Read Horses%20Stutefohl%2013-14%20aug%202011.pdf text version

FÖLMÖNSTRING STOPREMIERING

13-14 AUGUSTI 2011

WWW.SVENSKAHANNOVERANERKLUBBEN.SE

HÄSTFÖRTECKNING

1.

Sto Brun Uppf/Z: Ägare/B:

ADORA NIGHTINGALE

*20.05.11

T-föl chip 968000005572482

Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-24791 SÖDRA SANDBY Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-24791 SÖDRA SANDBY Rousseau Ferro v Ulft

Ampère

NLD003NL0504946

Larivola Regazzoni

Zsuzsa Flemmingh Farivola Rubinstein I StPrSt Wakonda Weltmeyer Camus

v Römer v Lacapo v Heros (Amor) v Rosenkavalier v Werther v World Cup I v Romadour II

Copernica

SWB 04991596 Stam:

Copi

2.

Sto Svartbrun Uppf/Z: Ägare/B:

ANDROMEDA

*18.06.02

T-klass 2 SWB 04023454 livsnr: 752004040203454

Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-247 91 SÖDRA SANDBY Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-24791 SÖDRA SANDBY De Niro Donnerhall v Donnerwetter

Dionysos

DE 333331229497

H Roseanne Hohenstein

Alicante Rubinstein I Tiffi xx Caprimond H Helena XIV Wenzel I Schocolata

v Akzent II v Rosenkavalier v Arratos xx v Karon v Matador v Woermann v Shogun xx

StPr Habanera S2

H DE 331316853697 Stam:

Wienerin

3.

Sto Svartbrun Uppf/Z: Ägare/B:

COPERNICA

*04.06.99

T-klass 2 SWB 04991596 livsnr: 752004049901596

Gunnel Sturesson, Ättehögen, Grimeton 35, SE-43016 ROLFSTORP Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-24791 SÖDRA SANDBY Rubinstein I Rosenkavalier v Romadour II

Regazzoni

DE 331310157091

StPrSt Wakonda Weltmeyer

H Antine Werther Dolmara World Cup I HSP Anka Romadour II Corall (SWB)

v Angelo xx v Wendekreis v Dagobert v Woermann v Absatz v Romulus I v Utrillo

Copi

SWB 23657 4933957 Stam:

Camus (SWB)

4.

Hingst

DAVIDO L

*27.04.11

K-föl

Uppf/Z: Ägare/B:

Karl-Wilhelm Littmann, Svanaboda 73, SE-343 94 ÄLMHULT Karl-Wilhelm Littmann, Svanaboda 73, SE-343 94 ÄLMHULT Donnerhall Donnerwetter

v Disput v Markus v Welsh Pageant xx v Argument v Accord II v Raphael v Graf v Marmor

Dr Doolittle

DE331310826599

Lacoste Abke

Ninette Laruies Crusador xx Akelei Acorado Contenda Grande Marquise

Anna L

H DE431310053504 Gavotte Stam:

5.

Sto

D'EMPORIA

*xx.xx.06

T-klass1 DE431316567806

Uppf/Z: Ägare/B:

Josefin Fåke, Bäckaskogsvägen 53, SE-263 93 HÖGANÄS Donnerhall Donnerwetter

v Disput v Markus v Absatz v Pik As xx v Davos

De Niro

DE331310590093

H Alicante Pik Bube II

H Ninette Akzent II H Wiesenelfe Pik Koenig H Franka Drachenfels H Dernkrone

H Pastorale

DE331316111490 Stam:

H Drachenkrone

6.

Hingst

DI ADORABLE

*22.04.11

T-föl

Uppf/Z: Ägare/B:

Christina Fredlund, Minnesdalsvägen 15, SE 212 91 MALMÖ Christina Fredlund, Minnesdalsvägen 15, SE 212 91 MALMÖ Diamant de Semilly Le Tot de Semilly v Grand Veneur

Diarado

DE421000339405

Roxette I Rotspon

Venise Des Cresles Corrado I Kimberly III Rubinstein I StPr Antalia Lauries Crusador xx StPr Baltengracie

v Elf III v Cor de la Bryère v Contender v Rosenkavalier v Argentan v Welsh Pageant xx v Bolero

Rising Sun

DE431314427 Stam:

Laura Bijou

7.

Hingst

DON DRAPER

*06.05.11

T-föl chip G81000004351180

Uppf/Z: Ägare/B:

Hanne&Harri Kanerva, Jokiniementie 16 B, FIN-00650 HELSINKI Hanne&Harri Kanerva, Jokiniementie 16 B, FIN-00650 HELSINKI Don Schufro Donnerhall v Donnerwetter

Diamond Hit

DE333330284497

Loretta Tip Top

Fiesta Ramino Lassie Master Hortensia Gauguin de Lully Flamina

v Pik Bube I v Ramiro v Welt As v Ceylon v Chagall v Chagall v Tolstoy

Tip Toe

Anglo 030121178 Stam:

Garbo

8.

Hingst

EINMEYER PWR

*14.05.11

K-föl

Uppf/Z: Ägare/B:

Pernilla Svensson, Snöarp 243, SE-280 60 BROBY Pernilla Svensson, Snöarp 243, SE-280 60 BROBY Espri Eiger

v Diplomat v Markus v Woermann v Woermann v Absatz

Escudo

DE331314515291

Athene Weltmeyer

Ninette Arkansas Winzerin World Cup I Anka Westwind DE331317416975

Weltmarja

DE431317401100 Stam:

Westfee

9.

Sto Fux Uppf/Z: Ägare/B:

EKLIPTIKA

*30.04.06

T-klass 2 SWB 04063688 chip: 968000000601313

Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-247 91 SÖDRA SANDBY Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-24791 SÖDRA SANDBY Lauries Crusador xx Welsh Pageant xx v Tudor Melody xx

Londonderry

DE 331314405495

Windsor Queen Werther

Square Note xx Warkant StrPrSt Erina Wendekreis H Meisterkrone Calypso II H Sissi

v High Top xx v World Cup I v Eiger I v Ferdinand v Marcio xx v Cor de la Bryère v Sermon

StPr Winora

H DE 33131116297 Stam:

StPrSt Cortina

10.

Sto Brun Uppf/Z: Ägare/B:

ELLIE

*09.05.99

N -klass 1 DE 431317224900

Heinrich Schorling, DE-272 11 BASSUM c/o Peter Nilsson, Övre Starbäck 20, SE-566 92 HABO Thatch xx Forli xx

v Aristophanes xx v Nantallah xx v Bold Ruler xx v Alizier xx v Hornbeam xx v Archimedes v Der Loewe xx v Artur

Prince Thatch xx

DE306060039482

Petroleuse xx Eldorado

Thong xx Stupendous xx Partisane xx Ecuador xx H Arina Lindberg H Armene

H Eilisa

DE 331317111583 Stam:

DE331317113778

11.

Sto Fux Uppf/Z: Ägare/B:

FEUERSPIEL-STOFÖL

*21.05.11

T-föl

Holger Beckmann, Thurau nr 9, DE-29497 WOLTERSDORF Holger Beckmann, Thurau nr 9, DE-29497 WOLTERSDORF Fidertanz Fidermark

v Florestan v Ravallo v Donnerhall v Jet Stream

Feuerspiel

DE431310013207

Despina Wattenkieker

Reine Freude De Niro Jamena

H Which One

DE431319629900 Stam: Mytens xx v Spectacular Bid xx v Grenadier

12.

Sto XXX Uppf/Z: Ägare/B:

MY SURPRISE 2

*xx.xx.93

T-klass1 DE331316965793

Holger Beckmann, Thurau nr 9, DE-29497 WOLTERSDORF Spectacular Bid xx Bold Bidder xx

v Bold Ruler xx v Promised Land xx v Tom Rolfe xx v Speak John xx v Dominik v Farina

Mytens xx

DE306062470183

Photographic xx Don Juan

Spectacular xx Hoist The Flag xx Talking Picture xx Don Carlos Fasanenmoos Wirbelwind

Stam:

13.

Hingst Svbrun Uppf/Z: Ägare/B:

Q1

*29.03.11

T-föl

Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-24791 SÖDRA SANDBY Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-24791 SÖDRA SANDBY Quaterman Quando-Quando v Quattro B

Quaterback

DE

StPrSt Passionata Dionysos

Räuberbraut Brandenburger Poesie De Niro Windsor Queen Hohenstein Wienerin

v Roccodero v Beach Boy v Brentano II v Donnerhall v Warkant v Caprimond v Wenzel I

Andromeda

SWB 04023454 Stam:

StPr Habanera S2

14.

Sto Fux Uppf/Z: Ägare/B:

QUINOA

*28.03.11

T - föl

Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-24791 SÖDRA SANDBY Ity AB och Lena Nyström, SE 247 91 SÖDRA SANDBY Quaterman Quando-Quando v Quattro B

Quaterback

DE

Passionata Londonderry

Räuberbraut Brandenburger Poesie Lauries Crusador xx Windsor Queen Werther HSP Cortina

v Roccodero v Beach Boy v Brentano II v Welsh Pageant xx v Warkant v Wendekreis v Calypso II

Ekliptika

SWB 04063688 Stam:

StPr Winora

15.

Sto Fux Uppf/Z: Ägare/B:

RISING SUN

*xx.xx.01

T-klass 1 DE431314427401

Herwart v d Decken, DEChristina Fredlund, Minnesdalsvägen 15, SE 212 91 MALMÖ Rubinstein I Rosenkavalier v Romadour II

Rotspon

DE331310112695

StPr Antalia Lauries Crusador xx

H Antine Argentan StPr Paragona Welsh Pageant xx Square Note xx Bolero StPr Wendengraefin

v Angelo xx v Abasatz v Pik Bube v Tudor Melody xx v High Top xx v Black Sky xx v Wendekreis

Laura Bijou

DE 331314433196 Stam:

StPr Baltengracie

16.

Sto Brun Uppf/Z: Ägare/B:

ROYAL PRINCESS

*01.06.08

N-klass 2 SWB 04088218 chip 968000004336316

Peter Nilsson, Övre Starbäck 20, SE-566 92 HABO Peter Nilsson, Övre Starbäck 20, SE-566 92 HABO Rubinstein I Rosenkavalier

v Romadour II v Angelo xx v Israel x v Chronist v Forli xx v Stupendous xx v Ecuador xx v Lindberg

Royal Diamond

DE333330220094

Elektia V Prince Thatch xx

H Antine Inschallah x H Elektia Thatch xx Petroleuse Eldorado DE 331317113778

Ellie

DE431317224900 Stam:

H Eilisa

17.

Sto Svbr Uppf/Z: Ägare/B:

SINFONIE

*02.05.06

struken

N-klass 2 DE43333053106 H StPr

Tammo Francksen, DE-26969 BUTJADINGEN Colette & Harald Prince, Gunneröd 736, SE-472 91 STILLINGSÖN Sandro Song Sandro v Sacramento Song xx

Sandro Hit

DE333330471993

Loretta Canaster I

Antenne II Ramino Lassie Caprimond T Wega Weissena Woermann Sonnenfichte

v Gepard v Ramiro v Welt As v Karon T v Vollkorn xx v Woehler v.Solarius AA

Solitude

DE333330182997 Stam:

H Solistin

18.

Sto

SORAYA

*20.06.08

T-klass1 DE431310857608

Uppf/Z: Ägare/B:

Berit & Roland Olthoff, Veinge Stuteri, SE-312 92 LAHOLM Expåra AB, Veinge Mölla, Veingevägen 55, SE-312 92 LAHOLM Stakkato Spartan v Servus

Stalypso

DE431312312702

Caracalla Zeus Ang N

Pia Calypso II Arlequin AA Urielle Ang N Gralsritter Lionette

v Pygmalion v Cor de la Bryere v Grand Royal v Massondo AA v Matador AA v Grande v Der Loewe xx

Zeremonie

DE331310142788 Stam:

Granate

19.

Sto

Stolzenberg-föl

*27.04.11

K-föl

Uppf/Z: Ägare/B:

Pernilla Svensson, Snöarp 243, SE-280 60 BROBY Pernilla Svensson, Snöarp 243, SE-280 60 BROBY Stakkato Spartan

v Servus v Pygmalion v Sacramento S xx v. Dinar v Eiger v Arkansas v Gardestern v Westwind

Stolzenberg

DE331310826599

Sancerre Escudo

Pia Sandro Duchesse Espri Athene Goldfasan Westfee

Escudine

DE331312331596 Stam:

Goldfee

20.

Sto

TIP-TOE

*xx.xx.xx

T-klass2 Anglo Eur Studb 03 012178

Uppf/Z: Ägare/B:

Hanne & Harri Kanerva, Jokiniementie 16 B, FIN-00650 HELSINKI Master Ceylon v Jovial

Tip-Top

SWB 962

Hortensia Gauguin de Lully

Bellis Chagall Safir Chagall Gasparona Tolstoy Flami

v Iran v Utrillo v Figaro v Utrillo v Gaspari v Urbino v Napoleon

Garbo

SWB 22927 Stam:

Flamina

21.

Sto Brun Uppf/Z: Ägare/B:

WELTLICHT

*11.03.03

T-klass 1 DE 431319766503

Bernd Oldenburger, Gamsen, DE-38518 Gifhorn Ity AB/Pernilla Ström, Tygelsjögården 291, SE-24791 SÖDRA SANDBY Weltruhm Weltmeyer v World Cup

Wind Dancer

DE 331311407397

StPrSt Arabel Rondo/T

StPrSt Navarina Argentan StrPrSt Windroeschen Schabernack/T H Rositten Eiger I H Pamela

Nevado xx v Absatz v Widerhall v Schoener Abend /T v Sterndeuter/T v Eisenherz I v Pokal

Roccy

H DE 331316708191 Stam:

H Effi

22.

Sto Svartbrun Uppf/Z: Ägare/B:

WALTZING MATHILDA

*xx.xx.07

T-klass 2 SWB 04073094 chip 752098100351657

Malin och Dag Erlandsson, Långaröds Gård, SE-260 24 RÖSTÅNGA Malin och Dag Erlandsson, Långaröds Gård, SE-260 24 RÖSTÅNGA Donnerhall Donnerwetter v Disput

Don Frederico

DE331310831497

Cleopatra Weltmeyer

Ninette Consul Gatsby World Cup I Anka Lauries Crusador xx H Anja

v Markus v Swazi xx v Gardeulan I v Woermann v Absatz v Welsh Pageant xx v Askan

Wellfare

DE H 331318344399

H Laura

Vägbeskrivning Tygelsjögården:

Från Malmö: Kör E22 mot Lund, avfart Gastelyckan . Sväng höger väg 16 mot Dalby. Efter ca 4 km sväng vänster vid skylt "Hardeberga". Fortsätt rakt fram vid skylt "Tygelsjö". Tygelsjögården ca 500 m upp vänster sida. Följ skyltning fram till ridhus. Från Helsingborg: Kör E6 och sväng av vid Bjärred väg 16 mot Lund. Följ väg 16 riktning Dalby. (En liten bit körs på E22 söderut.) Vid skylt "Hardeberga" sväng vänster. Rakt fram vid skylt "Tygelsjö". Tygelsjögården 500 m upp på vänster sida. Följ skyltning. Från Sjöbo: I Dalbyrondellen fortsätt väg 16 mot Lund. Efter 4-5 km sväng höger vid skylt "Hardeberga". Rakt fram vid skylt "Tygelsjö". Tygelsjögården 500 m upp på vänster sida. Följ skyltning.

VÄLKOMNA!

STARTANDE 13-14 augusti 2011

TYGELSJÖGÅRDEN, SÖDRA SANDBY

12 15 18 21 2 3 5 9 20 22 1 6 7 11 13 14 My Surprise 2 (1) Rising Sun (1) Soraya (1) Weltlicht (1) Andromeda (2) Copernica (2) D'Emporia (2) Ekliptika (2) Tip Toe (2) Waltzing Mathilda (2) Adora Nightingale (F) Di Adorable (F) Don Draper (F) Feuerspiel-föl (F) Q1 (F) Quinoa (F)

BROBY/KILLEBERG

4 Davido L (F) 8 Einmeyer PWR (F) 19 Stolzenberg-föl (F)

JÖNKÖPING

10 Ellie (1) 16 Royal Princess (2) 17 Sinfonie (2)

Hästägare

medlnr # 014404 # 271013 # 178540 # 351428 # 260130 # 289746 # 291671 # 254875 # 258959 # 218225 # 351452 namn Karl Littmann Pernilla Svensson Pernilla Ström Ity AB Peter Nilsson Malin Erlandsson Colette & Harald Prince Josefin Fåke Christina Fredlund Holger Beckmann Berit Olthoff Harri Kanera kat nr 4 8,19

1,2,39,13,14,21

10,16 22 17 5 6,15 11,12 18 7, 20

Information

10 pages

Report File (DMCA)

Our content is added by our users. We aim to remove reported files within 1 working day. Please use this link to notify us:

Report this file as copyright or inappropriate

781838