanda u mposht në finale të Kampionatit botëror 2010, nga Spanja para se Arsenali të eliminohet nga Barcelona në Ligën e Kampionëve. Për të përkeqësuar gjërat, skuadra londineze përfundoi e katërta në Premierligë, pasi Chelsea dhe Manchester City i tejkaluan ata në tabelë në javët vendimtare të sezonit.

E premte, 3 qershor 2011

SPORT

31

Palacios konfirmon bisedimet me Napolin

Mesfushori Wilson Palacios ka bërë të ditur se Tottenham është në bisedime të avancuara me Napolin, rreth një marrëveshjeje për transferimin e tij në klubin italian. Reprezentuesi i Hondurasit është aktualisht në Shtetet e Bashkuara, në përgatitje për Gold Cup. Napoli besohet se ka ofruar 10 milionë funte për Palaciosin, por Tottenham kërkon të kompensojë 12 milionë funtet e shpenzuara për transferimin e tij nga Wigan më 2009. "Ditët e ardhshme do të jenë vendimtare për të ardhmen time. Bisedimet me Napolin janë në fazë të avancuar dhe pres lajme nga Londra", tha ai për La Prensa.

Përgjithmonë në Barcelonë

Ylli i Barcelonës, Lionel Messi ka thënë se është i gatshëm të kalojë gjithë karrierën e tij me gjigantin katalon. Argjentinasi 23 vjeç është në qendër të vëmendjes pas paraqitjes madhështore në fitoren 3-1 ndaj Manchester Unitedit, në finalen e Ligës së Kampionëve. Ai ka theksuar se nuk planifikon të largohet nga Barcelona. "Nuk mund të paramendoj veten në një fanellë tjetër, përveç të Barcelonës. Kam qenë me fat që kam fituar gjithçka me Barcelonën dhe individualisht. Tani, synimi im është të fitoj në Copa America me Argjentinën", tha Messi.

Chelsea refuzohet për Pastoren

Klubi italian Palermo ka refuzuar një ofertë nga Chelsea për yllin argjentinas, Javier Pastore. Mesfushori 21 vjeç kërkohet nga klube të mëdha evropiane, duke përfshirë Chelsean, Real Madridin, Barcelonën, Interin, Milanin dhe Manchester Cityn. Por, presidenti i Palermos, Maurizio Zamparini e vlerëson Pastoren në 50 milionë euro. "Chelsea ishte klub që paraqiti një ofertë të madhe për të, por ajo nuk arrinte minimumin e shifrës që kemi vendosur për një futbollist të kualiteteve të tij. Nëse dikush e do Pastoren, duhet të paguajë 50 milionë euro", tha Zamparini për radio Cadena Ser.

WENGER KERKON FUTBOLLISTE TE GJATE

Menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger ka njoftuar se kërkon futbollistë të gjatë për të zgjidhur problemet e skuadrës së tij në mbrojtje dhe eliminimin e pranimit të golave nga ndërprerjet. Ai beson se Topçinjtë janë vetëm 5 për qind larg titullit të kampionit në Angli.

Me vite, Arsene Wenger ka thënë se madhësia nuk ka rëndësi, por duket se gjashtë sezone pa titull kanë bërë që ai të ndërrojë mendimin pasi pranoi se njëri prej prioriteteve të tij gjatë verës do të jetë transferimi i futbollistëve të gjatë. Arsenali pranoi 43 gola në Premierligë, sezonin e kaluar, ku ndërprerjet kanë ekspozuar dobësinë e tyre kryesore, por Wenger beson se e ka zgjidhjen për problemet defensive të ekipit të tij, derisa mundohet ta zë Manchester Unitedin, Chelsean dhe Manchester Cityn. "Kemi pranuar shumë pak gola nga loja e hapur, shumica e tyre ishin nga ndërprerjet dhe kjo është mënyrë nga e cila ju nuk dëshironi të pranoni gola", tha Wenger për të përditshmen angleze, The Guardian. "Është diçka e lehtë për t'u korrigjuar. Ne duhet të përmirësojmë madhësinë e ekipit. Na nevojitet të shtojmë gjatësinë e futbollistëve tanë. Duhet të jemi më të aftë të luftojmë kundër disa karakteristikave që na kanë krijuar vështirësi sezonin e kaluar", shtoi ai. Arsenali përfundoi 12 pikë prapa kampionit Manchester United, pas rënies drastike në fazën përfundimtare të sezonit që konfirmoi pengesën e tyre psikologjike që vazhdon t'i mundojë ata. Wenger e kupton "dashurinë e dëshpëruar" nga tifozët e Arsenalit, por insiston se ekipi është vetëm 5 për qind larg titullit të kampionit. "Kritikat kanë qenë më të ashpra këtë vit për shkak të padurimit të njerëzve. Ata janë mësuar që në te jemi në Ligën e Kampionëve, andaj duhet t'u japim më tepër, por nuk kemi qenë në gjendje ta bëjmë këtë. Njerëzve u pëlqen ajo çfarë bëjmë ne, por ata duan të shpërblehen dhe të binden se jemi duke i bërë gjërat në mënyrën e duhur. Ata duan dëshmi se jemi duke i bërë gjërat në mënyrën e duhur. Për tifozët tanë dëshpërimi erdhi pasi ne ishim shumë pranë të bindim të gjithë, por në fund nuk arritëm ta realizojmë", u shpreh ai. Wenger, i cili spekulohet me transferimin e mbrojtësit të Lensit, Raphael Varane theksoi: "Do ta quaja dashuri të dëshpëruar. Është e mundimshme që nganjëherë merrni reagime të tepërta, e ndaj dhe i kuptoj mendimet e tyre. Por, kjo nuk do të thotë se duhet të ndryshojmë filozofinë tonë në mënyrën si udhëhiqet klubi. Ne jemi 95 për qind të saktë, por na nevojiten edhe ato 5 për qind, sepse është vështirë të flirtoni me sukses, siç kemi bërë ne. Tifozët janë të pakënaqur që nuk e kemi fituar ligën, por ne ishim afër. Më 2003, ne ishim ekipi më i mirë në udhëtim, por nuk fituam. Ne vazhduam dhe më 2004 kemi qenë shumë të fuqishëm".

Man City tërhiqet nga Sanchezi

Asistenti në Manchester Cityt, Attilio Lombardo ka bërë të ditur se klubi është i gatshëm të tërhiqet nga interesimi për transferimin e sulmuesit të Udineses, Alexis Sanchez. City tashmë ka paraqitur ofertë për Sanchezin, por Udinese është në bisedime me Juventusin dhe Interin. City beson se 22-vjeçari kilian do të mbetet në Itali. "Është e vërtetë se kemi përcjellë Sanchezin, por mendoj se ai i përshtatet më tepër një klubi italian", tha Lombardo për Radio Crc. Sanchez konsiderohet si njëri prej futbollistëve të ri më të mirë në botë.

Pioli, trajner i ri i Palermos

Stefano Pioli është emëruar trajner i ri i klubit sicilian, Palermo. Rosanero u ndanë nga Delio Rossi të mërkurën dhe nuk kanë humbur kohë në emërimin e zëvendësuesit. Ish-trajneri i Chievos, Pioli ka nënshkruar kontratë dyvjeçare me Palermon, me mundësi vazhdimi për sezonin e tretë. 46-vjeçari gjatë karrierës së tij ka drejtuar Salernitanën, Modenën, Parmën, Grosseton, Piacenzën, Sasuolon dhe Chievon. Ai kurrë nuk ka kaluar më tepër se dy sezone në një klub, ndërsa ishte shkarkuar gjatë aventurave të tij te Modena dhe Parma.

Hiddink i gatshëm për Chelsean

Guus Hiddink ka dërguar mesazh të qartë për Chelsean duke deklaruar se dëshiron që sërish të përfshihet në një klub. Selektori i Turqisë është kandidati kryesor për postin vakant të menaxherit në Stamford Bridge, pas shkarkimit të Carlo Ancelottit. Holandezi më parë me sukses udhëhoqi ekipin londinez gjatë aventurës së përkohshme në sezonin 2008-09 dhe është i adhuruar në Stamford Bridge. Dhe, me spekulimet e vazhdueshme për rikthimin e tij në Chelsea, Hiddink ka bërë të ditur se është i gatshëm të përfshihet sërish në një klub. "Kurrë nuk i kam thënë askujt se do të vazhdoj të punoj me Turqinë", tha 64-vjeçari për tabloidin anglez, The Sun. "Ndihem energjik dhe më pëlqen puna e përditshme. Ndjej se kam nevojë të bëj më tepër, andaj një rol në klub është më i preferuar se posti i selektorit. Nuk ia kam thënë këtë presidentit të Federatës turke. Por, ai është njeri inteligjent dhe jam i sigurt se përcjell mediet botërore. Nuk ka ende një ofertë zyrtare, andaj nuk mund të garantoj asgjë", përfundoi ai. Në rast se i mbërrin një e tillë, Hiddink pritet të fillojë bisedimet me drejtuesit e Chelseas, javën e ardhshme, pas ndeshjes kualifikuese për Euro 2012, që Turqia e zhvillon kundër Belgjikës të premten.

Fahrmann, zëvendëson Neuerin

Pas largimit të Manuel Neuerit në Bayern Munich, Schalke 04 ka transferuar portierin Ralf Fahrmann nga Eintracht Frankfurti, për të plotësuar zbrazëtirën. 22 vjeçari ka nënshkruar kontratë katërvjeçare me klubin nga Gelsenkirchen. "Kam kaluar kohë të mrekullueshme në Frankfurt, por jam i kënaqur që tani do të jem pjesë e një klubi si Schalke", tha ishreprezentuesi i Kombëtares U-21 të Gjermanisë, për uebfaqen zyrtare të Schalkes. "Tani dua të zhvillohem më tepër dhe këtë mund ta bëë në Schalke 04", u shpreh ai.

32 MARKETING

E premte, 3 qershor 2011

Tani ju nevojitet vetëm një telefon.

Oferta rrafsh: 8.5 cent në minutë me të gjithë operatorët.

Tani, fol shlirë me të gjithë operatorët mobil në Kosovë, me vetëm 8.5 cent në minutë. Për të aktivizuar ofertën rrafsh dërgo SMS në numrin 123 me tekst rrafsh. Ofertë e limituar.

Information

untitled

32 pages

Find more like this

Report File (DMCA)

Our content is added by our users. We aim to remove reported files within 1 working day. Please use this link to notify us:

Report this file as copyright or inappropriate

383247