Read turuncgil_pas_bocusu.pdf text version

TURUNÇGL PAS BÖCÜSÜ (UYUZ) (Phyllocoptruta oleivora)

Tanimi ve Yaayii: · Erginlerin rengi limon sarisi kahverengi arasinda deiir. Çiplak gözle hatta büyüteçle dahi görülemeyecek kadar küçüktürler. ekli havuca benzer, ba kismi geniçedir ve vücut arkaya doru daralir. Çok hareket eden bir akar olup iki çift bacai vardir. ·Kii turunçgil aaçlarinin dal ve gövdelerindeki çatlaklar içerisinde yada kabuk altinda geçirir. Nisan sonu-mayis baindan itibaren taze sürgün ve yapraklara geçerler. Diiler yumurtalarini turunçgil meyve ve yapraklarina teker teker veya gruplar halinde birakirlar. Ancak daha çok meyveyi tercih ederler. Zarar ekli: · Zararli taze yaprak, filiz ve meyveleri emer. Emgiye urami yapraklar normal rengini kaybederek sararir ve hafif solar. Ancak en önemli zararlarini meyvede yaparlar. Meyvelerin üzeri pas renkli lekelerle kaplanir. Limonlar ise gümüi bir renk alir. Zarar görmü meyvelerde büyüme durur, tadi bozulur, deerini kaybeder. Portakal meyvelerinde lekeler dainiktir. Mandarinlerde ise meyvenin her tarafi esmer donuk ve açik gri bir renkle kaplanir. Meyve pazar deerini kaybeder.

Turunçgil pas böcüsü

Turunçgil pas böcüsü zarari Zararli Olduu Bitkiler: ·Turunçgil, zeytin, bir çok sebze türleri.

Mücadele Yöntemleri: Kültürel Önlemler: · Bahçe temizliine önem verilmeli, ara tarim yapilmamalidir. Kimyasal Mücadele: Kullanilacak ilaçlar ve dozlari hakkinda en yakin il veya ilçe müdürlüklerine bavurulmalidir .

Information

1 pages

Report File (DMCA)

Our content is added by our users. We aim to remove reported files within 1 working day. Please use this link to notify us:

Report this file as copyright or inappropriate

248277


Notice: fwrite(): send of 225 bytes failed with errno=104 Connection reset by peer in /home/readbag.com/web/sphinxapi.php on line 531